Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Abigail – czarownica z wyzimskiego Podgrodzia, kapłanka kultu Coram Agh Tera (Lwiogłowego Pająka).

Charakterystyka[]

Podczas poszukiwań Salamandry, Geralt trafił na Podgrodzie Wyzimskie. Tamtejszy Wielebny oznajmił wiernym, że Abigail rzuciła klątwę upiornego psa. Abigail została osaczona przez rozwścieczony tłum. Geralt postanowił, że Abigail nie zasługuje na śmierć i ochronił jął przed linczem. Abigail na zawsze opuściła wtedy Podgrodzie i zamieszkała w Odmętach pod drugiej stronie Jeziora Wyzimiskiego.

Wygląd[]

Abigail ubrana jest w ciemno-białą suknie, pomarańczowy gorset na brzuchu, ciemne sandały, ma pomarańczowe włosy związane w kucyk i ciemne oczy.

Wiedźmin[]

People Abigail

W akcie I sprzedaje towary takie jak: saletra, czarny proch, gęsi smalec, łój, temerska żytnia, lokalna pieprzówka, wiśniówka na spirytusie, nalewka śliwkowa, calcium equum, winny kamień, kwas Ginatzy, biały ocet, sole naezańskie, zerrikańska mieszanka, niedźwiedzie sadło, księżycowe drobiny, sproszkowana perła, piołunówka, siarka, fosfor, proszek alchemików, pasta alchemiczna, czerwona wstążka, olej przeciw upiorom oraz książki: Barghesty, O psach i wilkach, O potworach bagiennych i O roślinach polnych.

Za 30 orenów sprzeda przy pierwszej rozmowie receptę na olej przeciw upiorom. W trakcie wykonywania zadania Ludzie i bestie wiedźmin otrzyma od niej notatki Berengara na temat Bestii oraz receptę na eliksir z jej specjalnego składnika. Jest zleceniodawczynią zadania Zlecenie na barghesty. Zapłaci 100 orenów za 10 czaszek barghestów i podaruje dodatkowo dwa korzenie mandragory.

W zadaniu Ludzie i bestie przewinie się historia jej wrogich stosunków z mieszkańcami wsi:

  • Odo oskarża ją za przejęcie nad jego ciałem kontroli i wykorzystanie tego do zamordowania jego brata; motywem zbrodni miała być zemsta za to, że wiedźmie nie udało się zagarnąć fortuny brata Oda; w domu Abigail można zauważyć laleczkę Oda. Od jednego z popleczników Salamandry dowiadujemy się jednak, iż Odo usiłował uzyskać u nich informacje jak zabić rycerza.
  • Haren Brogg uważa, że obiecała mu się oddać, jeśli rozpocznie handel z Wiewiórkami, przez co stał się havekarem, nie potrafił jednak wyjaśnić co skłoniło go do handlu z Salamandrą
  • Mikul po wykonaniu zadania Pogrzebane wspomnienia i odebrawszy wiadomość o śmierci Ilsy stwierdzi, iż została otruta przez Abigail.
  • Wielebny uznał ją za stworzycielkę Bestii

Nawet Shani, która powierzyła Abigail opiekę nad Alvinem, wątpiła w jej zrównoważony charakter. W trakcie wykonywania zadania Ludzie i bestie trzeba będzie przynieść jej 5 płatków białego mirtu, z których zrobi eliksir dla Alvina. Chłopak wpadnie w trans i zacznie przemawiać głosem Bestii. W późniejszym czasie Wielebny odbierze jej Alvina i przeniesie go do swojego domu.

W trakcie wypełniania zadania Ogon Salamandry wiedźmin znajdzie w jaskini Abigail przygotowującą w kociołku zaklęcia na całą wioskę. Wywiąże się między nimi rozmowa: Abigail przedstawi Geraltowi winy mieszkańców, w tym to, jak Ilsa kupiła od niej truciznę i popełniła samobójstwo, gdy zgwałcił ją Mikul, a Wielebny wyrzucił z domu swoją ciężarną córkę, skazując ją przez to na los prostytutki. Abigail podejmie próbę przekonania wiedźmina do jej niewinności, zachęcając go: Sam się przekonaj. Jesteśmy sami. Mamy mnóstwo czasu. Wybranie opcji dialogowej Chętnie poznam cię bliżej... zaowocuje kartą seksu z jej wizerunkiem w dzienniku. Po wyjściu z jaskini Geralt napotka tłum wieśniaków z Wielebnym, Harenem i Odem na czele. Wysłuchawszy ich zarzutów, przyjdzie graczowi podjąć decyzję: czy ochronić Abigail przed gniewem wieśniaków, czy nie mieszać się w konflikt.

Uratowanie Abigail[]

Geralt nakazuje zamknąć się Wielebnemu i wyrzuca przybyłym, że sami są winni. Wielebny ostrzega: Pożałujesz tego!. W cut–scence Biały Wilk wyprowadza Abigail z groty, uspokajając ją, żeby się nie martwiła. Zakazuje linczu na wiedźmie, a na groźbę podchodzącego doń Wielebnego reaguje przystawieniem mu miecza od szyi. Wystraszony kapłan ucieka, a Geralt przedstawia tłuszczy dwie drogi wyboru: mogą zabić Abigail, lecz wtedy on przyjdzie i poweźmie krwawy odwet za to, lub zostawić ją w spokoju i zacząć normalne, moralne życie. Abigail podziękuje Geraltowi i razem z nim odejdzie z miejsca niedoszłego sądu, jednak drogę dalej zagrodzi im Bestia. Po jej zabiciu zjawi się Wielebny, Haren Brogg, Odo i uzbrojeni w widły wieśniacy. Upadły kapłan wykrzyknie: Pomogłeś tej dziwce i to był twój błąd! Teraz jesteś wycieńczony po walce z Bestią! Giń, pieprzony mutancie!, na co Geralt odrzeknie: Na was starczy mi sił. W obydwu walkach Abigail będzie towarzyszyć Geraltowi, raniąc wrogów sztyletem i uzupełniając żywotność bohatera. Po zabiciu mieszkańców Podgrodzia Abigail pożegna się z Geraltem i opuści te tereny. Ten może jej powiedzieć, że wybrał mniejsze zło, przez co zrobi się jej przykro, lub wybrać drugą opcję dialogową, dzięki której czarownica zapewni, że jest kochany. Geralt zobaczy ją również w domu, jednak oprócz powiedzenia, że dziękuje za pomoc i gotuje się do drogi, nie da się nawiązać innej interakcji.

W akcie IV przesiaduje w chatce koło karczmy. Okazuje się, że zajęła dom i funkcję zmarłej sędziwej guślarki. Geralt może ją zapytać o wspomnienia z seksu w jaskini, lecz ta spławi go słowami Co było a nie jest nie pisze się w rejestr. Ponownie handluje rzeczami z aktu I oraz zapłaci 300 orenów za przyniesienie 10 zębów zjadarek z zadania Zlecenie na zjadarki. W zadaniu Drobne utrapienia trzeba się do niej zgłosić po instrukcje na temat pomocy murarzowi Harnowi, na co ona odpowie, że będzie musiał złożyć w skrzaciej kapliczce uprząż kota. W zadaniu W pełnym słońcu doradzi Geraltowi poproszenie o pomoc Jaskra w odesłaniu ducha Aliny.

W epilogu Geralt zobaczy jej widmo w lodowej wizji Jakuba de Aldersberga. Opowie ona wiedźminowi o genezie kościogłowów wynikającej z dehumanizacji ludzi i podaruje mu 5 flakonów z eliksirem Jaskółka oraz 5 z eliksirem Puszczyk.

Śmierć Abigail[]

Biały Wilk wierzy w oskarżenia wieśniaków, twierdząc, że Abigail tak jak Harenowi również i jemu chciała się oddać, a w domu Abigail znalazł lalkę Oda. Kapłan nakazuje jej przyprowadzenie. Geralt na obawy Abigail Zabiją mnie! odpowiada Już czas, Abigail, po czym rozkazuje Wielebnemu się zamknąć, wyraża swoje znużenie i niezadowolenie w zajmowaniu się sprawami mieszkańców Podgrodzia, pouczając ich, że mają osądzić wiedźmę, a nie ja zamordować, kończąc przemowę słowami: Sami taplajcie się we własnym gównie. Abigail głośno przeklina Geralta w imieniu Lwiogłowego Pająka, Czarnego Legby i ginie otoczona przez wściekły tłum. Po zabiciu Bestii Geralt może zawrócić do groty. Przy wejściu do niej znajdzie zwłoki Abigail, a w nich kilka precjozów, w tym olej przeciw upiorom.

W akcie IV stara guślarka wyjaśni Geraltowi, że nie może pomóc duszy Aliny, gdyż jest winny śmierci niewinnej osoby, jaką była Abigail. Po samobójstwie Adama nastąpi przerywnik fabularny, w którym Biały Wilk uznaje się za kogoś, kto powinien zachowywać bezstronność, nie mieszać się do cudzych interesów i nie wyręczać stróżów prawa, jednak śmierć Adama sprawiła, że zaczął się zastanawiać, czy nie należało zrobić wyjątku.

W epilogu również objawi się widmo Abigail, która po przedstawieniu genezy wynaturzonych ludzi, jakimi okazali się kościogłowi, zaatakuje Geralta sztyletem. Wywiąże się walka. Po zabiciu Abigail i przywołanej po tym grupy barghestów można z jej ciała zabrać Dekokt Raffarda Białego.

Wpis z dziennika[]

''W wiosce na Podgrodziu mieszka wiedźma o imieniu Abigail. Chociaż wszyscy mieszkańcy kupują u niej zioła i eliksiry, czarownica nie cieszy się powszechną sympatią.'

Wpis po wydaniu Abigail w ręce ludu: ''Wielebny oznajmił wiernym, że Abigail rzuciła klątwę Upiornego Psa. Czarownica została osaczona przez rozwścieczony tłum. Uznałem, że nie będę wtrącał się w porachunki i ciemne sprawki Podgrodzia. Zaraz po moim odejściu Abigail została spalona na stosie.'

Ciekawostki[]

  • Jeżeli tłum spali Abigail na stosie, Guślarka w Odmętach powie Geraltowi, że ma „krew niewinnego na rękach”. Dodatkowo mimo śmierci kobiety wiedźmin musi pokonać Bestię, a ta miała zniknąć po ukaraniu ludzi odpowiadających za jej powstanie. Zdarzenia te wskazują na niewinność wiedźmy.
  • Podczas rozmowy o Bestii Abigail opowiada Geraltowi zagadkę o zwierzęciu, które „rano chodzi na czterech nogach, w południe na dwóch, wieczorem na trzech”. Jest to zagadka Sfinksa z mitologii greckiej.
  • Jest przywiązana do tradycji.
  • Prawdopodobnie zginęła w polowaniu na czarownice (o ile gracz nie wydał jej wieśniakom).
  • W Wiedźminie tylko damy do towarzystwa na przyjęciu w Nowym Narakorcie miały ten sam model postaci, co Abigail. W modyfikacji Powrót Białego Wilka otrzymała ona nowy model postaci, mroczniejszy i utrzymany w klimatach kultu Lwiogłowego Pająka: czerwony, poplamiony krwią gorset, ciemniejszą suknię, makijaż na oczach, tatuaże na rękach i pentagram na dekolcie.

Galeria[]

Advertisement