FANDOM


Wygląda mi to na kwiatek. Bardzo obrzydliwy kwiatek.Blasco Tennerbe, ostatnie słowa[1]
Archespor – drapieżna roślina, za dnia skryta pod powierzchnią ziemi, nocą zaś wychodząca z ukrycia i atakująca każde żywe stworzenie, groźniejsza odmiana echinopsa.

Według legend, archespory rosną zawsze tam, gdzie doszło do straszliwej zbrodni, w praktyce występują głównie na obszarach podmokłych. Ich zarodniki roznosi też wiatr. Nierzadko zakopują się w ziemi, po czym wyskakują na nieszczęsną ofiarę. Strzelają trującymi kolcami. Można je pokonać, używając stylu silnego, srebrnego miecza oraz znaku Igni. Bardzo przydatny w walce z archesporem jest też olej Argentia. Na archesporze widać ciało ludzkie, co nawiązuje do legend o tych stworzeniach.

Wiedźmin

Wpis o nich pojawia się po przeczytaniu książki "O przekleństwach i przeklętych" dostępnej do zakupienia w rozdziale II i III albo do wzięcia z komnaty w tajnej bazie Salamandry, w której Geralt pojawia się podczas wykonywania zadania "Bez przebaczenia".

Pierwszą walkę z archesporem mamy okazję stoczyć w Akcie II na Bagnach. pojawiają się one też w dodatku "Cena neutralności", gdzi okazuje się że wiatr przywiał zarodniki archesporów do Kaer Moren i wiedźmini muszą zająć się wytępieniem ich.

Wpis w bestiariuszu:

Występowanie: archespory wyrastają w miejscu, gdzie popełniona została szczególnie okrutna zbrodnia, lub na mogile ofiary takiej zbrodni.

  • Odporności: są niewrażliwe na wszelkie efekty oddziałujące na umysł (Strach, Ogłuszenie, Aksji); nie czują bólu i nie da się ich zatruć, oślepić, powalić lub wykrwawić.
  • Podatności: są wrażliwe na srebro i bardzo podatne na próby podpalenia.
  • Taktyka: archespory wystrzeliwują zatrute kolce.
  • Alchemia: soki archespora i zarodniki.
  • Opis dodatkowy: Niektóre zbrodnie są tak potworne, że wywołują zgrozę wśród ludzi i obrażają bogów. Zła wola zbrodniarza i potworność jego czynu mają moc klątwy, która powołuje do życia archespora. Bestia z nienawiścią atakuje niewinne istoty, mszcząc się na nich dopóty, dopóki sprawiedliwości nie stanie się zadość.

Wiedźmin 3: Krew i Wino

W3 SS Walka z Archesporem

Geralt walczący z archesporem

W drugim dodatku do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon, archespory występują w Toussaint, a konkretnie w środkach zapuszczonych puszczy lub w niektórych ogrodach. Na archespory najlepiej spisuję się Znak Igni, Znak Aard i oczywiście Olej przeciw przeklętym. Można je także łatwo pokonać, niszcząc ich pączki, które archespory wytwarzają atakując nimi Geralta. Występują 4 odmiany tych roślin: archespory osowate, czyli żółte – rzadka odmiana wyhodowana przez czarodziejów z Ban Ard, najmniej jadowite czyli brązowe, zielone oraz najgroźniejsze – fioletowe.

Galeria

Linki zewnętrzne

Gwent icon Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Archespor.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.