Pogarda, wilczku, to przywilej ludzi światłych i rozumnych. W innym przypadku jest przejawem zwykłego gówniarstwa i ciemnoty.Baranina do Geralta.[1]

Jeremiasz „Baranina” Tryk – dowódca półświatka przestępczego w Wyzimie.

Biografia

Jeremiasz Tryk był prawą ręką Kłykacza, lichwiarza i szefa przestępczego półświatka w Wyzimie do czasu jego śmierci (z rąk Geralta lub na skutek pożarcia przez wywerny). Wówczas przejął po nim "przywództwo" i zamieszkał w jego domu, przybrał przydomek Baraniny i zajął się handlem fisstechem. Stracił w tym okresie lewe oko w niejasnych okolicznościach, przysłaniając odtąd "pozostałość" czarną opaską. Wkrótce jego interesom zaczęła zagrażać "konkurencyjna" organizacja Salamandra, która dążyła do wykluczenia Baraniny z życia kryminalnego, przez co stał się on wrogiem jej szefa - Azara Javeda, który starał się manipulować Geraltem z Rivii w ten sposób, by wiedźmin zabił Baraninę. Do grona jego ludzi należy m. in. karczmarz tawerny Miś Kudłacz.

Gra komputerowa Wiedźmin

Baranina przesiaduje na zapleczu Karczmy Miś Kudłacz w towarzystwie zazwyczaj Colemana lub w swoim domu niedaleko karczmy. Dostępu do domu bronią dwaj bramkarze. Żeby dostać się do chaty, trzeba zabić ochroniarzy i wziąć z ciała któregoś z nich klucz lub zapłacić im 5 orenów (druga opcja dostępna dopiero w późniejszym etapie aktu II). Wyznaczył nagrodę w postaci 500 orenów za schwytanie szpicla działającego dla straży miejskiej (w zadaniu "Szczur" okazuje się nim być Coleman, gracz może go wydać karczmarzowi, który wypłaci wiedźminowi nagrodę). W zadaniu "Podejrzany: Baranina" staje się jedną z osób podejrzanych o wspieranie Salamandry. Poszlaki do zadania przeciwko Baraninie zdobywa się poprzez zapytanie Colemana o mężczyzn z broszą Salamandry (wroga reakcja ludzi Baraniny na wzmianki o nich), rozmowę z przypadkowym oprychem z dzielnicy biedoty o modelu postaci takim samym, jak rozmawiający z Geraltem rasista z aktu I w zadaniu "Rasiści" (Baranina wmieszany w zniknięcie "podpadającego" szefowi Berengara) oraz uczestnictwo w incydencie w Szpitalu Lebiody w zadaniu "Świadek koronny", kiedy w nocy bandyci Baraniny napadają na szpital.

Jeżeli Geralt uznał w zadaniu "Podejrzany: Baranina", że Baranina jest niewinny, wówczas otrzyma od niego informację o erotycznych rozrywkach Azara Javeda rodem z Zerrikanii, tzn. seksu z prostytutkami (jedna z poszlak przeciwko Raymondowi Maarloeve'ovi). Gdy wiedźmin powie Baraninie, że współpracuje z Azarem Javedem, wówczas ten tylko parsknie: "Masz doby dzień, mutancie. Nie zabiję cię". Jeżeli Geralt uznał, że detektyw Raymond nie jest Azarem Javedem, wtedy będzie musiał na jego zlecenie zabić Baraninę, żeby "wybić kły Javedowi" i zniszczyć zbrojne ramię Salamandry". Status Baraniny z zielonego zmienia się na niebieski, co umożliwia Geraltowi zabicie go w jego domu. Sam szef jest bardzo łatwym do pokonania przeciwnikiem, jednak sporo trudności może być w walce z jego kilkudziesięcioma ochroniarzami, którzy wbiegają do domu i atakują Geralta. Zamordowanie Baraniny jest konieczne do ukończenia aktu II w przypadku niezdemaskowania Raymonda. W przeciwnym razie wiedźmin skłamie detektywowi o śmierci Baraniny.

Baranina pojawia się również w akcie III, jeśli przeżył, jednak nie odgrywa w nim absolutnie żadnej roli. Jeżeli Geralt zapyta Baraninę "Co słychać?", on zawsze odpowie "Stare kurwy nie chcą zdychać".

Ciekawostki

  • Osoba Baraniny wzorowana jest na Jeremiaszu "Baraninie" Barańskim (1945-2003), jednym z przywódców tzw. gangu pruszkowskiego, grupy przestępczej działającej dawniej w Polsce.

Galeria

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.