FANDOM


Bitwa w Kaer Morhen – III bitwa w Kaer Morhen stoczona w roku 1275. Batalia w obronie Ciri przed Dzikim Gonem. Ostatecznie zakończona nagłym objawieniem się mocy Ciri.

Etapy i przebieg bitwy:

 1. Przygotowania:
  Obrońcy zebrani w głównej sali twierdzy ustalają plan obrony i rozdzielają pomiędzy sobą zadania. Geralt Lambert i Letho (w zależności od wyboru gracza) będą polować na Dziki Gon w lesie który otacza twierdze. Ma to na celu zamknięcie portali Dzikiego Gonu i osłabienie jego wojsk. Triss zobowiązuje się na zrzuceniu deszczu ognia na ukrywające się w lesie wojska Gonu gdy tylko Geralt da sygnał że portale zostały zamknięte. Yennefer tworzy wokół twierdzy magiczną kopułę aby ograniczyć liczbę szturmujących twierdze wojsk. Reszta obrońców podejmuje niezbędne działania aby przygotować Kaer Morhen do bitwy
 2. Polowanie na Dziki Gon:
  Wiedźmini zgodnie z ustalonym planem polują na wojska Gonu w lesie i zamykają jego portale. Po zamknięciu trzeciego portalu Geralt daje sygnał dla Triss i zaczynają odwrót do twierdzy.
 3. Ratunek dla Triss:
  Ciri widząc sygnał od Geralta i to że Triss nie rzuciła jeszcze zaklęcia zrozumiała że czarodziejka może mieć kłopoty. Ignorując polecenie Geralta Ciri opuszcza donżon i rusza Triss na pomoc. Po krótkiej walce Triss może już rzucić zaklęcie.
 4. Powrót z polowania:
  Wiedźmini polujący na Dziki Gon w lesie dosiadają wierzchowców i rozpoczęli odwrót do twierdzy robiąc jednocześnie uniki przed ognistymi kulami które wyczarowała Triss. Po dotarciu na dolny dziedziniec i zamknięciu bramy dochodzi do walki z wojownikami Gonu którzy dali radę się dostać do twierdzy. Tu ważnym elementem jest nasza pomoc dla Lamberta, który samotnie zaczyna walkę z całą hordą przeciwników. Jeżeli nie zdążymy pomóc Lambertowi ten zginie.
 5. Odwrót:
  Po pokonaniu wojsk Gonu na dziedzińcu jesteśmy zmuszeni do odwrotu na górny dziedziniec. Po drodze pokonujemy kolejnych wojowników Gonu. W odwrocie pomagają nam obrońcy twierdzy (np.: Vesemir, Roche, Zoltan). Po ciężkich bojach docieramy na górny dziedziniec.
 6. Bohaterstwo Ciri i Eskela:
  W czasie gdy obrońcy wycofują się, odkrywają że brama na Górny Dziedziniec jest zamknięta. Vesemir informuje że według planu Eskel miał otworzyć bramę obrońcom. Okazuje się że niewielka grupa wojowników Gonu pod dowództwem Caranthira, korzystając z zamieszania chce ominąć obrońców i wejść do twierdzy. Na drodze staje im Eskel. Rozpoczyna się nierówny pojedynek pomiędzy wiedźminem a Caranthirem. Po tym jak mag powalił Eskela pojawia się Ciri, która stawia czoła magowi chcąc ratować przyjaciela. W tym momencie Caranthir słyszy sygnał Gonu i się teleportuje, ale zostawia swoich żołnierzy. Po krótkiej walce, Ciri i Eskel otwierają bramę dla obrońców.
 7. Heroiczna obrona:
  Po dotarciu na górny dziedziniec okazuje się że wojska Gonu otworzyły więcej portali i próbują nas otoczyć. Tutaj nieoceniona okazuje się pomoc Vesemira (który nas informuje gdzie są zapasy bomb dwimerytowych) a także Myszowora który tworzy dla obrońców Krąg Witalności w którym możemy się uleczyć. Po zamknięciu ostatniego portalu i zabezpieczeniu bramy dochodzi do najgorszego.
 8. Decydujący Szturm:
  Bariera stworzona przez Yennefer opadła, a Dziki Gon mógł przeprowadzić decydujący szturm. W efekcie użytej magii wszyscy obrońcy z wyjątkiem Vesemira, Ciri i Avallac'ha (który cały czas przebywał w zamku) zostają zamrożeni i unieruchomieni. Vesemir próbuje bronić Ciri, ale ginie. Wiedźminka, osaczona przez wrogów, uwolnią dziką moc. Gon ewakuuje się przez portale do swojego świata. 
Siły obu stron
Obrońcy Ciri Dziki Gon
Geralt z Rivii – dowódca Eredin – dowódca
Ciri Imlerith – dowodzi szturmem na Kaer Morhen
Vesemir – ginie Caranthir
Yennefer – tworzy magiczną kopułę Wojownicy Dzikiego Gonu – część nie żyje
Avallac'h – nie bierze udziału w bitwie
Eskel
Lambert – poluje na Dziki Gon w lesie
Triss Merigold – osłania polujących w lesie wiedźminów
Myszowór – wydobywa gaz z podziemi zamku
Hjalmar An Craite
Folan (zależnie o decyzji bohatera)
Vigi Pomyleniec (zależnie od decyzji bohatera) – (ginie)
Zoltan Chivay – rozstawia wybuchowe beczki
Vernon Roche – wykopuje wilcze doły
Ves – pomaga Vernonowi
Letho (zależnie od decyzji bohatera) – poluje na Dziki Gon w lesie
Keira Metz (zależnie od decyzji bohatera)

Straty

W ciągu całej bitwy może zginąć do trzech obrońców twierdzy: Vesemir (ginie), Lambert (ginie jeżeli Keiry nie ma wśród obrońców i mu nie pomożemy) i Vigi Pomyleniec (ginie jeżeli bierze udział w obronie).

Po stronie Gonu ginie wielu żołnierzy ale wszyscy generałowie i dowódcy przeżyją szturm.

Następstwa bitwy

Ciri i Geralt chcąc pomścić Vesemira i zaczynaja swoją podróż mającą na celu ostateczne pokonanie Dzikiego Gonu. Po pewnym czasie dołączają do nich Triss, Yennefer i Avallac'h.

Ciekawostki

 • Jeżeli umiejętnie wycofamy się z lasu możemy walczyć z Imlerithem. Jest on wtedy nieśmiertelny.
 • Po polowaniu w lesie w dzienniku pojawia się informacja o możliwości wywabienia krabopająka z jego leża. Jednak nie można tego w żaden sposób wykonać. Jest to prawdopodobnie błąd gry.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.