Bitwy o Wzgórze Sodden – starcia zbrojne, które odbyły się podczas I Wojny Nilfgaardu z Nordlingami na Wzgórzu Sodden.

Pierwsza bitwa

Na temat pierwszej bitwy wiadomo niewiele oprócz tego, że odbyła się i zakończyła klęską Królestw Północy.

Druga bitwa

Druga bitwa o Wzgórze Sodden miała miejsce w 1263. Stanęło w niej do walki po obu stronach łącznie ok. 100 tys. wojowników, z czego co najmniej 30 tys. zginęło, bądź zostało okaleczonych. Zjednoczonymi wojskami Temerii, Redanii, Skellige, Aedirn i Kaedwen dowodził Vizimir Redański. Po stronie królestw Północy brało udział w bitwie również 22 czarodziejów, którym przewodził Vilgefortz z Roggeveen. Zginęło 13 z nich. Ze strony Nilfgaardu także zginęło co najmniej kilku magów, w tym nieznany z imienia przyjaciel Fringilli Vigo, rozerwany na strzępy. Po bitwie nastąpiły zmiany w składzie Kapituły i Rady czarodziejów. Prawdopodobnie kilku z 13 poległych magów należało wcześniej do Rady lub Kapituły.

Pomimo czternastu grobów, znajduje się w nich jedynie trzynaście ciał. Okazało się, że czternasta uznana za poległą, Triss Merigold, jednak przeżyła bitwę. Imiona poległych czarodziejów zostały wyryte na kamiennym obelisku. Bitwa zakończyła się całkowitą klęską Nilfgaardu. Co roku na Belleteyn na Wzgórzu Sodden płoną ogniska upamiętniające poległych.

Biorący udział w bitwie

Przeżyli:

Zginęli:

Czarodzieje po stronie Nilfgaardu (przeżyli):

Inni biorący udział w bitwie:

Ciekawostki

  • Lytta Neyd zginęła tracąc ręce i nogi, jedną z rzeczy zapamiętanych przez Triss był jej makabryczny krzyk. 18 lat wcześniej podczas dywinacji w Kerack ujrzała wizję wzgórza i martwych ludzi, która była dla niej przepowiednią śmierci w bitwie pod Sodden.

Przypisy

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.