Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Prawidłowe ułożenie Hagge i Flotsam względem siebie

W tym artykule opisuję prawidłowe umiejscowienie Hagge i Flotsam.

Jeśli ktoś czyta ten blog w poszukiwaniu krótkiej i jasnej odpowiedzi, to od razu mogę przedstawić mu prosty fakt — Hagge leży blisko temerskiej granicy, w wąskim przesmyku pomiędzy Pontarem (nad którym zresztą leży) a (prawdopodobnie) Mahakamem. Około kilkanaście mil na wschód leży faktoria Flotsam, która z kolei znajduje się na zachód od rzeki Dyfne.

Dokładny opis

Podstawowym kwestią, jaką należy przemyśleć, rozważając lokalizację tych dwóch miejscowości, jest to, czy jest jakieś oficjalne i jednocześnie poprawne źródło, które nas o tym informuje. Odpowiedzi mogliście się już domyślić — nie. Co prawda posiadamy kilka map tego regionu, a w zasadzie to dwie, obie stworzone przez CD Projekt RED. Pierwszą z nich jest ta, ukazująca Królestwa Północne, powstała w związku z wydaniem gry Wiedźmin 2. Ukazuje ona Hagge jako twierdzę, ale na terenie, uwaga, Ellander. Każdy, uważnie przeczytałem sagę, albo przynajmniej dwie pierwsze części, będzie wiedział, że jest to umiejscowienie z gruntu błędne. Druga z map, przedstawiająca samą Dolinę Pontaru, ukazuje Hagge wysunięte daleko na wschód, niemalże na szerokości Vergen. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać poprawne, jednak zdecydowanie nie jest, o czym napisałem poniżej.

No dobrze, ale dlaczego tak jest? Spory procent wizytujących ten blog może zadać takie pytanie, zresztą nie bez powodu. Zaczniemy od określenia lokalizacji Hagge, która jest w tej materii bardziej istotna. Wypisując podstawowe fakty, możemy ustalić, że:

  • Hagge leży nad Pontarem (Wg informacji z Krwi Elfów)
  • Hagge to twierdza kontrolowana przez Aedirn (na początku 1267), przy samej granicy z Temerią (Wg informacji z Czasu Pogardy)
  • Hagge nie zostało zajęte przez wojska Kaedwen, a więc nie ma racji bytu umieszczanie go na terenie Dolnej Marchii (pomiędzy Pontarem a Dyfne) (informacje z Czasu Pogardy)
  • Hagge było niezwykle istotną twierdzą, broniącą północnowschodniej flanki Temerii w czasie II Wojny (informacje, które można wyciągnąć czytając książki od Czasu Pogardy do Pani Jeziora włącznie)

Zbierając to wszystko, tworzy nam się sensowny obraz, pozwalający określić dodatkową rzecz: Hagge leży gdzieś w wąskim, maksymalnie kilkunastomilowym przesmyku (w innym wypadku zdobywanie go nie byłoby konieczne do inwazji na dalszą część Temerii). Po zebraniu tych wszystkich prostych wniosków jesteśmy w stanie z dużą dokładnością określić położenie Hagge — aedirnska twierdza nad Pontarem, przy granicy z temerią, umiejscowiona w wąskim przesmyku, będącym jedyną drogą do Temerii od strony wschodniej bez przekraczania Pontaru (najpewniej pomiędzy wcześniej wspomnianą rzeką, a Mahakamem).

No dobrze, znamy już lokalizację Hagge, teraz pozostaje jeszcze Flotsam. Tutaj też możemy sobie zebrać kilka ciekawych informacji:

  • Flotsam niegdyś należało w Aedirn, jednak tereny aż do lasów wokół niego zostały zajęte przez Temerię niewiele po II Wojnie Północnej. (Informacje z aktu I wiedźmina 2, dające nam kolejny wniosek — Flotsam leży na wschód od Hagge. Skoro tereny wokół Hagge były wschodnią granicą Aedirn, a Flotsam leżał w Aedirn i został zajęty przez leżącą od zachodniej strony Temerię, to Flotsam musi znajdować się na wschód od Hagge). W konsekwencji wysuwa się kolejny ciekawy wniosek — Hagge również musiało zostać przez Temerię zajęte.
  • Flotsam również nie leży na terenie Górnego Aedirn (regionu pomiędzy Dyfne, a Pontarem) - inaczej bezwarunkowo zostałoby zajęte w 1271 przez Kaedwen lub Saskię, a tak mamy możliwość zdecydowania o losach faktorii.

By uzyskać pełny obraz, musimy mieć na względzie jeszcze jeden fakt — niedaleko, kilkanaście/kilkadziesiąt mil na wschód od Hagge płynie Dyfne. Musi ona wpływać blisko granicy z Temerią, skoro ustawienie na jej linii kaedweńskich wojsk uniemożliwiło Nilfgaardowi zajście Temerii od flanki.

Wniosek

Tak więc: Hagge leży blisko temerskiej granicy, w wąskim przesmyku pomiędzy Pontarem (nad którym zresztą leży) a (prawdopodobnie) Mahakamem. Około kilkanaście mil na wschód leży faktoria Flotsam, która z kolei znajduje się na zachód od rzeki Dyfne.

Pozdrawiam

Galeria

Poprawna mapa przedstawiająca lokalizację Hagge i Flotsam


Advertisement