FANDOM


Czasem zwracałam uwagę na to, co się dzieje na Discordzie Wiedźmin Wiki, pisałam o tym prywatnie albo publicznie na Discordzie, zwróciłam też prywatnie uwagę na treści na fanpage i w jednym z przypadków zostały usunięte (komentarze o Barenziah). Kiedy zaczęłam rozmawiać o tych sprawach z większą liczbą osób, okazało się, że problem jest szerszy.

Chcielibyśmy przekazać Wam list, za pomocą którego chcemy zwrócić Waszą uwagę na pewne problemy i prosić o poprawę. Podpisujemy się tutaj naszymi imionami i nazwiskami, list ma także poparcie grupy facebookowej o nazwie Równawka. Nie mamy absolutnie na celu odwoływania kogokolwiek ze stanowiska. Chcemy, by poprawił się sposób prowadzenia społeczności i żeby problem został dostrzeżony. Dotyczy to też samej wiki, gdzie przeszkadza anime, ale jawna homofobia już nie.

List

Tekst skierowany jest do całej obecnej administracji Wiedźmin Wiki jako wyraz zaniepokojenia społeczności czytelników wiki i osób śledzących jej social media. Widzimy nieodpowiednie i krzywdzące wypowiedzi zarówno na Facebooku, jak i na Discordzie.

Komentarze i treści wstawiane przez facebookowy fanpage Wiedźmin Wiki są seksistowskie, obraźliwe i nie na miejscu. Nie są na poziomie, który powinien być zachowany w przypadku oficjalnego fanpage wiki. O wiele gorsza sytuacja ma miejsce na Discordzie. Wstawiane są tam żarty ksenofobiczne, homofobiczne i seksistowskie. Panuje atmosfera kolesiostwa, istnieją kanały zamknięte dla wybranych. Nie ma realnych zmian w tej kwestii pomimo wcześniejszego zwracania uwagi na sytuację przez różne osoby.

Jest to niezgodne z zasadami panującymi na Discordzie Wiedźmin Wiki: “Mimo iż na czacie panuje luźna atmosfera, zwracamy uwagę przede wszystkim na nieobrażanie innych użytkowników” i “ Zabronione są zachowania ofensywne wobec innych użytkowników, a także propagujące nienawiść na tle rasowym, kulturowym, religijnym, seksualnym bądź wikiowym”.

Niestety, w regulaminie wstawionym na Discordzie widzimy również pogardę wobec kwestii dyskryminacji: “Zabronione jest rozpoczynanie i kontynuowanie dyskusji nt. KOLOROWEJ CIRI, TURBOSŁOWIAŃSKOŚCI i TURBOMULTIKULTUROWOŚCI świata przedstawionego w Wiedźminie oraz umieszczanie odnośników do dyskusji/filmów/itd. z nimi związanych w związku z powstającym serialem Netflixa.”

Prosimy, by administracja odniosła się do tych treści i zobowiązała się do tego, by społeczność Wiedźmin Wiki na Discordzie, na samej wiki i na fanpage na Facebooku przestrzegała regulaminu. Dotyczy to też administracji. Prosimy, by przestrzegano tutaj prawa i rzeczywiście karano ostrzeżeniami lub banami seksizm, rasizm, homofobię, ksenofobię.

Wydarzenia na Facebooku

https://drive.google.com/open?id=1fS9U1lnP9VOs2M2c3F3CEguxk2Bzwp3_

Wydarzenia na Discordzie

https://drive.google.com/open?id=1_eOAuu2IkZv2s8RfRZC67MK8l7y0F2kZ

Niezgodność z polityką Fandomu

Wiedźmin Wiki jest częścią Fandomu. Zarządza nią administracja i powinna ona mieć na celu zwiększenie liczby edytorów, stworzenie przyjaznej społeczności, pozytywne reprezentowanie wiki jako źródła wiedzy. Wstawianie krzywdzących treści na Discordzie, Facebooku, Twitterze czy innych portalach za pośrednictwem kont reprezentujących Wiedźmin Wiki pogarsza wizerunek i stan Waszej wiki. Nie odbywa się to w serwisie Fandom, ale ma nadal wpływ na wiki.

W części “Postępowanie użytkownika” w “Zasadach Użytkowania” serwisu Fandom znajdują się następujące punkty: “Użytkownik zgadza się nie korzystać z Serwisu, aby: znieważać, prześladować, grozić i zastraszać innych użytkowników FANDOMU; publikować lub przekazywać treści obscenicznych, pornograficznych, obraźliwych, bluźnierczych, i innych, naruszających prawa i swobody innych, w tym także treści homofobicznych, rasistowskich, szerzących nienawiść na tle religijnym lub zachęcających do działań o charakterze kryminalnym; łamać jakiekolwiek lokalne prawa (włączając w to, ale nie ograniczając się do praw dotyczących własności intelektualnej, czy zachowania i dopuszczalnych treści w Internecie); “

Są to również zasady obowiązujące na wielu serwisach społecznościowych i ogólne zasady obowiązujące w społeczeństwie. Mimo, że na przykład Facebook nie jest częścią serwisu Fandom, oczekiwanie wobec administracji, że będzie reprezentować wiki bez obrażania, poniżania i krzywdzenia innych osób poza serwisem Fandom jest słuszne.

Podpisy

Paweł „Ausir” Dembowski – współzałożyciel Wiedźmin Wiki
Mikołaj „Lorebringer” Skrzyński – dawny administrator Wiedźmin Wiki
Karolina „Stygies VIII” Stachowiak – dawna moderatorka treści Wiedźmin Wiki
Marta Bartosińska
Agata Bruchajzer
Beata Szostak
Alexander Kwiatek
Piotr Malczyk
Igor Sawicki
Paweł „Rauqk” Kieltyka
Łukasz Grzęda
Joanna Filipczyk
Barbara Krasowicz
Erwin Sobczak
Grzesiek Sztomber
Anna Tess Gołębiowska-Kmieciak – dziennikarka
Jan Borkowski
Małgorzata Jankowska
Magdalena Kunz – publicystka, tłumaczka
Piotr Nowacki
Amy Waliszewska
Vincent Milevsky
Kacper „Asper” Piasecki
Anna Donten
Gabriela Piechowicz
Antoni „Sufit” Chętko
Maciej „Fyrskar” Morawiec
Paweł Wójcik
Konrad Betiuk
Michał Fililiak
Aleksandra Lidia Hajduk
Monika Nowakowska
Klaudia Deirenne Mazur
Estera Stefania Rybicka
Emilia „Falka” Janduła
Mikołaj „Shaggy Rogers” Duda
Kuba Świgło