FANDOM


Mój znajomy czarodziej zwykł był mawiać, że w naturze każda istota ma swoją kontynuację i przetrwa, takim czy innym sposobem. Koniec jednego to początek drugiego, nie ma granic możliwości, przynajmniej natura nie zna takich.Borch do Geralta[1]
Villentretenmerth (w. trzy czarne ptaki) – złoty smok, który może przybrać postać dowolnej istoty.

Bliski przyjaciel Geralta i Jaskra.

Charakterystyka

Borch za główny cel postawił sobie przetrwanie swojego unikalnego gatunku. I udaje mu się to - smoczyca Myrgtabrakke zniosła mu jajo. Ludzi uważa za sympatycznych, choć gdy przeprawiają się przez wąwóz nie czeka ani chwili by strącić na nich głazy i ich spowolnić. Z tekstu wynika, iż lubi dobrze zjeść i się napić.

Wygląd

Borch w ludzkiej postaci miał kędzierzawe, bujne włosy koloru kasztanowego. Chodził w tunice z trzema czarnymi ptakami siedzącymi w równym rzędzie pośrodku jednolicie złotego pola. Nie nosił broni, ponieważ chodziły za nim dwie Zerrikanki - Tea i Vea (prawdziwe imię – Alveaenerle). Jako smok był piękny - jego ciało pokryte było złotymi łuskami. Miał długi pysk i smukłą szyję usianą trójkątnymi, zębatymi wyrostkami. Nie był zbyt duży jak na smoka, lecz nadrabiał to niesamowitą kocią zręcznością o szponiastych łapach.

Biografia

Młodość

Niewiele wiadomo o młodości Villentretenmertha, jednak był znany z tego, że często podróżował i nie przebywał zbyt długo w jednym miejscu. Podczas swoich wypraw przybierał różne formy, aby płynnie wtopić się w otoczenie. Czasami wyruszał w drogę w swojej prawdziwej formie. W czasie jednej podróży poznał smoczycę Myrgtabrakke, która została jego towarzyszką. Opuścił ją po pewnym czasie i wyruszył dalej.

Spotkanie z wiedźminem

Villentretenmerth pod postacią Borcha spotkał Geralta podczas jednego z jego zleceń. Wiedźmin polował właśnie na bazyliszka, a smok w towarzystwie dwóch zerrikańskich Faithel Tei i Vei, zainterweniował, mówiąc ludziom, którzy wynajęli Białego Wilka, że mogą się rozejść. Borch zaprosił Geralta do gospody Pod Zadumanym Smokiem. Trzy Kawki wykorzystał okazję do dyskusji z wiedźminem na temat jego osobistej filozofii dotyczącej polowania na potwory. Biały Wilk wyjaśnił, że nie poluje na smoki, ponieważ nie zagrażają one ludziom. Obaj cieszyli się długą rozmową i dobrym posiłkiem. Postanowili zostać na noc w karczmie.

Polowanie na smoka

Podczas podróży grupa Geralta, Borcha, Tei i Vei, chcąc przedostać się na drugi brzeg Braa, dowiedziała się od Jaskra, że nie przejdą, ponieważ książę Niedamir zakazał przepraw z powodu rozpoczętego polowania na smoka. Dzięki przekupieniu dziesiętnika kompania wyruszyła dalej.

Zespół zatrzymany wcześniej przez dziesiętnika dołączył do drużyny, zebranej w celu zabicia smoków złożona była z Rębaczy z Crinfrid, Yarpena Zigrina ze swoją kompanią, rycerza Eycka z Denesle oraz dwóch czarodziejów w postaci Dorregaraya i Yennefer. Całość nadzorował Niedamir wraz z Gyllenstiern. Przewodnikiem całego grona był Kozojed.

Borch natychmiast zauważył napięcie pomiędzy Białym Wilkiem, a Yennefer, jednak zachował swe przemyślenia dla siebie, tak samo, jak prawdziwy powód, dla którego dołączył do polowania – smok, na którego wyruszał cała wyprawa to Myrgtabrakke, która wcześniej była towarzyszką rycerza.

Borch bacznie obserwował rozwój wydarzeń, a różne pomysły grupy łowców dotyczące smoka powodowały napięcia. Odłączył się od swojej kompanii i spowodował lawinę. Dzięki swoim zdolnościom telepatii pod postacią złotego smoka przerwał kłótnię ekipy łowców. Dał grupie dwie możliwości: mogli odejść albo zostać i walczyć z nim w uczciwym rycerskim pojedynku. Eyck zdecydował się na walkę i zaatakował smoka, jednak Villentretenmerth okazał się zbyt szybki dla rycerza i potyczka zakończyła się zwycięstwem Borcha.

Książę Niedamir po porażce błędnego rycerza Eycka porzucił zamiar zabicia smoka i zadecydował odwrót swoich ludzi. Rębacze i drużyna Yarpena zdecydowali, że zaatakują smoka, jednak Villentretenmerth okazał się zbyt silnym przeciwnikiem. Wyszło na jaw, że Borch zaciekle pilnował swojego pisklęcia i Myrgtabrakke.

Wkrótce po pokonaniu Rębaczy pojawiła się hołopolska milicja kierowana przez Kozojeda. Tea, Vea i Yennefer rozgromiły szarżujący tłum, a Borch zabił uciekającego Kozojeda. Villentretenmerth wyjawił pozostałej grupie, że jest Borchem. Podziękował Geraltowi i Yennefer za pomoc i odleciał ze swoim potomkiem.

Dane z różnych źródeł

Film

W filmie i serialu w rolę Borcha wcielił się Andrzej Chyra.

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Villentretenmerth jest ojcem Saesenthessis. Nadmienia ona również, że Borch miał dar jasnowidzenia i zaszczepił w niej miłość do wszystkich istot żywych.

Ciekawostki

  • Trzy Kawki to także polski herb szlachecki, w którym widnieją trzy czarne kawki.
  • Pojawia się w pożegnaniu białego wilka na ślubie Geralta i Yennefer.

Galeria

Linki zewnętrzne

Gwent icon Zobacz odpowiednią kartę w samodzielnej wersji GWINTA: Villentretenmerth

Przypisy

  1. Film i serial
  2. Wojna Krwi: Wiedźmińskie Opowieści
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.