Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

CDP Sp. z o.o. (oryginalnie: CD Projekt Sp. z o.o., w latach 2012-2017 cdp.pl Sp. z o.o.) – polski wydawca gier komputerowych. Od 2014 niezależne od spółki akcyjnej CD Projekt, w 2020 ogłosiło upadłość.

Historia

Przedsiębiorstwo zostało założone w maju 1994 przez Marcina Iwińskiego i Michała Kicińskiego. Od początku swojej działalności zajmowało się dystrybucją na polskim rynku oprogramowania na płytach CD-ROM. Posiadało oddziały w Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Zyskało sławę wydając w 1999 Baldur’s Gate z kultowym dziś polskim dubbingiem.

W lutym 2002 roku firma uruchomiła nową jednostkę – CD Projekt RED, zajmującą się tworzeniem gier komputerowych na PC. Pierwszą ich grą jest Wiedźmin, oparty na scenariuszu powstałym na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego. W kolejnych latach właściciele firmy dokonali fuzji z Optimusem, tworząc CD Projekt S.A.

W listopadzie 2014 roku miał miejsce wykup menadżerski spółki. Członkowie zarządu Michał Gembicki i Robert Wesołowski wykupili od CD Projekt S.A. pakiet kontrolny, a CDP stała się samodzielną spółką. Pomimo odrębności, CDP było wyłącznym dystrybutorem gier Wiedźmin 3: Dziki Gon oraz Cyberpunk 2077 w Polsce. W wyniku problemów firmy, na początku marca ogłoszono jednak że dystrybutorem gier na polskim rynku będzie Cenega. 21 kwietnia firma ogłosiła bankructwo.

Linki zewnętrzne

Wikipedia-icon.png

Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.

Zobacz oryginalny artykuł i autorów.
Advertisement