Wiedźmin Wiki
Wiedźmin Wiki

Casimir Bassi – krasnoludzki specjalista od kontrolowanych wybuchów.

Gry

Życie rodzinne[1]

Chociaż nie można było odmówić mu profesjonalizmu, Casimir postanowił porzucić swój fach. Ożenił się z Eufemią, osiadł we wsi Alness i spłodził pięcioro dzieci. Bardzo dbał o małżonkę i spełniał każdą jej zachciankę, a potomstwo dobrze wychował. Krasnoludzka rodzina rozpadła się jednak, kiedy Bassi odkrył trzyletni romans żony z pocztmistrzem. Kobieta zabrała więc dzieci i wyjechała ze wsi.

Wiedźmin 3: Serca z Kamienia

Ewald Borsody przedstawił Geraltowi krasnoluda jako potencjalnego wspólnika zdolnego otworzyć drzwi do skarbca domu aukcyjnego. Zaznaczył też, że może to być bardzo niepewny sojusznik, ponieważ całkowicie poświęcił się życiu rodzinnemu.

Kiedy wiedźmin dotarł do wsi Alness, okazało się, że zrozpaczony Casimir chce popełnić widowiskowe samobójstwo poprzez wysadzenie się w powietrze. Jedynym sposobem na powstrzymanie go było użycie na nim Znaku Aksji bądź sprowokowanie go do bójki. Krasnolud zgodził się wziąć udział w skoku i udał się do chaty zielarza.

Na miejscu rozmawiał z Eveline Gallo oraz zaakceptował plan napadu ułożony przez Ewalda.

Pod domem aukcyjnym zwrócił uwagę na wracający patrol, a wewnątrz, razem z elfką, okazał swoje niezadowolenie z powodu zaistniałych komplikacji. Razem ze wspólnikami walczył ze strażnikami, jednak nie udało się powstrzymać mężczyzny bijącego w dzwon alarmowy. Kiedy budynek został otoczony przez strażników, Borsody i Geralt zajęli strażników negocjacjami, co umożliwiło krasnoludowi przedostanie się do drzwi skarbca i wysadzenie ich.

W skarbcu nie dał się przekupić Horstowi, a następnie próbował uspokoić gotowych do walki wiedźmina i Ewalda.

Do starcia nie doszło, więc mężczyźni zabrali swoje łupy i uciekli tajnym przejściem. Zdobyte bogactwa szybko sprawiły, że Casimir przestał przejmować się zdradą żony.

Krasnolud stanął po stronie Ewalda, ponieważ ten obiecał mu stanowisko skarbnika. Został jednak zabity przez Geralta.

Galeria

Przypisy