Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki
W1 SS Cena neutralności

Cena neutralności – oficjalna przygoda do gry komputerowej Wiedźmin wydana 10 kwietnia 2008 wraz patchem 1.3. Została stworzona przez twórców oryginalnej gry.

Przygoda nie została zdubbingowana początkowo, lecz zmieniło się to w Edycji Rozszerzonej do gry. Choć sama fabuła jest nowa, miejsca, w których się dzieje miały pierwotnie znaleźć się w głównej grze, ale zostały wycięte z wersji ostatecznej - przykładowo dolina Kaer Morhen pojawia się w oryginalnej grze tylko w przerwynikach filmowych, a gracz nie ma do niej dostępu w ogóle.

Fabuła[]

Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją. Uwaga! Ta sekcja zawiera szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.

Akcja przygody dzieje się w dolinie Kaer Morhen w roku 1232. Rozpoczyna się ona przerywnikiem filmowym w zajeździe, w którym bard Jaskier opowiada na prośbę chłopca, dziewczynki, młodzieńca i krasnoluda balladę okraszoną swego autorstwa tytułem "Gorzkie, złe serca", w której głównym bohaterem jest jak zwykle wiedźmin Geralt z Rivii. Podczas podróżowania do Kaer Morhen był dwukrotnie nękany przez bandytów, a jego koń Płotka został zagryziony przez wilki. W spowodowanym przez te wypadki nienajlepszym humorze napotkał obozowisko ludzkich i krasnoludzkich najemników, co wprawia go w zdziwienie, gdyż liczbę osób które znają lokalizację twierdzy "można policzyć na palcach jednej ręki". Gdy zbliża się do nich, staje się świadkiem kłótni między przywódcą najemników, Mertonem Briggsem, a czarodziejką Sabriną Glevissig i księciem Merwinem Ademeynem. Mężczyźni obawiają się tutejszych wilków, które zagryzły jednego z wartowników, nie przestraszywszy się przedtem rozstawionych wszędzie ogni. Czarodziejka nie zważa na prośby i drwi sobie z przywódcy, oskarżając jego podwładnych o oddawanie się rozpustnym zabawom, jak popijawy i kościany poker, zamiast zajęcia się swoimi obowiązkami. Po wmieszaniu się Geralta obóz zostaje zaatakowany przez watahę wściekłych wilków - Geralt może pomóc wojownikom, albo nie, w każdym razie decyduje się na nawiązanie dialogu (lub zostaje do tego zmuszony) z Sabriną Glevissig. Kobieta wyjaśnia mu cel przybycia do Kaer Morhen - pogoń za zdegenerowaną i zdehumanizowaną na skutek Przekleństwa Czarnego Słońca księżniczką Deidre Ademeyn, siostrą Merwina. Zachęca go do opowiedzenia się po ich stronie i przekonania pozostałych wiedźminów z Kaer Morhen do wydania dziewczyny w ich ręce, gdyż pragnie ona przeprowadzic na niej wiwisekcję (sekcję ciała "na żywca"). Z kolei Merwin przedstawia wiedźminowi list żelazny napisany przez króla Henselta, na mocy którego każdy, kto będzie czynił księciu "wstrenty" (autentyczny błąd ortograficzny z listu), poniesie tego konsekwencje.

W drodze do Kaer Morhen Geralt słyszy od niewiasty z orszaku księcia, żeby nie ratował Deidre, gdyż na oczach jej i jej matki dokonała przerażającego mordu na ojcu karczmarzu, uprzednio poddawszy go torturom. Następnie spotyka przy brodzie Lamberta, który jest bardzo skory do przepędzenia całego obozu "tradycyjnymi" metodami, gdyż nie w smak mu usługiwanie "nadętemu szlachetce" i butnej czarodziejce. Ich rozmowa zostaje przerwana przez wyrosłe znikąd archespory - Geralt może pomóc mu, lub nie, lecz w każdym przypadku przeżyje. Po wejściu do twierdzy napotyka z kolei Vesemira, który wyjaśnia mu historię zjawienia się Deidre w owej fortecy - przybyła z dwoma oswojonymi wilkami, głodna i zmarznięta. Jednocześnie bije z niej dziwaczna aura antymagiczna sprawiająca, że w jej otoczeniu wiedźmini nie mogą używac swoich znaków, ich medaliony drżą niesamowicie, a żadna inna magia także nie może działac...

Postacie[]

Literką "N" oznaczono postacie, które nie pojawiły się w oryginalnej grze "Wiedźmin".

Zadania[]

Ciekawostki[]

Advertisement