Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Królestwo Cintry, Cintra (st. Xin'trea, sk. Xintra) – państwo położone na południe od rzeki Jaruga.

Opis[]

Przed wojną Cintra była bogatym i dumnym państwem, a jej władcy cieszyli się dużym szacunkiem i popularnością.

Władzę w tym państwie sprawowała królowa Calanthe, która objęła rządy po śmierci króla Roegnera. Następcą tronu miał być mąż Pavetty - Duny z Erlenwaldu, lecz zginął on tragicznie wraz z małżonką podczas morskiej podróży (jak się potem okazało było to nieprawdą). Wtedy jedyną spadkobierczynią tronu została Ciri.

Granicę od północy stanowiła rzeka Jaruga, a od południa Góry Amell. Przez kraj przepływa rzeka Marnadal położona w dolinie Marnadal. Graniczy z Sodden, Attre oraz Brugge.

Całe państwo zostało poważnie podniszczone podczas wojny, szczególnie mocno ucierpiała stolica państwa (praktycznie doszczętnie spalono miasto), której zdobywanie przez Nilfgaard nazwano Rzezią Cintry.

Podczas walk o Cintrę zginęły wszystkie, prócz Cirilli, ważniejsze osobistości Cintry, w tym królowa Calanthe.

Emhyr var Emreis zamierzał przekształcić zdobyte królestwo w krainę piękna, taką jak Toussaint.

Po I Wojnie z Nilfgaardem[]

Cintra utraciła niepodległość po I wojnie Nilfgaardu z Nordlingami i stała się wraz z Górnym Sodden oraz Attre prowincją nilfgaardzką o nazwie Cintra. Tymczasowym namiestnikiem prowincji został marszałek Menno Coehoorn. Emhyr zamierzał przekształcić to państwo w bogatą krainę. Większość mieszkańców uciekła za Jarugę, do Temerii i Redanii.

Jednocześnie w armii temerskiej istniał korpus cintryjski, złożony z uciekinierów z ojczyzny, dowodzony przez marszałka Vissegerda. Oddział ten przeszedł jednak na stronę Nilfgaardu po tym, jak ogłoszono, że Ciri jest w Nilfgaardzie i ma zamiar wyjść za Emhyra. W bitwie pod Brenną walczył przeciwko Nordlingom.

Po II Wojnie z Nilfgaardem[]

Po II wojnie Nilfgaardu z Nordlingami, Cintra stała się państwem bluszczowym, całkowicie uzależnionym od Nilfgaardu, za sprawą mariażu Emhyra z fałszywą Ciri.

Geografia[]

Krainy[]

Znane miasta i warownie[]

Heraldyka i weksylologia[]

Osoby związane z państwem[]

Kultura[]

Cintryjczycy to naród dumny i waleczny, ceniący sobie pokój i wolność. Nie poddali się, gdy niezwyciężony Nilfgaard stanął u ich bram, bohatersko stawiali opór do końca, co może świadczyć o ich niezwykłym męstwie, odwadze i patriotyzmie godnym naśladowania.

Siły zbrojne[]

Nie wiadomo ile Cintra liczyła sobie żołnierzy przed I wojną z Nilfgaardem, lecz jako jedno z większych i bogatszych królestw północy na pewno posiadało dość dużą armię, ale niewystarczającą by powstrzymać Nilfgaard.

Galeria[]

Advertisement