FANDOM


Co kryje prawda – specyficzne zadanie z aktu II z gry komputerowej "Wiedźmin".

Rozpoczyna się po tym, jak w trakcie śledztwa prowadzonego z Raymondem kilku podejrzanych zostanie uniewinnionych - wówczas wiedźmina będzie zaniepokojony lukami w śledztwie. Są trzy sposoby na zakończenie zadania - każdy ujawni szokujące fakty nt. Raymonda i zmieni diametralnie bieg wydarzeń w akcie II:

  • Uniewinnienie wszystkich podejrzanych: każdy podejrzany, uniewinniony przez Geralta, udzieli mu z wdzięczności interesującej informacji o Javedzie, które znajdą potwierdzenie ze zmianami, jakie zaszły w domu detektywa. Te zmiany to: ekskluzywne dywany (zamiłowanie Javeda do luksusów - Talar), pudełko fisstechu (narkomania Javeda - Vincent Meis, gwałtowne drgania medalionu (paranie się zakazaną, niebezpieczną magią przez Javeda - Golan Vivaldi), duże ilości ognia (specjalizacja Javeda w magii ognia - Kalkstein), mapa na ścianie z zaznaczoną granicą temersko-redańską (polityczne ambicje Javeda - Declan Leuvaarden) oraz pogłoski o niewybredne obchodzenie się z prostytutkami (erotyczna rozpusta Javeda - Baranina). Geralt zauważy związek tych poszlak z osobą detektywa i wyciągnie z niego właściwe wnioski...
  • Zakończenie zadania "Sekcja zwłok", wskazujący winę Javeda: w tymże zadaniu Geralt musi przeczytac książkę o owadach Zerrikanii lub posłuchac opowieści o nich od ogrodnika przy Szpitalu Lebiody - wówczas badając ciało zamordowanego więźnia Salamandry odkryje, że w jego głowie złożyły swoje jaja muchy tse-tse występujące w Zerrikanii... ojczyzny Azara Javeda. Z opowieści Shani okaże się, że niedawno detektyw Raymond podał denatowi pudełeczko z fisstechem, żeby umarł bez większego bólu. W rzeczywistości fisstech zawierał owe jajeczka. Czarownik próbował zrzucic winę na Baraninę lub Kalksteina, psując ciało więźnia innymi znakami, ale Geralt odkrył całą prawdę...
  • Zakończenie zadania "Wdzięcznośc grabarza": Geralt odnajduje ciało detektywa Raymonda w krypcie i nie ma wątpliwości, kto zajął miejsce detektywa w Wyzimie Klasztornej.

Niezależnie od sposobu odkrycia podstępu Javeda można o tym porozmawiac z innymi podejrzanymi, jednak dopiero Kalkstein podsuwa właściwy pomysł na zastawienie zasadzki na Javeda w miejscu pełnym jego słabych punktów - lesie na bagnach, gdyż wilgoc osłabi zdolności czarownika do magii ognia.

Inny sposób na zakończenie zadania, całkowicie nieopłacalny, to powiedzenie fałszywemu Raymondowi prosto w twarz, że jest Azarem Javedem. Wówczas zapewni, że posiada całkowitą kontrolę nad przebiegiem śledztwa i na koniec zapyta Geralta: "Naprawdę chcesz umrzec?". Odpowiedź "nie" zapobiega konfliktowi, zaś odpowiedź "tak" sprawia, że Raymond gratuluje wiedźminowi przenikliwości i sprytu... po czym wyjmuje sztylet i razem z wybiegającymi z dołu katami Salamandry (skrypt generuje ich w nieskończonośc, za ich zabicie jest 1 PD) podejmuje walkę z wiedźminem. Chociaż można mu zadawac obrażenia i go dobic po ogłuszeniu, to jednak pasek życia detektywa cały czas pozostaje pełny i nie da się w ogóle go zabic. W końcu Azar Javed pokazuje swoją prawdziwą twarz i mówiąc Geraltowi "Nigdy nie stanowiłeś zagrożenia" morduje go przy użyciu magii ognia. Tak więc konfrontacja z Javedem w domu detektywa do niczego nie prowadzi.

Uwagi

  • Tag zadania w plikach z grą brzmi q2112_sraymond - jest to skrót od "Suspect: Raymond", czyli z języka angielskiego "Podejrzany: Raymond". Stanowi to nawiązanie do pozostałych zadań tego typu w akcie II (np. "Podejrzany: Talar", "Podejrzany: Vincent Meis", itp.).

Galeria

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.