Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Co kryje prawda – zadanie główne w drugim akcie gry komputerowej Wiedźmin. Geralt próbuje w nim wciągnąć w pułapkę Azara Javeda.

Opis zadania[]

Zadanie rozpocznie się po uniewinnieniu pierwszego podejrzanego (o ile mieliśmy wtedy rozpoczęte Tajemnice Wyzimy) lub po przeprowadzeniu sekcji zwłok wskazującej na Azara Javeda (jeśli nastąpiło ono przed pierwszym uniewinnieniem). Jeśli nie uniewinniliśmy żadnego podejrzanego i doszliśmy w sekcji do błędnych wniosków, zadanie nie rozpocznie się nigdy.

Po uniewinnieniu pierwszego podejrzanego, Geralt zacznie nabierać wątpliwości co do śledztwa prowadzonego przez Raymonda. Aby posunąć zadanie naprzód trzeba odkryć, że pod Raymonda podszył się przywódca Salamandry, Azar Javed. Można to zrobić na trzy sposoby:

Po odkryciu prawdy będzie można skonfrontować się z fałszywym detektywem w jego domu (jest to możliwe po doniesieniu mu o wynikach sekcji). Aby rozpocząć rozmowę na ten temat należy zwrócić „Raymondowi” uwagę na luki w jego rozumowaniu. Na podstawie informacji o Azarze uzyskanych od podejrzanych po ich uniewinnieniu, Geralt będzie mógł zadać „Raymondowi” 6 pytań o zmiany w jego zachowaniu, zaś w oparciu o prawidłowe wykonanie sekcji i odnalezienie ciała Raymonda wiedźmin będzie mógł oskarżyć rozmówcę o bycie Javedem (pytania i oskarżenia dadzą dodatkowe punkty doświadczenia). Prowadząc rozmowę należy pamiętać by nie doprowadzić do walki z Javedem, ponieważ ta zawsze zakończy się śmiercią Geralta. Aby jej uniknąć, należy odpowiedzieć przecząco na pytanie o to czy naprawdę chcemy zginąć.

W ramach tego zadania można także poprosić o pomoc innych byłych podejrzanych. Vincent, Talar i Baranina odeślą nas do innych podejrzanych, a Vivaldi i Leuvaarden skierują Geralta do Kalksteina. Dopiero ten ostatni przedstawi wiedźminowi plan wciągnięcia Javeda w pułapkę: należy zwabić go do wieży na bagnach, gdzie jego zdolności magiczne będą osłabione, ze względu na dużą obecność wody w otoczeniu (Azar jest magiem ognia). Geralt zaakceptuje ten plan. Po rozmowie z Kalksteinem zadanie zakończy się.

Punkty doświadczenia[]

  • 500 za odkrycie, że Azar podszył się pod Raymonda
  • 300 za zwrócenie Raymondowi uwagi na luki w jego rozumowaniu
  • po 100 za wspomnienie Raymondowi o każdej zmianie w jego zachowaniu (łącznie 600)
  • 300 za wspomnienie Azarowi o znalezieniu ciała Raymonda
  • 100 za wspomnienie Azarowi o prawidłowych wynikach sekcji
  • 2500 za zakończenie zadania

Błędy[]

  • Z nieznanych powodów uniewinnienie Vincenta Meisa nie powoduje rozpoczęcia się zadania.

Uwagi[]

  • Reakcja Vincenta na informację o tym, że Raymond to Azar będzie sugerowała, że Meis jest wilkołakiem.
  • Rozmowa z Kalksteinem o wciągnięciu w pułapkę Azara nie jest konieczna do ukończenia Tajemnic Wyzimy; w tym zadaniu Geralt zaproponuje „Raymondowi” udanie się na bagna nawet bez rozmowy z alchemikiem.
Advertisement