FANDOM


Corbett – piąty król Cintry w latach 1197-1209, syn Corama i Fiony, mąż Elen z Kaedwen, ojciec Dagorada.

Za czasów jego panowania Cintra pogrążała się w chaosie, zagraniczni bardowie określali dwór cintryjski jako chlew, mordownia, spelunka i zamtuz.

Biografia

Młodość i małżeństwo

Corbett urodził się jako jedyny legalny syn Corama II i Fiony. W wieku 18 lat wstąpił na tron. Krótko po koronacji ożenił się z Elen.

Elen nie miała z Corbettem lekkiego życia. Król, zwłaszcza gdy sobie wypił, nie raz i nie dwa krzyczał, że ma dosyć „świętoszkowatej” żony i niejednej ze swych licznych faworyt przyrzekał rychły ślub i wyniesienie na tron. Jej ojciec, król Benda, rozwścieczony traktamentem, jaki spotykał córkę w Cintrze, chciał zabrać ją z powrotem do Ard Carraigh nawet ryzykując konflikt i zerwanie stosunków dyplomatycznych, ale królowa zaprotestowała. Szło jej wówczas nie o siebie, ale o syna, Dagorada, który bez niej byłby niepewny losu na rozpustnym i niebezpiecznym dworze.

Rządy

Rządy Corbetta to bardzo zły okres w historii Cintry. Nie było wcale przesady w słowach pieśni i pamfletów zagranicznych minstreli, którzy dwór cintryjski nazywali chlewem, mordownią, spelunką i zamtuzem.

Zaniedbując rządy i politykę zagraniczną, król trawił czas na hulankach, pijaństwach i rozpuście, w tym także sodomskiej. Dworem trzęsły kochanki i faworyty, o sprawach państwowych decydowali kochankowie i faworyci, skarb okradali komilitoni od kielicha i kiecki, poddanych i sąsiadów antagonizowali skorumpowani zausznicy i totumfaccy. Donosiciele pracowali pilnie, opozycja i niezadowoleni szli do więzień, na szafoty lub na wygnanie.

Śmierć

Pod koniec swego życia, w wieku lat zaledwie 30, chory na syfilis Corbett bywał częściej pijany niż trzeźwy i był marionetką w ręku faworyt i miłośnic. Umarł z przedawkowania jakichś znachorskich leków czy też niepewnych „eliksirów”, ale trucizny też nie wykluczano. Rządy po nim objął syn, Dagorad.

Ciekawostki

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.