Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Na cykl wiedźmiński Andrzeja Sapkowskiego składają się dwa zbiory opowiadań, pięciotomowa Saga o wiedźminie i jedna powieść. Głównym bohaterem cyklu jest wiedźmin Geralt z Rivii.

Książki[]

O Krew elfów 2

Zbiory opowiadań

Saga o wiedźminie

Inne powieści o wiedźminie

Opowiadania[]

O OŻ

Cykl wiedźmiński (jeszcze wówczas nie planowany przez autora) zaczął się jako seria opowiadań, pierwotnie publikowanych na łamach miesięcznika „Fantastyka”. Były głównie nowymi wersjami znanych legend i baśni (nazywanymi wersjami postmodernistycznymi; sam autor w wywiadach twierdzi, że pisząc opowiadania jako metodę twórczą wybrał euhemeryzację baśni).

Pierwszym z nich było opowiadanie pt. "Wiedźmin" z grudnia 1986 roku, napisane na konkurs „Fantastyki”, w którym zajęło III miejsce (I miejsce - "Wróciłeeś Sneogg, wiedziałam..." Marka S. Huberatha).

Okładka miecz przeznaczenia2

Kolejne opowiadanie pt. "Droga, z której się nie wraca" (niezwiązane bezpośrednio z samym Geraltem) ukazało się w sierpniowym numerze pisma w 1988 roku. Początkowo, autor nie chciał nawiązywać w nim do cyklu ze świata wiedźmina, jednak kiedy cykl ten zaczął powstawać, pojawiły się w nim nawiązania do fabuły tego opowiadania. Jak wspomina pisarz, kiedy "Droga, z której się nie wraca" po raz pierwszy ukazała się na łamach "Fantastyki", zostały tam dokonane pewne poprawki redaktorskie bez zgody samego Sapkowskiego. Utwór ten opowiada o spotkaniu Visenny – matki Geralta – z wojownikiem Korinem, który jest przypuszczalnym ojcem oraz ich wspólnej wyprawie, której celem było zniszczenie groźnego kościeja.

Pierwsze cztery opowiadania o Geralcie oraz "Droga, z której się nie wraca", ukazały się w zbiorze opowiadań "Wiedźmin", który został opublikowany nakładem wydawnictwa REPORTER. Później wszystkie piętnaście opowiadań wiedźmińskich ukazało się w dwóch zbiorach wydawnictwa superNOWA - "Ostatnie życzenie" oraz "Miecz przeznaczenia". Dwa opowiadania pośrednio związane z cyklem - "Droga, z której się nie wraca" oraz "Coś się kończy, coś się zaczyna" (opowiadanie, opublikowane w 1994 w fanzinie "Czerwony Karzeł", mylnie odczytywane przez niektórych jako "alternatywne zakończenie sagi o wiedźminie"; sam autor przestrzega, że choć występują postacie podobne do bohaterów w sadze na ślubie Geralta i Yennefer to wcale nie jest to zakończenie alternatywne, lecz całkiem odrębny utwór, mający charakter żartobliwy oraz parodiowy. znaleźć można w zbiorze "Coś się kończy, coś się zaczyna".

W 2002 roku, nakładem wydawnictwa Libros, zostały wydane dwa tomy opowiadań Opowieści o wiedźminie 1 i Opowieści o wiedźminie 2 zawierające 15 opowiadań jako zestawienie dziejów Geralta.

Poprawna chronologia opowiadań to: http://sapkowski.pl/forum/viewtopic.php?f=14&t=3507

 1. "Droga, z której się nie wraca"
 2. "Ziarno prawdy"
 3. "Mniejsze zło"
 4. "Kraniec świata"
 5. "Ostatnie życzenie"
 6. "Sezon burz"
 7. "Kwestia ceny"
 8. "Wiedźmin"
 9. "Głos rozsądku" (cały)
 10. "Granica możliwości"
 11. "Okruch lodu"
 12. "Wieczny ogień"
 13. "Trochę poświęcenia"
 14. "Miecz przeznaczenia"
 15. "Coś więcej"
 16. Saga o wiedźminie
 17. "Coś się kończy, coś się zaczyna"

Saga o wiedźminie[]

Zobacz więcej w osobnym artykule: saga o wiedźminie


Saga o wiedźminie to pięć powieści o wiedźminie Geralcie ("Krew elfów", "Czas pogardy", "Chrzest ognia", "Wieża jaskółki", "Pani jeziora"), w których Sapkowski łączy wiele wątków rozpoczętych w opowiadaniach oraz dodaje nowe. Oprócz samego wiedźmina, główną bohaterką jest również Ciri - dziecko-niespodzianka znane już z opowiadań. Nazwa Saga o wiedźminie została nadana przez wydawcę - Sapkowski zamierzał nazwać sagę Krew elfów, zaś pierwszy tom miał być pierwotnie zatytułowany "Lwiątko".

Inne powieści o wiedźminie[]

W 2013 roku Andrzej Sapkowski opublikował nową powieść ze świata wiedźmina pt. „Sezon burz”. Czas akcji tej książki jest osadzony przed wydarzeniami z opowiadania „Wiedźmin”, czyli w 1245 roku. Opowiada ona o losach Geralta w czasie jego pobytu w małym nadmorskim królestwie Kerack.

Adaptacje[]

Komiksy[]

Komiks Geralt okladka

Zobacz więcej w osobnym artykule: Wiedźmin (komiks)


W latach 1993-1995 na podstawie opowiadań Sapkowskiego powstało sześć komiksów autorstwa Bogusława Polcha (grafika) i Macieja Parowskiego oraz samego Sapkowskiego (scenariusz). Ich tytuły to:

 • Droga bez powrotu (na podstawie opowiadania Droga, z której się nie wraca)
 • Geralt (na podstawie opowiadania Wiedźmin)
 • Mniejsze zło (na podstawie opowiadania o tym samym tytule)
 • Ostatnie życzenie (na podstawie opowiadania o tym samym tytule)
 • Granica możliwości (na podstawie opowiadania o tym samym tytule)
 • Zdrada (jedyny komiks, który nie powstał na podstawie opowiadania, opowiadający o młodości Geralta)

W przygotowaniu jest nowy komiks autorstwa Przemysława Truścińskiego.

Film[]

Zobacz więcej w osobnym artykule: Wiedźmin (film)

Wiedźmin doczekał się ekranizacji w 2001 roku. Reżyserem filmu był Marek Brodzki. Scenariusz napisał Michał Szczerbic, który pod koniec wycofał się z produkcji. Rolę tytułową powierzono Michałowi Żebrowskiemu. Muzykę skomponował Grzegorz Ciechowski. Film został stworzony jako dodatkowy efekt prac nad serialem telewizyjnym, którego premiera miała miejsce jesienią 2002 roku.

Film nie spodobał się publiczności, wskutek czego zarobił jedynie około połowy tego, co wydano na jego produkcję. Prawdopodobne przyczyny niepowodzenia to:

 • Na skutek prób wykorzystania jak największej części oryginalnego materiału fabuła okazała się niespójna.
 • Znaczna część osób uczestniczących w produkcji nie miała do czynienia z literaturą Andrzeja Sapkowskiego.
 • Błędy w doborze obsady i kostiumów
 • Bardzo słabe efekty specjalne (szczególnie potwory np. złoty smok, bazyliszek)
 • Błędy i nielogiczności w fabule (oraz, niekiedy znaczne, odejścia od fabuły cyklu wiedźmińskiego)

Mimo złych ocen film chwalono za muzykę Grzegorza Ciechowskiego oraz postać Geralta (mimo pewnych błędów charakteryzacji).

Gry[]

Gra wyobraźni[]

Zobacz więcej w osobnym artykule: Wiedźmin: Gra Wyobraźni Wiedźmin: Gra Wyobraźni (pełny tytuł Wiedźmin: Gra Wyobraźni według Andrzeja Sapkowskiego) to wydana w 2001 roku przez wydawnictwo MAG gra fabularna oparta na sadze o wiedźminie oraz opowiadaniach Andrzeja Sapkowskiego. Autorami systemu są Michał Marszalik, Maciej Nowak-Kreyer, Michał Studniarek oraz Tomasz Kreczmar.

Wiedźmin[]

Zobacz więcej w osobnym artykule: Wiedźmin (gra komputerowa)

W1 O

26 października 2007 ukazała się komputerowa gra fabularna Wiedźmin, której twórcą i wydawcą na rynku lokalnym jest CD Projekt Red Studio.Jej głównym bohaterem jest wiedźmin Geralt, a fabuła obejmuje okres po wydarzeniach opisanych w Sadze o Wiedźminie. Na potrzeby reklamy gry, zespół Vader stworzył utwór pod tytułem "Sword of the Witcher"

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów[]

17 maja 2011 miała premierę kontynuacja gry Wiedźmin, pod tytułem Wiedźmin 2: Zabójcy Królów.

Wiedźmin 3: Dziki Gon[]

19 maja 2015 roku - ukazała się 3 część kultowej serii gier PC "Wiedźmin", pod tytułem: Wiedźmin 3: Dziki Gon. Gra została nagrodzona tytułem najlepszej gry w 2015 roku.

Wiedźmin: Gra Przygodowa[]

27 listopada 2014 wydano grę planszową, komputerową pod tytułem: Wiedźmin: Gra Przygodowa

Gry karciane[]

Wydawnictwo Kuźnia Gier zostało wybrane przez CD Projekt Red Studio, do stworzenia dwóch kompletnych gier karcianych towarzyszących produkcji gry komputerowej Wiedźmin.Wiedźmin - gra promocyjna dołączona została do edycji kolekcjonerskiej gry komputerowej, zaś Wiedźmin: Przygodowa Gra Karciana ukazała się w październiku 2007 i jest niezależną grą dla 2 do 4 osób (trafiła do normalnej sprzedaży 8 października 2007).

Gwint: Wiedźmińska gra karciana[]

Wydana w 2018 roku przez studio CD Projekt RED gra na platformy Windows, PS4 i Xbox One. Jest to reprodukcja gry wymyślonej przez Andrzeja Sapkowskiego w sadze wiedźmińskiej i częściowo użytej w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Advertisement