Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Czarodziejeludzie, elfy[1] lub vrany[2] potrafiące władać mocą, posiadający bardzo rozległą wiedzę w dziedzinie magii, leczenia i astrologii, sprawnie posługujący się zaklęciami.

Czarodzieje zapisali się na kartach historii już na samym jej początku. Byli szanowani i uwielbiani, jednak później ludzie zaczęli sobie radzić bez czarodziejów czy innych kwalifikacji, np. wiedźminów. Tych pierwszych można było ówcześnie spotkać na dworach królewskich, w miastach lub szkołach Magii - Ban Ard dla mężczyzn i Aretuza dla kobiet. Posiadają własne organizacje takie jak Kapituła czy Rada. Na Północy dysponowali znacznymi wpływami, w odróżnieniu od Nilfgaardu, gdzie ich rola została znacznie ograniczona.

Jedenaście czarodziejek zawiązało tajną Lożę, której celem było zapewnienie wyniesienia magii na należne jej miejsce w świecie. Działając ponad interesami państw, chciały doprowadzić do wprowadzenia na tron Koviru jednej z czarodziejek (Cirilli) i doprowadzić do powstania potężnego państwa na północy, państwa które byłoby przeciwwagą dla potęgi Nifgaardu

Postaci z Książek i Gier

Kobiety

Czarodziejka Filippa Eilhart

Mężczyźni

Czarodziej Carduin z Lan Exeter

Nazewnictwo

Na północy Kontynentu najbardziej popularnym zwrotem używanym do określenia mężczyzny władającego magią jest czarodziej, do określenia kobiety czarodziejka, jednak istnieją także inne formy:

 • adept, adeptka – młodzi kandydaci i kandydatki na czarodziejów, uczący się w szkołach magii
 • mag, magik, magiczka – potoczna, krótsza forma
 • czarownik, czarownica – bardziej niechętna forma, często odnosząca się także w stosunku do wiedźminów
 • wiedźma – kobieta specjalizująca się w zielarstwie i eliksirach nieposiadająca magicznych zdolności, także forma obraźliwa dla czarodziejki
 • mistrz, mistrzyni – tytuł honorowy czarodziejów, którzy przeszli magiczne szkolenie
 • czarnoksiężnik, arcymistrz, arcymistrzyni – wyjątkowo potężni i utalentowani czarodzieje parający się magią (np. Tissaia de VriesVilgefortz z Roggeven)

Ciekawostki

 • Przeważnie czarodzieje nie stosowali magii do poprawy wyglądu; dla prestiżu preferowali dojrzały wiek.
 • Czarodziejki były bezpłodne, podobnie jak wiedźmini.
 • Przeważnie przyjmowało się każdą czarodziejkę, która zdradza predyspozycje, a ich wygląd później poprawiano.
 • Velerad określał ludzkich czarodziejów jako „wydrwigrosze z gwiazdkami na kapeluszach”, a w sprawie Addy „zleciało się ich z dziesięciu”.

Galeria

Przypisy

 1. Brak wzmianek w cyklu o krasnoludzkich, gnomich itp. czarodziejach.
 2. Wiedźmin 2: Zabójcy Królów
Advertisement