Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Dręczona i pozostawiona na pastwę losu Yennefer znajduje sposób na ucieczkę. Podczas polowania na „diabła” Geralt wpada w pułapkę. Ciri postanawia ukryć się w tłumie.Opis odcinka

Cztery marki – drugi odcinek pierwszego sezonu serialu The Witcher. Jego fabuła powstała w oparciu o opowiadanie Kraniec świata.

Postacie[]

Występujące[]


Streszczenie[]

Wątek Geralta[]

Geralt odpoczywa w karczmie, kiedy to nagle zagaduje go bard Jaskier, który właśnie skończył przedstawienie. Pyta go o jego wrażenia po występie, na co wiedźmin odpowiada obojętnie. Bard zauważa wtedy, że Geralt jest wiedźminem i głośno informuję o tym resztę karczmy. Zażenowany pogawędką Geralt wychodząc zostaje zaczepiony przez wieśniaka, który chcę zlecić mu zabicie diabła kradnącego jego zbiory. Wiedźmin zgadza się i wyrusza w drogę z, ku jego zażenowaniu, Jaskrem.

Torque

Torque obezwładniony przez Geralta

Gdy Geralt dociera z kompanem do rzekomego miejsca bytowania diabła, znienacka zostaje zaatakowany przez potwora. Po krótkiej walce, potworem okazuje się być silvan o imieniu Torque. Geralt, zastanawiając się co zrobić z silvanem, zostaje uderzony z tyłu i traci na jakiś czas przytomność.

Geralta budzi Jaskier, który zauważa, że są oni skrępowani. Podchodzi do nich elfka Toruviel, która uderza ich pięścią, na co Geralt odpowiada uderzeniem z główki. Zjawia się wtedy Filavandrel, król elfów, który ujawnia, że silvan kradł dla nich jedzenie i leki aby pomóc jego ludziom. Filavandrel chcę zabić Geralta i Jaskra, gdyż według niego są ludźmi takimi jak wszyscy. Geralt jednak przekonuje króla elfów, że nie jest człowiekiem, dzięki czemu Filavandrel puszcza ich wolno. Wychodząc z miejsca zajścia, Jaskier postanawia zaśpiewać nową piosenkę na temat wydarzeń, które przed chwilą miał okazję zobaczyć.

Wątek Yennefer[]

W Vengerbergu kochająca się młoda para zauważa Yennefer, garbiącą się dziewczynę która chcę oddać dziewczynie kwiat, który jej spadł. W odpowiedzi jednak zdegustowana wyglądem dziewczyny para zaczyna znęcać się nad nią, a sama dziewczyna niespodziewanie otwiera portal. Po drugiej stronie Yennefer spotyka czarodzieja Istredda, który wysyła ją ponownie do swojego miejsca zamieszkania. Chwilę po powrocie do jej domu przybywa czarodziejka Tissaia de Vries, która wykupuje Yennefer od jej ojca za cztery marki. Tissaia pomimo protestów matki Yennefer zabiera dziewczynę do Aretuzy, gdzie zamyka ją w pokoju. Yennefer podejmuje się wtedy nieudanej próby samobójczej. W porę jednak interweniuje Tissaia.

Yennefer shatters her mirror

Próba samobójcza Yennefer

Nazajutrz Yennefer wraz z innymi czarodziejkami słucha wykładu Tissai o magii, po którym przedstawia się wcześniej poznanemu Istreddowi. Po tygodniach nauk Yennefer zostaje w tyle w porównaniu do swoich rówieśników, będąc niezdolną do wykonania nawet najłatwiejszych zaklęć. Pewnego dnia Yennefer wraz z innymi protegowanymi wyrusza do Tor Lara, gdzie dostają za zadanie złapać w butelkę błyskawicę. Gdy przychodzi kolej Yennefer, nie udaje się jej złapać pioruna, gdyż on sam ją uderzył. W akcie szału Yennefer wystrzeliwuje błyskawicę, którą udaje się odbić Tissai. De Vries krytykuje Yennefer za to, że poddała się ona chaosowi magii.

Obawiającą się wydalenia Yennefer pociesza Istredd, który oprowadza ją po Aretuzie i opowiada o magii, której ludzie nauczyli się od elfów. Podarowuje jej Feainnewedd, roślinę która rośnie wyłącznie w miejscach gdzie została przelana krew elfów. Za pomocą róży Yennefer tworzy portal, ujawniając Istreddowi że jest półelfką. Chwilę po tym całują się. Istredd po spotkaniu idzie spotkać się ze Stregoborem, dla którego potajemnie pracuje.

Istredd & Yennefer

Oczekując na rezultat swoich nauk od Tissai, ciekawska Yennefer zaczyna ją szpiegować. Widzi wtedy Tissaię, która zamienia jej rówieśników w węgorze i puszcza je do wody. Tissaia stwierdza, że "czasami najlepszą rzeczą, jaką może zrobić dla nas kwiat, jest jego śmierć".

Wątek Ciri[]

Ukrywająca się po Rzezi Cintry Ciri spotyka elfa Darę, który ostrzega ją przed jedzeniem trujących jagód. Dara po tym milczy, starając się ukryć swój akcent. Ciri prosi Darę o pomoc, na którą on się zgadza. Wędrują razem do obozu uchodźców, do którego jednak Dara postanawia nie wchodzić. Ciri robi się przykro słysząc ludzi mówiących, że królowa Cintry pozwoliła na upadek państwa. Spotyka w obozie Adona, który zaprasza ją do namiotu swojej rodziny, gdzie otrzymuje jedzenie, nowe buty oraz nocleg.

Adon

Adon zaprasza Ciri do namiotu jego rodziny

Podczas snu jednak na obóz najeżdzają nilfgardzkie wojska, w wyniku czego rodzina Adona popada w panikę. Ciri wtedy ratuje Dara, który robi w namiocie dziurę pozwalając jej na ucieczkę. Po schowaniu się w lesie, Ciri odkrywa, że Dara jest elfem.

Advertisement