FANDOM


Pomogę, ale pamiętaj Leuvaarden, że nie jesteśmy przyjaciółmi.Geralt do Declana Leuvaardena[1]

Declan Leuvaarden – postać z gry komputerowej Wiedźmin, bogaty nilfgaardzki kupiec, członek Gildii Handlowej, prawdopodobnie członek rodziny Berengara Leuvaardena (w akcie I przedstawia się jako „z tych Leuvaardenów”) i emisariusz Nilfgaardu, lub Gildii Handlowej.

W akcie I i II zajmuje się handlem kosztownymi rzeczami (alkohol, biżuteria). W akcie III zaprzestaje wszelkiego handlu i zajmowania się zadaniami pobocznymi na skutek „wciągnięcia się” w zadania główne.

Biografia

W akcie I jest zleceniodawcą zadania „Brzemię przeszłości”: zaniepokojony losem swego przyjaciela, który szukał przejścia do Wyzimy przez jaskinię niedaleko mostu do Bramy Mariborskiej, zaoferuje wiedźminowi odnalezienie go żywego lub martwego i w przypadku tego drugiego sprawienie mu godnego pochówku w sarkofagu w podziemiach Kościoła Wiecznego Ognia w zamian za 200 orenów nagrody.

W akcie II przesiaduje na grobli, gdzie zleca zadanie „Bezpieczna przystań” – za ubicie utopców z przystani na bagnach zapłaci 400 orenów. W trakcie wykonywania zadania „Tajemnice Wyzimy” w Notatkach Kalksteina okaże się, że sefira Tipperath –  „współczucie” – jest związana właśnie z nim (Geralt napisał, że nigdy nie skojarzyłby Leuvaardena z współczuciem). Kupiec niechętnie sprzeda sefirę, gdyż bardzo się do niej przywiązał, ale ostatecznie sprzeda ją za 500 orenów, żeby nie psuć reputacji bezwzględnego chciwca.

Jest jednym z podejrzanych o współpracę z Salamandrą, figurujących na liście Raymonda Marloevee'a. Zadanie „Podejrzany: Leuvaarden” rozpoczyna się od zdobycia tej listy po napaści elitarnych zabójców na dom Raymonda – to pierwsza poszlaka. Kolejne to informacja o łapówkach od najemników z Grobli i przeczytanie zakrwawionego listu z ciała posłańca na wyspie Wywern. Na podstawie poszlak należy udowodnić winę Leuvaardena: uznanie winy Leuvaardena sprawi, że ten się obrazi i będzie odmawiał interakcji z bohaterem z wyjątkiem kwestii zakupu sefiry. Uniewinnienie kupca doprowadzi do uzyskania od niego informacji o geopolitycznych zainteresowaniach Azara Javeda (wpis do dziennika o Javedzie i skojarzenie z mapą w siedzibie Raymonda). Niewinność Leuvaardena można udowodnić również, po ukończeniu większości zadań z nazwą „Podejrzany...”, „Sekcja zwłok”, „Wdzięczność grabarza” lub „Poszukiwany” – w tym ostatnim po wygraniu pojedynku pijackiego z posłańcem w nocy w karczmie Miś Kudłacz Leuvaarden okaże się wrogiem Salamander, który zapłaci 600 orenów za kilka brosz tej organizacji.

W akcie III zorganizował przyjęcie na górnym piętrze karczmy Nowy Narakort (zadanie „Eleganckie przyjęcie”). Zaprosił na nie m. in. Talara, Velerada, królewnę Addę i hrabiego de Wetta, Triss Merigold i Geralta z Rivii. U niego rozpoczyna się zadanie „Zamek i klucz” (kupiec podaruje bohaterowi na początku receptę na Dekokt Raffarda Białego), a po jego wykonaniu – „Bez przebaczenia”. W „Zamku i kluczu” trzeba mu oddać dwie zaszyfrowane wiadomości, znalezione przy zwłokach Gellerta i Rolanda Bleinheimów. Po przekazaniu tych notek szyfrantom kupiec poinformuje Geralta o jednej z kryjówek Salamander w tajnej części Wyzimy Handlowej i o sekretnym haśle „Lilli nie ogarnął jeszcze płomień”. Gdy Triss nakieruje za pomocą zdobytego z tej kryjówki magicznego kamienia ostatnią bazę Salamander w Wyzimie, wówczas Leuvaarden przedstawi wiedźminowi konieczność znalezienia sojusznika dysponującego jakimś oddziałem uderzeniowym na armię organizacji Azara Javeda. Ostatnim razem spotykany jest razem z Triss, Geraltem i sojusznikiem (Zygfrydem lub Yaevinnem) w Nowym Narakorcie) – potem już się nie pojawia w grze i nie wiadomo, co się z nim stało po nadejściu Rodericka de Wetta do tawerny.

W akcie III można spytać Leuvaardena, czy nie czuje wyrzutów sumienia z powodu głodujących biednych w Wyzimie Klasztornej, podczas gdy on sam serwuje na przyjęciu mnóstwo wyszukanych potraw. W odpowiedzi Geralt usłyszy od niego, że pomoc dla wszystkich potrzebujących sprowadziłaby go do ruiny. W czasie ostatniego spotkania w Nowym Narakorcie rzuci niestosowną uwagę o teleportacji: „Słyszałem o rycerzu, który po takiej teleportacji wypłynął ze zbroi jak gotowane flaczki...”.

Ciekawostki

  • W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon na tablicy ogłoszeniowej w jednej ze wsi pod Novigradem można znaleźć ogłoszenie Leuvaardena skierowane do mieszkańców. Informuje w nim, że przez trwającą obecnie wojnę nie będzie mógł się zjawić, jak co roku, na festynie, a także zmuszony jest zaprzestać jakiegokolwiek handlu w tym regionie.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.