Wiedźmin Wiki
Wiedźmin Wiki

Dettlaff van der Ereteinwampir wyższy, główny antagonista dodatku Wiedźmin 3: Krew i Wino.

Wiedźmin 3: Krew i Wino

Nazwany został Bestią z Beauclair, gdyż zamordował cztery osoby blisko związane z bezpośrednim otoczeniem Anny Henrietty. To z tego powodu księżna wezwała Geralta z Rivii, by ten go odnalazł, a następnie zabił. Wiedźmin po raz pierwszy spotyka go w trakcie zabawy w pałacowych ogrodach, gdy ten morduje Miltona de Peyrac-Peyran. Rozpoczyna się między nimi walka, którą jednak szybko przerywa Regis. Mówi wiedźminowi, że to Dettlaff pomógł mu się zregenerować. Prosi go, by ten powstrzymał się od zabicia mordercy, twierdząc, iż musi on mieć jakiś szczególny powód, by to robić.

Jak się później okazuje, Dettlaff padł ofiarą szantażu ze strony swojej ukochanej – Syanny, będącej jak się okazuje dawno wygnaną z królestwa siostrą Anny Henrietty. Podała ona wampirowi imię Rhenaweed i rozkochała w sobie, po czym upozorowała własne porwanie i zaczęła wysyłać kartki z nazwiskami kolejnych ludzi, mających stać się ofiarami Dettlaffa, podając się w nich za porywacza grożącego śmiercią Rhenaweed, jeżeli ten nie wykona żądań. Listy Dettlaff odbierał poprzez pucybuta, a ten z kolei dostawał je od miejscowych żebraków.

Każdy wampir wyższy ma swoją unikalną umiejętność, którą rozwija przez całe życie. Zdolnością Dettlaffa jest instynkt stadny, który pozwala mu narzucać swoją wolę wampirom niższym. Jest bardzo czuły na krzywdę swoją i ludzi, którzy okazali mu bezinteresowną dobroć lub współczucie, lecz niewystarczająco przystosowany do tego, by z nimi żyć.

Ofiary Dettlaffa

Wszystkie ofiary są ze sobą związane. Każde z ciał znajdywano w dziwnych miejscach i okolicznościach. Ofiarami padały osoby, które postąpiły kiedyś odwrotnie do Pięciu Cnót Rycerskich – Honoru, Mądrości, Hojności, Waleczności i Współczucia. Byli nimi rycerze, którzy niegdyś wywieźli Syannę, a także księżna Anna Henrietta.

  • Vladimir Crespi – rycerz został zabity podczas wieczerzy. Zeznania świadków wskazywały na to, że nagle zniknął. Godzinę później znaleziono go na klęczkach opartego o miejski pręgierz, ze swoim mieczem zawieszonym na szyi. Miało to symbolizować brak honoru.
  • Ramon du Lac – jego ciało zostało znalezione przez rzezimieszków w rynsztoku. Zginął od głębokiej rany zadanej pazurami. Był ubrany w koszulę nocną i szlafmycę, pod głową miał poduszkę, a zamiast miecza – szkandelę do ogrzewania pościeli. Miało to na celu upokorzenie ofiary i symbolizowanie braku mądrości.
  • Louis de la Croix – znaleziono go poćwiartowanego w sieciach rybackich. Po sekcji zwłok odkryto w jego gardle mieszek z florenami. Miało to symbolizować brak hojności. Dettlaff zaprzyjaźnił się z nim jednak przed zabójstwem, więc w akcie rozpaczy po jego stracie uciął sobie rękę, którą dokonał morderstwa.
  • Milton de Peyrac-Peyran – został zabity podczas pałacowej zabawy w ogrodzie, która polegała na znalezieniu trzech wskazówek i dotarciu dzięki nim do Miltona przebranego za królika. Rycerz ukrywał się w szklarni, gdzie Dettlaff dokonał czwartego morderstwa. Zamordowanie go w tym stroju miało symbolizować tchórzostwo – brak waleczności.

Nigdy nie doszło do piątego zabójstwa, jednak znalezione przez Regisa i Geralta dowody wskazywały na to, że kolejną ofiarą miała być sama Anna Henrietta – księżna Toussaint.

Los

Śmierć Dettlaffa

Dettlaff może umrzeć w trzech przypadkach.

  • Jeżeli wiedźmin zdobędzie dla Syanny wstążkę w Krainie Tysiąca Baśni, ta podczas spotkania z Dettlaffem za jej pomocą przeniesie się do niej z powrotem. Rozwścieczony wampir, uważając, że został oszukany, rzuca się na Geralta i Regisa, jednak zostaje ostatecznie pokonany i zabity.
  • Jeśli wiedźmin nie odzyska dla Syanny jej wstążki, ta zostanie zabita przez Dettlaffa. Następnie wampir podejdzie porozmawiać z Geraltem i Regisem. Nastąpi wtedy możliwość podjęcia decyzji o tym, czy go zabić czy też nie. Jeśli wybrana zostanie pierwsza opcja, dojdzie do takiej samej walki jak w poprzednim wypadku, po której Dettlaff zostanie zabity.
  • Jeżeli wiedźmin postanowi udać się do Ukrytego zamiast do Krainy Tysiąca Baśni, Dettlaff zostanie zmuszony do spotkania z nim i Regisem. Widząc, że nie przyprowadzili oni ze sobą Syanny, zaatakuje ich. W tym wypadku także zostaje pokonany, a następnie zabity.

Ucieczka Dettlaffa

Jeśli Geralt nie odzyska dla Syanny wstążki w Krainie Tysiąca Baśni, a następnie, podczas rozmowy z Dettlaffem, postanowi go nie atakować, ten odejdzie razem z innymi wampirami. Tuż przed tym zagwarantuje wiedźminowi, że będzie się trzymał od niego na dystans.

Ciekawostki

  • Do zespołu odpowiedzialnego za grafiki koncepcyjne gier należy Marta Dettlaff, która również jest autorką części grafik kart do GWINTA.
  • Na kartkach z nazwiskami ofiar Dettlaffa widnieją imiona członków zespołu REDów.

Galeria