Duny, zwany Jeżem z Erlenwaldu – mąż Pavetty o niepewnym pochodzeniu, ojciec Ciri. Choć wielu powątpiewało w jego deklarowane pochodzenie od króla Akerspaarka z Maecht, jedynie garstka znała jego prawdziwą tożsamość.

Charakterystyka

Był ciemnowłosym, przystojnym mężczyzną o krótkim zaroście. Za dnia, do północy, przemieniał się w człekokształtnego potwora o twarzy jeża; dopiero po zdjęciu klątwy mógł cieszyć się ludzkim fizis przez całą dobę.

Czytywał i znał na pamięć utwory nordlińskich poetów.

Biografia

Wczesne życie

Duny miał być jakoby przeklęty przez czarownika, któremu naraził się jego ojciec. Z uwagi na przesądność mieszkańców Maecht był zmuszony opuścić dwór i udać się na wygnanie w towarzystwie wiernego rycerza, którego został giermkiem[1].

Jeż z Erlenwaldu

Raniony Roegner

Jakiś czas po śmierci swojego opiekuna, w piętnastym roku życia, Duny trafił do Erlenwaldu, dzikiej krainy w południowej Cintrze. Tam ocalił życie króla Roegnera, który został raniony na polowaniu. W podziękowaniu za ratunek, król obiecał darować chłopcu cokolwiek, czego sobie zażyczy – Duny zdecydował się skorzystać z Prawa Niespodzianki, domagając się od monarchy niespodziewanej rzeczy, którą zastanie po powrocie do domu. Dopiero później Roegner zdał sobie sprawę, że ową „rzeczą” ma być nowonarodzona królewna Pavetta[1].

Duny ostatecznie osiadł w Erlenwaldzie. Jako Jeż z Erlenwaldu przejął kontrolę nad lokalnym miasteczkiem i zgromadził wokół siebie wierną drużynę[2]. Pewnego razu postanowił spotkać przeznaczoną mu Pavettę; podszedł do niej podczas jednej z wypraw na łono natury, które niespełna czternastoletnia królewna była zmuszona odbywać dla zdrowia. Gdy siedziała samotnie na uboczu, Duny wyłonił się z krzaków i dla złagodzenia monstrualnego wrażenia zaczął czytać upuszczony przez nią tomik poezji. Przez kilka tygodni dochodziło do spotkań, wspólnego czytania i deklamowania, wreszcie Jeżowi udało się namówić wybrankę, by spotkała się z nim po zmroku. Królewna przekupiła służące i damy dworu własną biżuterią i zorganizowała rendez-vous. Ku jej zdumieniu z wybiciem północy Jeż zmienił się w przystojnego młodzieńca, który w dodatku powiadał się być zaklętym księciem. Romantyczna dusza Pavetty wzięła górę – dziewczyna pokonała ostatnie opory i została kochanką Jeża.

Spotkania stały się częste i regularne, kochankowie nabrali rutyny i stali się nieostrożni. Podpatrzono ich i rzecz dotarła do królowej Calanthe, która dowiedziała się o obietnicy męża na jego łożu śmierci. Calanthe pośpiesznie zorganizowała uroczystą ucztę z okazji piętnastych urodzin Pavetty, połączoną z najęciem wiedźmina Geralta i spędem kandydatów do ręki królewny, nie wiedząc że owa jest już w ciąży[3].

Książę Cintry

Duny i Pavetta w serialu „Wiedźmin

Wydarzenia z uczty zaowocowały ostatecznie zaślubinami Pavetty i Jeża a ich nienarodzone dziecko, o którego istnieniu wiedziała dotąd jedynie Pavetta, zostało obiecane wiedźminowi Geraltowi na mocy Prawa Niespodzianki. Narodziło się ono w Belleteyn[1], jako księżniczka Cirilla[4].

Było wiele wątpliwości dotyczących rzekomego rodowodu Duny'ego, których nie dało się rozjaśnić z powodu trwającej właśnie inwazji Nilfgaardu na Maecht. Sam Duny podawał sprzeczne wersje odnośnie tego, kto rzucił na niego klątwę, jak, i z jakich powodów. Z uwagi na plotki o nieszlachetnym pochodzeniu księcia, Duny i Pavetta woleli przebywać na Skellige, gdzie takie sprawy nikogo nie interesowały[3].

Rzekoma śmierć i prawdziwa tożsamość

Duny i Pavetta mieli jakoby zginąć podczas sztormu na Głębi Sedny przed rokiem 1257. Jako że nie odnaleziono ciał, małżonkom nie wybudowano grobu ani cenotafu, zgodnie ze skelligijskim obyczajem niestawiania cenotafów nieodnalezionym ofiarom morza[3].

Geralt spotkał Duny'ego ponownie dopiero w roku 1268, po nilfgaardzkim szturmie na zamek Stygga. Rzekomy książę Maecht był tak naprawdę wyzutym z tronu dziecicem Imperium Nilfgaardu, Emhyrem var Emreis, który po poznaniu Proroctwa Ithlinne z ust Vilgefortza postanowił sfingować własną śmierć, przemycić żonę i córkę do ojczyzny i spłodzić kazirodczego syna, który miał zawładnąć połową świata. Pavetta przejrzała jego zamiary i nie dopuściła do wypłynięcia Ciri razem z nimi, w wyniku czego „Duny” wpadł w amok i zamordował żonę podczas rejsu. Chwilę po morderstwie Vilgefortz aktywował Wsysacz, który miał przenieść statek do jego kryjówki[5].

Przypisy

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.