FANDOM


Dziady – zadanie poboczne występujące w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon, w którym Geralt pomaga Guślarzowi odprawić rytuał Dziadów.

Biały Wilk po ściągnięciu klątwy z Kłomnicy dla Keiry, napotyka Guślarza w Kasztelu Wrońce lub przed chatą czarodziejki. Mężczyzna informuje Geralta, że zbliża się noc Dziadów i potrzebny wiedźmin, aby chronić ludzi przed potępionymi duszami. Zabójca potworów zgadza się pomóc i wyrusza na Kłomnicę do kamiennego kręgu.

Wpis w dzienniku

W czasie włóczęgi po Ziemi Niczyjej Geralt znów napotkał Guślarza. Ów dziwny jegomość poprosił wiedźmina o przysługę. Geralt miał pomóc w lokalnym obrzędzie, zwanym przez miejscowych Dziadami. Rytuał ten polega na przywoływaniu błąkających sie duchów i sądzeniu ich czynów. Dziady miały się odbyć o północy, na wyspie Kłomnica i wiedźmin obiecał się tam stawić.

Na Kłomnicy Guślarz wprowadził wiedźmina w arkana obrzędu, po czym rozpoczął Dziady. Niestety rytuał został przerwany przez niespodziewane pojawienie się łowców czarownic, którzy uznali, że na Kłomnicy praktykuje się nekromancję.

Wiedźmin złamał swoje zasady, wedle których zwykł nie mieszać się w cudze sprawy i stanął w obronie uczestników obrzędu. Nie spodobało sie to łowcom czarownic. Na Kłomnicy doszło do jatki, która miała zgubny wpływ na rytuał dziadów.

Geralt uchronił wieśniaków przed okrutnymi łowcami czarownic, ale przelana przez niego krew zbrukała uświęconą ziemię. Dziady nie mogły być kontynuowane, jednak Guślarz miał do wiedźmina jeszcze jedną prośbę. Chciał, by ten odnalazł i spalił ciało starego Jamroza. Człek ów był ojcem Guślarza, wielkim okrutnikiem, który wrócił po śmierci jako potępieniec, by nawet zza grobu nękać syna. Spalenie ciała miało na zawsze przegnać złego ducha.
Jaskier

Przebieg zadania

Spotkaj się z Guślarzem w kamiennym kręgu na Kłomnicy o północy.

Geralt wynajęty na ochronę wieśniaków przed złymi duchami podczas obrzędu Dziadów udaje się na Kłomnicę w okolice kamiennego kręgu, aby poczekać na uczestników rytuału do północy.

Chroń uczestników obrzędu.

Wiedźmin po dokładnych przygotowaniach i rozpoczęciu rytuału zostaje zaatakowany przez utopce i babę wodną. Po chwili pojawiają się łowcy czarownic, którzy chcą przerwać obrzęd. Biały Wilk ma dwie opcje.

Jeżeli Geralt pomoże Guślarzowi

Pokonaj łowców czarownic.

Jeżeli zabójca potworów zgodzi się pomóc Guślarzowi, nastąpi wtedy walka z łowcami czarownic, chcącymi zaprzestania rytuału.

Pokonaj upiory.

Po pokonaniu łowców Guślarz przystępuje do kontynuowania obrzędu, jednak z powodu przelanej krwi, do kręgu zostały przyzwane upiory. Po przepędzeniu zjaw Geralt rozmawia z Guślarzem o słowach przyzwanego ducha. Zjawa mówiła, że szaman jest ojcobójcą i że przyjdzie się na nim zemścić. Wiedźmin dowiaduje się, że ciało ojca znajduje się na moczarach i tam właśnie wyrusza.

Odszukaj ciało ojca Guślarza na moczarach, korzystając z wiedźmińskich zmysłów.

Biały Wilk wyrusza na bagna i za pomocą wiedźmińskich zmysłów szybko lokalizuje ciało ojca Guślarza. Po pokonaniu zgnilców wiedźmin ma bezpieczny dostęp do zwłok.

Spal ciało ojca Guślarza za pomocą Igni.

Geralt pali truchło za pomocą znaku Igni i udaje się do Guślarza poinformować go o wykonanym zadaniu.

Porozmawiaj z Guślarzem.

Zleceniodawca zadowolony z obrotu spraw wypłaca wiedźminowi nagrodę.

Jeżeli Geralt nie pomoże Guślarzowi

Jeżeli Biały Wilk nie zgodzi się pomóc w zabiciu łowców czarownic, przerwą oni rytuał Dziadów, a niezadowolony Guślarz rozkaże odejść wiedźminowi.

Niezależnie od wyboru zadanie kończy się powodzeniem.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.