FANDOM


Eist Tuirseach – jarl Wysp Skellige, później król Cintry, następnie król Skellige, członek klanu Tuirseach, brat Brana, mąż królowej Calanthe.

Charakterystyka

Eist Tuirseach był żylasty, miał ciemną twarz i orli nos.

Na imprezie z okazji 15. urodzin Pavetty założył skórzany kubrak obszyty futrem, przepasał się szarfą z kraciastej wełny.

Biografia

Przed akcją książki

Eist urodził się na wyspach Skellige jako członek klanu Tuirseach.

Był dobrym wojownikiem i sprawował funkcje jarla (dowódcy floty) dla swojego brata króla Brana. Eist prawdopodobnie był jarlem wyspy An Skellig.

Nie do końca wiadomo jak Eist poznał królową Calanthe, musiało się to jednak stać po śmierci jej męża Roegnera. Eist i Calanthe zapałali do siebie sympatią. Jarl wielokrotnie oświadczał się Lwicy, jednak ta zawsze odmawiała.

Kwestia Ceny

Eist przybywa do Cintry na dwór królowej Calanthe, jako reprezentacja wysp Skellige. Razem z nim przybywa jego siostrzeniec Crach an Craite. Celem wyspiarzy był ślub Cracha z córką i dziedziczką Calanthe, Pavettą. To miało wzmocnić sojusz Skellige i Cintry.

Jednak w czasie uczty, o swoje prawa do Pavetty upomniał się Jeż z Erlenwaldu, zaklęty pod postacią jeża. W wyniku odkrycia jego tożsamości doszło do bójki, w której czasie Pavetta używając mocy, o mało nie zniszczyła zamku. Wszystkich ocaliła interwencja wiedźmina Geralta z Rivii i druida Myszowora. Po tym incydencie Calanthe zgodziła się oddać Pavettę Jeżowi, czym zdjęła z niego urok. W końcu Lwica postanowiła przyjąć oświadczyny jarla. Wkrótce w Cintrze doszło do dwóch wielkich wesel, królowej i królewny. Na mocy małżeństwa Eist został królem Cintry.

Panowanie nad Cintrą oraz Skellige

Pomimo że Eist został królem Cintry, władza za bardzo go nie interesowała i nużyła, dlatego oddał ster rządów swojej żonie. Eist panował nad królestwem 13 lat, jednak nie brał czynnego udział w intrygach politycznych. Małżeństwo Eista i Calanthe można uznać za zgodne i szczęśliwe, jednak para królewska nie miała dzieci.

Jakiś czas później Eist otrzymał również koronę Skellige, jednak tylko tytularnie, gdyż cała władza na wyspach spoczęła w rękach jarla Cracha an Craite. Eist jako król Cintry i Skellige, tworzył de fakto unię personalną obu krajów.

TW1 Śmierć Eista

Śmierć Eista w serialu The Witcher.

Eist i Calanthe, para królewska, we własnych osobach stanęli na czele wojsk, gdy armia Nilfgaardu przeszła Schody Marnadalu i wtargnęła do Cintry. W Bitwie Marnadalskiej król poniósł śmierć, ugodzony strzałą w oko.

Ciało Eista ocalili z pobojowiska w Marnadalu rodacy ze Skellige, przewieźli na Wyspy i tam pochowali w tradycyjnym kamiennym grobowcu obok trumny małżonki, królowej Calanthe - pustej, albowiem ciała królowej nie odnaleziono.

Rodowód


 
 
?
 
?
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bran Tuirseach
 
Nieznana Tuirseach
 
Nieznany an Craite
 
Eist Tuirseach
 
Calanthe
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Crach an Craite
 
?
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hjalmar an Craite


 
 
 
 
?
 
?
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bran Tuirseach
 
Birna
 
Nieznana Tuirseach
 
Nieznany an Craite
 
Eist Tuirseach
 
Calanthe
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Svanrige Tuirseach
 
 
 
 
 
Crach an Craite
 
?
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hjalmar an Craite
 
Cerys an Craite

Galeria

Linki zewnętrzne

Gwent icon Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Eist Tuirseach.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.