FANDOM


20px-OOjs_UI_icon_info-progressive.svg.png Ten artykuł dotyczy rasy. Zobacz też: inne znaczenia.

Wszystkiemu nadawaliśmy nazwy. I wszystko stawało się bliskie, znane, nasze. Oprócz nich. Oni, choć tak do nas podobni, byli obcy, tak bardzo obcy, że długo nie umieliśmy dla obcości tej znaleźć imienia.Hen Gedymdeith o elfach[1]

Elf – humanoidalna rasa, jedna ze starszych ras, która przybyła na swoich białych okrętach na Kontynent o wiele wcześniej niż ludzie[2].

Główne frakcje elfów

Pomniejsze frakcje

Istniała również tajemnicza grupa Aen Saevherne, Wiedzących, żyli oni jednak pomiędzy innymi elfami.

Charakterystyka

Elfy były długowieczne, a ich twarze z reguły szczupłe i wyraziste. Rasę ową charakteryzował również wzrost. Były bardzo wysokie, o szczupłej budowie ciała. Charakterystycznym elementem były spiczaste uszy, długie palce i małe, drobne, pozbawione kłów zęby. Wiele elfów nosiło długie, proste i lekko podkoloryzowane warkoczami fryzury o rzadkim pigmencie.

Były jednymi z najlepszych łuczników, wykazywały też wyjątkowe zdolności magiczne, dlatego elfi czarodzieje byli bardzo szanowani.

Nie były wylewne, nie okazywały bezpośrednio uczuć. Uważane były za wrażliwe, a ich legendy za piękne i nieporównywalne do ludzkich.

Elfie kobiety owulowały co 10, 20 lat, jednak podczas kontaktów seksualnych z ludźmi, na skutek kombinacji hormonów, elfki stawały się bardziej płodne.

Frakcje

Aen Seidhe, Lud Wzgórz, zamieszkiwali góry na Kontynencie - m.in. Góry Sine, później Dol Blathanna. Posługiwali się hen llinge - odmianą Starszej Mowy. Starszy Lud, czyli Aen Elle, mieszkały w Tir ná Lia - innym świecie, do którego dostali się z pomocą jednorożców. Używali ellylon - różniącą się nieco między hen llinge. Aen Saevherne byli elitarnymi elfimi magami, cieszącymi się niezwykłym szacunkiem wśród zwykłych elfów. Kontakt z nimi był nadzwyczajnym wyróżnieniem nawet wśród elfów. Leśne Elfy zamieszkiwały lasy północnych rejonów Cesarstwa Nilfgaardu. Czarni Seidhe według legend byli przodkami Nilfgaardzczyków.

Historia i kultura

G SS Aelirenn

Aelirenn

FA Elfi kalendarz

Kalendarz elfów

W2 SS Dol Blathanna

Dol Blathanna

Według wielu innych ras, elfy przybyły na Kontynent na białych okrętach, które przybiły w ujścia Pontaru i Jarugi. Prawdopodobnie one też prześladowały inne rasy jak krasnoludy, czy gnomy. Rasa elfów zamieszkała na równinach, nizinach, dorzeczach, a nawet w górach. Cywilizacja ta była jedną z najbardziej rozwiniętych na Kontynencie.

Wspomnienie o pierwszym kontakcie ludzi i elfów było różnie odbierane. Jedni uważali, że to elfy pierwsze zaatakowały, inni zaś, że to ludzie rozpoczęli wojnę. Niezależnie od tego, kto pierwszy zaczął, ostatecznie wygrali ludzie, zmuszając elfy do asymilacji. Aelirenn, jedna z elfek, wezwała większość kwiatu elfiej młodzieży do zrywu, który skończył się tragicznie.

Duża ilość młodzieży elfiej dołączała później do Scoia'tael, w wyniku czego nie byli lepsi od sił pacyfikujących ich, bo obie strony zabijały niewinnych. Jednak nie zawsze elfy i ludzie byli sobie wrogami - wynikiem miłości między przedstawicielami tych ras były półelfy - dzieci ludzi i elfów.

Elfy stworzyły również kalendarz, podzielony na osiem savaedów i wyznaczających osiem świąt. Święta były obchodzone również przez ludzi.

Trzy najsławniejsze miasta elfie leżały w KaedwenEst Haemlet i Loc Muinne zostały zniszczone przez redańskiego marszałka Milana Raupennecka. Zostało tylko Shaerrawedd, jednak ono również stało się ruiną po powstaniu Aelirenn.

Stosunki z innymi rasami

Ludzie

Pomimo walk Zakonu i oddziałów specjalnych ze Scoia'tael ludzie i elfy nie są zajadłymi wrogami. Oczywiście wiele z nich walczy o godność, ale wyczyny Wiewiórek i drugiej strony sprawiają, że cierpią na pogromach. Ludzie cieszą się z wynalazków odebranych lub podarowanych obecnie elfom jak perfumy, makijaż, puder, czy doskonałe łuki. Z tego ostatniego elfy słyną na całym Kontynencie. Z drugiej strony, wielu Aen Sidhe żyje razem z ludźmi na zadowalającym poziomie, więc stosunek elfów do ludzi jest bardzo różny.

Jednorożce

Jednorożce nienawidzą elfów Aen Elle z powodu wykorzystania ich dawnej współpracy do czynienia zła i podboju innych światów. Od tego czasu prowadzą wojny.

Krasnoludy

Elfy dobrze rozumieją się z krasnoludami, co w dużej mierze jest spowodowane często podobnym losem podczas pogromów. Nieraz walczą ramię we ramię w komandach Scoia'tael.

Gnomy

Z powodu rzadkiego występowania gnomów poza Mahakamem, nieznany jest stosunek elfów do nich, nie wiadomo jak dużą styczność ze sobą miały te rasy w przeszłości.

Niziołki

Podobnie jak z krasnoludami, elfy dobrze dogadują się również z niziołkami, wspólnie walczą o wolność i cierpią w pogromach.

Vranowie

Vranowie jako rasa mieli już najlepsze czasy za sobą gdy elfy przybyły do ich świata. Według Vernona Roche'a główne miasto vranów, Loc Muinne zostało zajęte przez elfy wcale nie po zarazie, a po rzezi jaką elfy sprawiły jaszczurom – co wskazuje na ukrytą eksterminację vranów jaką elfy prowadziły.

Znane elfy

Ważniejsze elfy

Inne

Ciekawostki

  • Elfy charakteryzuje wrażliwość na piękno.
  • Są dumną rasą, dlatego rzadko okazują uczucia.
  • Większość elfiej młodzieży poległa ok. 1000 r. w boju z ludźmi.
  • Magia jest ich częścią, w odróżnieniu od ludzi, którzy musieli się jej nauczyć.
  • Elfy zachowują młody wygląd przez stulecia, nawet po utracie zdolności do prokreacji.

Galeria

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Wiedźmin 3: Dziki Gon
  2. Krew elfów
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.