Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Nie należało dobywać na mnie broni, Zireael. Teraz już jest za późno. Nie wybaczę ci tego. Nie zabiję cię, o nie. Ale parę tygodni w łóżku, w bandażach, z pewnością dobrze ci zrobi.Eredin do Ciri

Eredin Bréacc Glas, zwany Królem Dzikiego Gonu lub Krogulcemelf Aen Elle, żołnierz, jedna z najbardziej wpływowych osób w Tir ná Lia. Dawny operator Ard Gaeth, późniejszy dowódca Dearg Ruadhri i ostatecznie król Ludu Olch.

Charakterystyka[]

Bréacc Glas w przeciwieństwie do swojego rywala Avallac'ha wyrażał się prosto i kolokwialnie, a w swym zachowaniu przypominał człowieka o wiele bardziej, niżby tego chciał. Podobnie jak większość Aen Elle wyznawał wyższość własnej rasy nad innymi, w jego oczach człowiek był tylko prymitywnym zwierzęciem. Nie wahał się dawać upustu swoim poglądom, np. porównując Ciri do kupy kompostu. W dziewczynie wzbudził on ambiwalentne uczucia, gdyż z jeden strony nie ukrywał swojej pogardy, a z drugiej potrafił być w stosunku do niej wyjątkowo sympatyczny. Gdy mógł sobie na to pozwolić, okazywał się być w istocie całkiem gadatliwy. Eredin bowiem był osobą w gruncie rzeczy grzeczną i dobrze wychowaną, co kontrastowało z jego niezbyt wyszukanym zachowaniem. Można było doszukiwać się w nim swego rodzaju autokreacji - postać Króla Dzikiego Gonu była autorskim tworem Krogulca, który chciał wzbudzać respekt i przerażenie wśród przeciwników. By legenda była żywa, podczas misji Eredin przywdziewał upiorną zbroję, modyfikował głos, wypowiadał się rzadko i starał się za wszelką cenę siać strach jako milczące fatum.

Choć nie posiadał nawet części wiedzy Avallac'ha, przewyższał go zdolnościami politycznymi i pospolitym sprytem. Był błyskotliwym intrygantem i dał radę nastawić przeciw Crevanowi elity Tir ná Lia oraz sięgnąć po władzę po zabójstwie poprzedniego króla. Sam jednak nie był w żadnym calu politykiem, a wojskowym z krwi i kości, tak więc realne problemy pozostawiał urzędnikom.

Eredina charakteryzowała niesłychana determinacja, upór w dążeniu do celów oraz chorobliwa ambicja. A jednak jego motorem napędowym był przede wszystkim czysty patriotyzm, czy też szowinizm. By zapewnić Aen Elle bezpieczeństwo i ochronić ich przed nadejściem Białego Zimna gotów był na każde poświęcenie, jak królobójstwo, czy podbój Kontynentu. Nie powstrzymała go nawet groźba utraty honoru, choć czy takowy posiadał jest kwestią dyskusyjną. Z pewnością natomiast Eredin nie miał nawet szczątkowej moralności i w imię celów gotów był na wszystko.

Dowódca Czerwonych Jeźdźców zyskał wśród jednorożców ponurą sławę wybitnego myśliwego. Był również zdolnym wojownikiem, acz nie tak potężnym jak niektórzy z jego podkomendnych. Pokonać i poważnie zranić go dała radę nawet nastoletnia Ciri.

Wygląd[]

Eredin był wyjątkowo wysokim i postawnym mężczyzną. Nosił długie, czarne włosy. Jego twarz przywodziła na myśl drapieżnego ptaka. Podczas pobytu w swoim świecie nosił kropierz haftowany w smocze łuski noszący na łbie rogaty bukranion. Pod cynobrowo-amarantowo-karmazynowym płaszczem zakładał kolczugę wykonaną z kółeczek o nieprawdopodobnie małej średnicy. Podczas ekspedycji do innych światów zakładał ciężki pancerz płytowy upodabniający go do kościstego upiora. Najbardziej charakterystyczny był jego przypominający koronę hełm z odczepianą maską zmieniającą jego głos.

Biografia[]

TBA

Powiązane zadania[]

Wiedźmin[]

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów[]

Wiedźmin 3: Dziki Gon[]

Ciekawostki[]

  • Książkowy opis broni Eredina wskazuje na podobieństwo jego miecza do katany.
  • W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon dwa razy zdejmuje maskę. Pierwszy raz w Kaer Morhen, drugi raz przed walką z Geraltem na śmierć i życie. Pojawia się on bez maski jednak jeszcze w grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów (chociaż w retrospekcji) oraz w GWINT: Wiedźmińska Gra Karciana.
  • Jego nazwisko nie zostało wypowiedziane ani razu w grze.
  • Mimo że jest głównym antagonistą w Wiedźminie 3, wypowiada jedynie dwanaście zdań.

Galeria[]

Wideo[]

Kim_jest..._Eredin

Kim jest... Eredin

MCH - Wiedźmin Wiki

Linki zewnętrzne[]

Gwent icon Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Eredin Bréacc Glas.

Przypisy[]

Advertisement