FANDOM


To nie był człowiek. Chociaż stał na dwóch nogach, chociaż pachniał potem i dymem, chociaż nosił normalne ludzkie odzienie, to nie był człowiek. Żaden człowiek, pomyślała, nie może mieć takiej twarzy. Reakcja Ciri na widok Eskela[1]
Eskel – jeden z wiedźminów zimujących w Kaer Morhen. Przyjaciel Geralta, jeszcze z czasów ich wspólnego treningu. Pojawia się w wizji Ciri na pustyni Korath, prowadzony na szafot.

W powieści Krew elfów oraz w grach Wiedźmin i Wiedźmin 3: Dziki Gon przedstawiony jest jako mężczyzna o paskudnej szramie na policzku i głosie przywodzącym na myśl psi warkot.

Charakterystyka

Jest dobrze zbudowanym, silnym mężczyzną o ciemnobrązowych włosach. Posiada przerażające, szpetne rany, które przecina duża blizna. Ma kocie oczy, efekt mutacji powstałych na skutek wiedźmińskiej Próby Traw. Znakomicie radzi sobie w walce wręcz. Posługuje się mieczem srebrnym przeciwko potworom i stalowym w walce z pospolitymi wrogami. Jest bohaterem rozsądnym i spokojnym, choć skorym do alkoholu.

Potrafi korzystać z uproszczonej magii w postaci wiedźmińskich znaków, a także warzyć mikstury.

Ostatecznie Eskel opuścił na stałe Kaer Morhen i udał się na wschód, w stronę Dolnej Marchii.

Wiedźmin

Eskel wraz z innymi wiedźminami i Triss Merigold bierze udział w obronie Kaer Morhen przed Salamandrą. Po pogrzebie Leo, który został zabity podczas ataku, Eskel wyrusza na zachód.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

W akcie II przebywa opodal Kaer Morhen i poluje na widłogony, aby zdjąć klątwę z Avallac'ha. Geralt pomaga mu w łowach po czym obaj wracają do siedliszcza. Spędza wieczór razem z Geraltem i Lambertem. Razem z Yennefer oraz innymi wiedźminami zdejmuje klątwę z elfiego czarodzieja. Po wszystkim możemy "pomóc" mu prowadzić sekcje zwłok katakana. Po odnalezieniu Ciri spotykamy Eskela przygotowującego się do bitwy. Następnie bierze udział w naradzie i wreszcie w samej bitwie. W trakcie niej stacza nierówny pojedynek z Caranthirem. Od śmierci z rąk generała Dzikiego Gonu ratuje go Ciri. Po pogrzebie Vesemira oznajmia Geraltowi, że chce udać się do Dolnej Marchii i planuje już więcej nie wracać do Kaer Morhen.

Ciekawostki

 • W przygodzie "Cena neutralności" Geralt dowiaduje się, że blizna Eskela jest dziełem Deidre Ademeyn, będącej jego dzieckiem-niespodzianką. Jednak wygląd jego blizny w grze Wiedźminie 3 jednoznacznie sugeruje, iż coś zraniło go pazurami.
 • W grze jest możliwość pojedynkowania się z nim na pięści, co zapoczątkuje zadanie "Walka na pięści".
 • Eskel jest rówieśnikiem Geralta.
 • Jako dzieci, on i Geralt złapali wielkiego, leśnego trzmiela, niedaleko Kaer Morhen i przywiązali go do dzbanka. Obaj za to zostali złojeni rzemieniem przez Vesemira.
 • Darzy Triss nie tylko szacunkiem, ale też uczuciem ciut większym niż przyjaźń. Początki możemy zauważyć w "Krwi elfów" oraz w opowiadaniu "Coś się kończy, coś się zaczyna".
 • W grach głosu użycza mu Piotr Warszawski, a w audiobookach Dariusz Wnuk.
 • Ma słabość do rogatych kobiet.
 • W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon ma konia o imieniu Wojsiłek, z którym jest związany przeznaczeniem.
 • Z gry Wiedźmin 3: Dziki Gon możemy wywnioskować, że pochodzi z gór, ponieważ twierdzi, że pamięta matkę śpiewającą mu góralską piosenkę, której słowa brzmią: Idom se owiecki, idom se pyrciom... Juhasa nie widno, ino zwonki zbyrcom...
 • W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon Eskel podczas wiedźmińskiej popijawy wyznaje, że przespał się z sukkubem i zażywał fisstech.
 • W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon podczas Bitwy o Kaer Morhen walczy z czarodziejem Dzikiego Gonu - Caranthirem [1], choć w trailerze gry zatytułowanym ,,Miecz Przeznaczenia" widzimy Geralta, a nie jego w czasie pojedynku [2] (być może twórcy mieli początkowo w planach inny zarys bitwy).
 • Jeżeli przed bitwą Geralt nie poprosi Vernona o pomoc oraz sprowadzi Letho do twierdzy, Eskel z Lambertem będą próbowali bezskutecznie namówić Królobójcę do wyjazdu.
 • W opowiadaniu "Coś się kończy, coś się zaczyna" jest mowa o tym, iż widziano Triss i wiedźmina Eskela znikających w altanie parkowej. Nad ranem ktoś doniósł, że z tej altany wychodzi doppler Tellico. Nie wiadomo, czy przybrał postać Eskela, czy Triss.
 • Prawdopodobnie zazdrościł Geraltowi sposobu w jaki potoczyło się jego życie. W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon przyznaje, że żyje "od utopca do utopca", bo nie każdy poluje na smoki, spotyka się z królami i sypia z czarodziejkami, a popijanie szampanem kawioru musi być bardzo ciężkim zajęciem.
 • Jest bohaterem książki "O bazyliszkach i kuroliszkach słów kilkoro", sprzedawanej przez księgarza w Novigradzie.
 • Eskel jest jedynym wiedźminem który przeżywa wydarzenia Dzikiego Gonu bez względu na wybory dokonane przez gracza.
 • Pojawia się w pożegnaniu białego wilka na ślubie Geralta i Yennefer .

Galeria

Linki zewnętrzne

Gwent icon Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Eskel.

Wideo

Kim jest..

Kim jest... Eskel

MCH - Wiedźmin Wiki

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.