Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

A co tu kryć? Faroe to skała porośnięta sosnami, ale nam więcej nie trzeba.Jarl Holger Czarna Ręka[1]

Faroe – jedna z głównych wysp archipelagu Skellige.

Informacje

Położenie i geografia okolicznych terenów

Faroe leży oddalone od pozostałych wysp Skellige, na samym południu archipelagu. Już z daleka dostrzec można jej podłużny kształt[1]. Wyspa pocięta jest strzelistymi klifami, śnieżnymi górami, wzgórzami i zatoczkami. Niemal cała Faroe porośnięta jest ubogim sosnowym lasem[2].

Urbanistyka i architektura

Na wyspie znajdują się dwie wsie, Trottheim i Harviken, obydwie położone w zatokach zamieszkane głównie przez rybaków. W Harviken służącej za stolicę władającemu wyspą klanowi Dimun znajduje się mały port[2].

Kultura i zwyczaje

Faroe nie należy do najbogatszych ani do najbardziej urodzajnych wysp archipelagu. Ląd nie obfituje w zwierzynę łowną, ani wody w ryby, co sprawia, że życie mieszkańców oparte jest na atakowaniu nadmorskich osad na kontynencie, a czasem nawet na innych wyspach Skellige. Ci z mieszkańców którzy nie zajmują się stałym łupieniem żyją głównie z połowu ryb i polowania na nieliczne zwierzęta w okolicznych sosnowych lasach[2]. Po każdym udanym rajdzie w Harviken odbywa się wydawana przez władcę uczta, potrafiąca trwać nawet kilka dni[3]. Ubóstwo i egzystencja oparta na rabowaniu innych sprawia, że mieszkańcy Faroe posiadają na wyspach opinię tchórzy, maruderów i piratów. Mimo tego wśród wojowników klanu Dimun i innych mieszkańców wyspy można znaleźć wielu ludzi honorowych i szanujących stare skelligijskie prawa, czasem nawet gotowych zabić w ich imię[2].

Mieszkańcy Faroe wyznają takie same bóstwa jak inni mieszkańcy archipelagu, szczególną czcią otacza się tu herosa Broddra będącego założycielem lokalnego klanu.[4], a sam bóg posiada tutaj swoje cztery słynne kapliczki. Jedna z nich, ta znajdująca się na wschodnim krańcu Faroe została jednak przekształcona przez pirata Hammonda i jego bandę w miejsce kultu bóstw morza którym zbójca morski składał ofiary z części swoich łupów[2].

Historia

Panowanie Broddra

Faroe zostało podarowane przez Hemdalla najłagodniejszemu i najmądrzejszemu z jego synów, Broddrowi. W przeciwieństwie do swojego rodzeństwa Broddr był osobą spokojną i życzliwą, zawsze gotowy służyć radą i unikającego jakichkolwiek waśni. Heros władał swoją kamienną wysepką najlepiej jak potrafił, jego lud był szczęśliwy, a mieszkańcy innych wysp archipelagu przybywali do niego, aby zasięgnąć rad i posłuchać lekcji mędrca[4].

Gdy Broddr był już bardzo stary usłyszał głos swojego ojca. Hemdall wzywał syna z powrotem do siebie. Nie marnując więc czasu założyciel klanu Dimun wsiadł do swojego drakkaru i wyruszył przez morze do rodzica. W trakcie jego długiej wędrówki nagle spod powierzchni oceanu wyłonił się gigantyczny wieloryb. Stworzenie otwarło swoją paszczę połykając statek w całości, a Broddr zaginął wraz z nim. Od tego czasu wierzącym starym legendom ludzie z Faroe bezlitośnie zabijają wieloryby, licząc na to, że pewnego dnia odnajdą w brzuchu jednego z nich kości swojego władcy[4].

Wiedźmin 3: Dziki Gon

W roku 1272 pirat Hammond zajmował połowę wyspy Faroe stale strasząc jarla Holgera w Harviken. Władca zmuszony był układać się z potężnym zbójcą, jako, że ten posiadał własną flotę i opinię jednego z najgroźniejszych ludzi na Skellige. Hammond otwarcie prowadził na Faroe handel niewolnikami z wysp Skellige, używając przejętego Trottheimu jak swojej bazy operacyjnej. Jarl Ard Skellig, Crach an Craite wystawił nagrodę za głowę zuchwałego łotra, jednak długo nikomu nie udało mu się go pokonać. Podczas swojego pobytu na wsypach Skellige Geralt może zabić Hammonda, uwalniając wyspę Faroe od straszliwego pirata i ratując część schwytanych skelligijczyków.

Biały Wilk może również zostać pierwszą osobą która zwycięży w pojedynku z niepokonaną wojowniczką Juttą z klanu Dimun, a także ubłagać zmianę pogody przy Czterech Twarzach Hemdalla.

Flora i fauna

Zwierzęta i potwory

Faroe to wyspa uboga w zwierzynę. W lokalnych lasach nie mieszka wiele dużych zwierząt, do największych należą stadka jeleni i kilka watach białych wilków, okazjonalnie można spotkać tu stare niedźwiedzie. Na ośnieżonych wzgórzach i wrzosowiskach żyją zdziczałe kozy i białe zające. Wśród mieszkańców Faroe nie ma rolników, a tutejsze zwierzęta hodowlane ograniczają się do kilku gęsi i krów hodowanych w zagrodach położonych we wsi Harviken[2].

Wybrzeża Faroe pełne ostrych skał i kamiennych raf zamieszkane są przez hordy syren i stada harpii, spotyka się tam też topielce. Podążając przez las trafić można na kolonie endriag i krabopająki. W paru miejscach na wyspie żyją większe potwory takie jak cyklopy i trolle. Spotkać można tu też wywernę[2].

Rośliny

Faroe porośnięte jest niemal całkowicie rzadkim sosnowym lasem, na wyspie właściwie nie występują inne drzewa, znaleźć można tu jedynie nieliczne modrzewie i świerki, a także samotne stare dęby. Kolejną rośliną obficie rosnącą na tych terenach jest wrzos. Rozległe wrzosowiska występują praktycznie w każdym miejscu nie zasłoniętym przez drzewa[2].

Mieszkańcy

Władcy

Ważniejsi mieszkańcy

Zadania

Zadania poboczne

Poszukiwania

  • Poszukiwania: schematy ulepszeń rynsztunku szkoły Kota V
  • Poszukiwania: Schowane przed światem

Ważne miejsca

Galeria

Pzrypisy

Advertisement