Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Powinna powstać zupełnie inna, sekretna organizacja, która służyć będzie wyłącznie sprawom magii. Która uczyni wszystko, by nie dopuścić do kataklizmu. Jeżeli bowiem zginie magia, zginie ten świat. Tak, jak przed wiekami, świat pozbawiony magii i niesionego przez nią postępu pogrąży się w chaosie i mroku, utonie w krwi i barbarzyństwie.Filippa otwierając pierwsze posiedzenie Loży[1]

Filippa Eilhart z Tretogoru – potężna redańska czarodziejka, czołowa postać krajowej i światowej polityki. Doradczyni króla Vizimira II, po jego śmierci członkini Rady Regencyjnej. Ważna członkini Rady Czarodziejów, założycielka i przywódczyni Loży. Za panowania Radowida V popadła w niełaskę i była jedną z najbardziej poszukiwanych osób na Północy. Po śmierci czczona jako Święta Filippa Męczenniczka z Mons Calvus.

Wygląd[]

Filippa miała ciemne włosy oraz oczy, które chętnie podkreślała ostrym makijażem. Lubiła nosić męskie stroje, takie jak wams oraz skórzana kurtka. Często nosiła biżuterię z czarnych agatów – jej ulubionych kamieni. Pachniała mieszanką cynamonu i nardu. Wyglądała na trzydzieści lat, chociaż liczyła dużo więcej (chodziła plotka że ma ponad trzysta). Była bardzo atrakcyjną czarodziejką, jednak emanowała chłodem. Według klasyfikacji Jaskra to kobieta bardzo niemiła, a więc taką wobec której sama myśl o złożeniu propozycji seksualnej wywoływała zimno na plecach i drżenie kolan.

Już przed wydarzeniami na Thanedd zaczęła gustować głównie w kobietach. Na zebraniach Loży nosiła sardonyksową kameę z wizerunkiem kochanki.

Biografia[]

Filippa jako wpływowa doradczyni, a następnie członkini Rady Regencyjnej miała wiele do powiedzenia w kwestii rządzenia królestwem Redanii. Według niektórych, w tym jej mistrzyni Tissaii de Vries, nie cofnie się przed niczym aby osiągnąć swoje cele. Była jednym z głównych inicjatorów przewrotu na Wyspie Thanedd. Była także odpowiedzialna za śmierć Vizimira II, którego zamordowanie miało umocnić władzę jej i Dijkstry w Redanii, a następnie za próbę zamachu na Dijkstrę kiedy się o tym dowiedział.

Śmierć[]

Filippa ginie w 1273 z rozkazu kapłana Willemera na torturach, do samego końca nie dając się złamać. Po jej śmierci uznano ją za świętą męczenniczkę i jako taka czczona była przez przyszłe pokolenia czarodziejek.

Gry[]

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów[]

W2 SS Philippa 1

Filippa Eilhart jest jedną z głównych antagonistek w grze. Wyjeżdża z Redanii w 1271 roku, po utracie wpływów w związku z dojściem Radowida do władzy w 1270 roku, by pomóc rebeliantom pod dowództwem Saskii Smokobójczyni. Pomaga Geraltowi, Iorwethowi, Saskii i Stennisowi w wyjściu z upiornej mgły. Podczas narady wojennej zostaje zobowiązana do zdjęcia mgły i wraz z wiedźminem ma za zadanie uratować Saskię otrutą po zakończeniu narady. Okazuje się, że rzuciła na jej umysł urok i kontroluje ją w celu utworzenia własnego państwa, które zostałoby wykorzystane przez Lożę.

W Loc Muinne zostaje oślepiona na rozkaz króla Radowida. Geralt wraz z Iorwethem może ją uwolnić, aby odczarowała Saskię. Pomaga im, lecz potem wzywa Golema, aby ich zabił, kiedy uwolniona ucieka jako sowa z Loc Muine. Po ucieczce korzysta z magicznej symulacji wzroku.

Powiązane misje[]

 • Preludium do wojny: Aedirn
 • Narada wojenna
 • W pogoni za magią
 • Gdzie jest Triss Merigold?
 • Królewska Krew
 • Kwestia życia i śmierci
 • Wieczna Bitwa
 • Oblężenie Vergen
 • W imię wyższych racji!
 • Łamacz czarów

Wiedźmin 3: Dziki Gon[]

Filippa po ucieczce szuka pomocy w Novigradzie, w 1271 roku u swojego dawnego kochanka, który więzi ją w ciele sowy, gdy w mieście rozpoczynają się łowy na czarodziejki. Czarodziej zostaje zabity, a jego majątek zlicytowany, w tym również sowa w którą zamieniona została Filippa. Ptaka kupuje Zoltan Chivay lecz jednak po jakimś czasie przegrywa ją w karty z Dijkstrą, Czarodziejce w ucieczce pomaga Geralt za co ona odpłaca się mu pomocą przy walce z Dzikim Gonem.

Podczas jednej z misji pobocznych, możemy pomóc zabić Radowida. Filippa postanawia sama go zabić. Gdy redański król ucieka przed wiedźminem, drzwi w które puka, otwiera czarodziejka z Tretogoru. Rzuca czar oślepiający króla i następnie godzi go sztyletem w plecy, śmiertelnie go raniąc. Eilhart na naszych oczach zmienia się w sowę.

Ciekawostki[]

 • W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon, w trakcie jednego z dialogów, w dostępnych opcjach jej imię jest zapisane jako „Philippa”. Jest to jednorazowy błąd, powstały zapewne w wyniku niedopatrzenia.
 • Nie potrafi gotować jajek na twardo.
 • Prawdopodobnie kocha się w Geralcie, co może świadczyć wypowiedź Vilgefortza: "Mój ty wiedźminie (...), który fascynujesz Filippę Eilhart tak, że aż jej ręce drżą."

Galeria[]

Linki zewnętrzne[]

Gwent icon Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Filippa Eilhart.
Advertisement