Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Flotsam lub Szymany[N 1] – faktoria w Temerii, u brzegu Pontaru. Niepoprawnie usytuowana na granicy temersko-kedweńsko-aedirnskiej[N 2]. Miejsce akcji aktu 1 gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów.

Historia[]

Dawniej Flotsam, razem z okolicznymi lasami, należały do Aedirn, jednak zostały przejęte przez Temerię kilka lat przed III Wojną Północną.

Sytuacja polityczna i gospodarcza[]

Polityka[]

Piecze nad faktorią sprawował Bernard Loredo, który wykorzystując tajemniczą śmierć Foltesta starał zbratać się z królem Kaedwen – Henseltem. Uważany jest przez lokalnych nieludzi za rasistę. Karmi ludzi propagandą nienawiści do Scoia'tael. Jego wojsko jest wiecznie rozpite, dlatego tubylcy boją się o swoje życie i ataków ze strony Scoia'tael. Loredo wciąż szuka pretekstu do rozpoczęcia zamieszek i wybicia wszystkich nieludzi w mieście.

Gospodarka[]

Mieścina utrzymuje się głównie z handlu rzecznego, który został zawieszony ze względu na wzmożoną aktywność Kejrana, a także zbieractwa, którym trudzą się mieszkańcy przyległej Bindugi.

Ważniejsze miejsca[]

Ważniejsi mieszkańcy[]

Inni mieszkańcy[]

Okolice Flotsam[]

Tereny okalające faktorię skrywają pradawne tajemnice, rozległa puszcza to najlepsze miejsce dla paskudnych stworów, które żerują na ofiarach Wiewiórek, nie wspominając o bandytach, którzy czyhają na wypchaną po brzegi sakwę. Wyjście za mury Flotsam to swoisty wilczy bilet...

Obiekty[]

 • Ołtarz Wejopatisa czyli ogromna figura z litego materiału przedstawiająca głowę z szeroko otwartymi ustami i wytrzeszczonymi oczyma bożka, gdzie kapłanki, takie jak Aneżka z Bindugi składają ofiary w określonym celu.
 • Ruiny Elfiej Łaźni to miejsce gdzie znajduje się Róża Pamięci i późniejszy obóz Scoia'tael. Zabójca Królów podczas swego pobytu we Flotsam często tam przesiadywał.
 • Szpital dla umysłowo chorych, a właściwie jego szczątki. Bytuje tam duch nilfgaardzkiego żołnierza, który chce pomścić wszystkich, którzy w nim spłonęli.
 • Zniszczony most, którego pilnuje pijany Troll w żałobie po zabitej żonie, bijący każdego kto nie ma dla niego dobrego trunku.
 • Wodospad skrywa przejście do jaskini, w której znajdziemy niezbędny składnik do uwarzenia mikstury przeciwko truciźnie wydalanej przez Kejrana.
 • Leże Kejrana
 • Kryjówka Iorwetha

Potwory[]

 • Oddalając się od murów Flotsam, natrafić można na kilka oddalonych od siebie gniazd Nekkerów, które dzięki ścisłej współpracy w grupie szybko odsyłają w piach kolejnych nieproszonych gości. Ponadto żyją również w niektórych jaskiniach, które przyjdzie eksplorować Geraltowi. Mieszkańcy bez skutków próbują się ich pozbyć.
 • Niedaleko Bindugi zamieszkują Endriagi, które zapuszczają się niebezpiecznie blisko murów wioski. Stwory zdążyły się zaaklimatyzować w puszczy na tyle dobrze, by złożyć kilka kokonów z potomstwem, których bacznie strzegą królowe Endriag.
 • U stóp wodospadu żerują Utopce, zwabione zwłokami temerskich żołnierzy, zaś w łożu Kejrana czyhają na życie niczego nieświadomych ludzi. Geralt, chcąc rozwiązać problem z wielkim stworem, natknął się na zwłoki tubylca z martwą owcą, która była prawdopodobnie wypełniona siarką, na co mógł wskazywać jego komentarz: „Następny Dratewka”.
 • W jaskini, którą skrywa wodospad zamieszkuje trupojad, pilnujący Cieniokrostu. Eksploduje po przegranym pojedynku.
 • Ukrytej w głębi lasu kryjówki przywódcy Wiewiórek - Iorwetha - strzeże Krabopająk. Elf był doskonale obeznany w życiu na łonie natury, toteż doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że nikt nie zapuściłby się do gniazda tak niebezpiecznego stworzenia.
 • W dopływie Pontaru żyje wielki Kejran, jak się później okazuje śmiertelnie chory, przez którego zamknięty został flotsamski port. Stanowi zagrożenie dla lokalnej ludności i handlu.

Wątek Fabularny[]

Losy Flotsam są ściśle związane z wyborami Geralta.

Pomoc Roche'owi
Iorweth zostaje pojmany przez Roche'a a Loredo urządza fetę na cześć bohaterów. Wszyscy mieszkańcy mieściny opijają zwycięstwo nad Scoia'tael.
W trakcie pobytu Geralt dowiaduje się, że Loredo zobowiązał się przyłączyć flotsamskie ziemie do królestwa Kaedwen i pertraktował w tym celu z samym Henseltem.
Plan Loredo ostatecznie zostaje zniweczony przez Niebieskie Pasy, a on sam ginie z rąk Białego Wilka. Na jego miejsce zostaje powołany nowy przedstawiciel Temerii, dzięki któremu faktoria odżywa.
Pomoc Iorwethowi
We Flotsam wybucha pogrom nieludzi. Biały Wilk stara się uratować tych, którzy zostali przy życiu. W obronie pary elfów i krasnoludów staje w szrankach z najemnikami Loredo, który zdążył uwięzić kilka elfek w podpalonej wieży. Honorowy Geralt widząc tę scenę, rzucił się na ratunek niewiastom i chwilę potem odpłynął z Wiewiórkami Pontarem w stronę Górnego Aedirn na pomoc nieludziom stacjonującym w Vergen.

Galeria[]

Uwagi[]

 1. Początkowo miejscowość miała nosić taką nazwę.
 2. Według Krwi elfów twierdzą graniczną był zamek Hagge.
Advertisement