Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Liczko ma gładkie i mowę kwiecistą.
Czarci ten pomiot z naturą nieczystą.
Życzenia Twe spełni zawsze z ochotą.
Da Ci brylanty i srebro, i złoto.
Lecz kiedy przyjdzie odebrać swe długi.
Skończą się śmiechy, serdeczność, przysługi.
W pęta Cię weźmie, zabierze bogactwo.
Byś cierpiał katusze, aż gwiazdy zgasną.
Dzieci ze wsi Jantra śpiewają o o'Dimie

Gaunter O'Dim – demon znany w wielu kulturach pod wieloma imionami. Imienia Gaunter o'Dim i pseudonimów Pan Lusterko lub Szklany Człowiek używa na Północy. Demon ten uwielbia manipulować czasem i bawić się ludźmi. Występuje w grach Wiedźmin 3: Dziki Gon oraz Wiedźmin 3: Serca z Kamienia.

Najbardziej lubi zawierać pakty, z pozoru niewinne, błahe sprawy, jednak taki pakt zazwyczaj doprowadza do szaleństwa tego, kto z nim go zawarł. Nie ma możliwości zerwania paktu i zawsze trzeba spłacić dług. Jedynym sposobem, aby zerwać umowę z o'Dimem jest wygrać grę, która działa na jego zasadach. Aby zaaranżować ową grę, trzeba założyć się z nim o coś, co go zainteresuje.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Geralt po raz pierwszy spotyka Pana Lusterko w karczmie w Białym Sadzie. Wiedźmin nie zdaje sobie z tego sprawy, kim tak naprawdę jest owa postać. Geralt mówi mu, że kogoś szuka. Ten pyta go, czy aby nie Yennefer z Vengerbergu. Zdziwiony wiedźmin, odpowiada, że tak i wypytuje go, czy się nie znają. O'Dim zaprzecza, mówi dość zawile następnie każe Geraltowi iść do nilfgaardzkiego garnizonu i tam o nią wypytać. Żegnając się, Gaunter stwierdził, że skoro on pomógł Geraltowi, to i Geralt pomoże kiedyś jemu.

Wiedźmin 3: Serca z Kamienia

Wiedźmin drugi raz spotyka O'Dima, kiedy przewożony jest statkiem do Ofiru, gdyż nieumyślnie zamordował ofirskiego księcia, zaklętego w ropuchopodobnego potwora. Gaunter znikąd pojawił się na statku i zaoferował Geraltowi pomoc w ucieczce, pod warunkiem, że wiedźmin będzie mu winien przysługę. Tamten zgadza się, po czym O'Dim umieszcza na jego twarzy znamię i przekazuje mu informacje, gdzie mają się spotkać, po czym znika. Wkrótce potem Pan Lusterko wywołuje sztorm, statek rozbija się o skały, a wiedźmina ciągnęli po piasku ocalali z katastrofy Ofirczycy. Po oswobodzeniu się i pokonaniu Ofirczyków, wiedźmin udał się na spotkanie z demonem. Ten opowiedział mu o Olgierdzie von Everec. Każe spełnić wiedźminowi trzy życzenia szlachcica, w przeciwnym wypadku nigdy nie zostałby wypełniony zawiązany wcześniej pakt. Gaunter odwiedzał jeszcze Geralta kilka razy podczas wypełniania zadań. Geralt może rozstać się z Panem Lusterko na dwa sposoby:

 1. Propozycja zagrania w grę. Geralt proponuje taki układ: Kiedy wygra, daje spokój Geraltowi i von Everecowi. Jeśli jednak przegra, zabiera duszę wiedźmina i Olgierda. O'Dim przystaje na to. Przenosi wiedźmina do stworzonego przez siebie świata, po czym zadaje mu zagadkę:

Ma mnie każdy, lecz nie każdy lubi – potrafisz uwierzyć?
Możesz mnie dotknąć, zobaczyć, lecz nie zdołasz uderzyć.
Bawię dziecko, przygnębiam starca, cieszę dziewczę urocze.
Kiedy płaczesz – ja szlocham, gdy się śmiejesz – i ja chichoczę.

Geralt musi znaleźć rozwiązanie. Przemierzając ponury świat, Geralt zdaję sobie sprawę, że chodzi o lustrzane odbicie. Jednak, gdy wiedźmin zbliża się do jakiegokolwiek lustra, Gaunter je niszczy. Rozwiązanie zagadki podpowiada Czarny Pies, którego Olgierd przyzwał jako sługę swojej żonie, Iris. Zaraz przed zakończeniem zadania Żyli długo i szczęśliwie, gdy do swojego świata ma odejść Pies, wspomina on o „zwierciadle, którego nie można stłuc”. Wykorzystując tą wiedzę Geralt wpada na pomysł, aby użyć wody jako lustra i znaleźć w nim demona. Udaje się to; O'Dim przegrywa i zostaje przepędzony. Pod koniec – zmieniwszy oblicze – mówi do głównego bohatera w starej mowie. Mówi mu, że jest prymitywny i głupi. Twierdzi też, że Geralt nie jest w stanie go zabić i zapowiada swój powrót.

 1. W momencie, kiedy Gaunter chce odebrać duszę Olgierda, Geralt może zaaranżować grę lub nie wtrącać się. W przypadku tego drugiego demon zabierze duszę szlachcica, a Geralt dostanie wybór.

Może zdecydować się na jedną z opcji:

 • Być szybkim, jak wiatr – otrzyma lamentowy kropierz na konia.
 • Nigdy nie być głodnym – otrzyma róg obfitości zapewniający dużą regenerację zdrowia.
 • Zawsze mieć wódkę – otrzyma karafkę bez dna, dzięki której będziesz posiadał niekończące się ilości alkoholu.
 • Być bogatym – otrzyma 5000 koron.
 • Nie brać nic od O`Dima – przyznane zostaje podwójne doświadczenie za ukończenie zadania.
 • Wypytać o Ciri – gdy Geralt zakończy zadanie przed znalezieniem Ciri. Gaunter o'Dim wyzna wtedy, że nie może powiedzieć gdzie jest Ciri, gdyż niektórzy są poza zasięgiem nawet jego wzroku. Mimo to zdradzi, że Geralt odnajdzie przybraną córkę i udzieli informacji na temat takiego jej traktowania, aby osiągnąć zakończenie, w którym pozostaje przy życiu.
  • Gdy Ciri będzie zrezygnowana, Geralt powinien ją rozśmieszyć. – Po bitwie w Kaer Morhen należy pobawić się w śniegu.
  • Gdy ktoś zdradzi Ciri, Geralt powinien pozwolić jej dać upust emocjom. – W trakcie wizyty w laboratorium Avallac'ha należy pozwolić jej zniszczyć siedzibę.
  • Gdy Ciri będzie płakać nad przyjacielem, Geralt powinien płakać razem z nią. – Gdy Ciri będzie chciała odwiedzić grób Skjalla, należy jej na to pozwolić.
  • Gdy na Ciri padnie strach, Geralt powinien tchnąć w nią odwagę, ale nie wyręczać jej. – Gdy czarodziejki będą chciały pomówić z Cirillą, należy zachęcić ją do spotkania, ale nie iść razem z nią.
  • Pod żadnym pozorem nie można pokazać Ciri, że się ją sprzedało. – W przypadku zaprowadzenia Ciri do Emhyra przed wizytą na Łysej Górze nie należy przyjmować zapłaty od cesarza.

Ciekawostki

 • Historia Olgierda von Everec i Pana Lusterko jest nawiązaniem do legendy o Panu Twardowskim, który sprzedał duszę diabłu w zamian za wielką wiedzę i znajomość magii.
 • Scena, w której o'Dim pokazuje się Geraltowi, siedząc na kapliczce wśród wierzb, jest kolejnym nawiązaniem do diabłów z podań ludowych – diabeł Rokita kojarzony był z wierzbami.
 • Kilkakrotnie pojawia się podczas rozmów Geralta z różnymi postaciami (zarówno podstawowej grze jak i dodatku), stojąc w tle i z uśmiechem przyglądając się rozmowie wiedźmina.
 • O'Dim zostaje wspomniany jako Wędrowny Handlarz w jednym zadaniu pobocznym "Wiedźmin jak malowany", u którego fałszywy wiedźmin kupił medalion wilka.
 • Kiedy podczas zakończenia Ciri wiedzminki zamiast wyjść głównym wejściem przeskoczymy murek napodkamy znajome krasnoludy z zadania "Wyspy Mgieł" których szuka nilfgaardzki odział lub redański odział (zależnie od podejmowanych wyborów) przez okradnięcie pobliskiego monarchy z złotego kielicha który sprzedali u "Pana Zwierciadełko" Chodzi oczywiście o O'Dima

Galeria

Linki zewnętrzne

Gwent icon.png Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Gaunter o'Dim.

Wideo

Kim_jest..._Gaunter_o'Dim

Kim jest... Gaunter o'Dim

MCH - Wiedźmin Wiki

Advertisement