Gnom – humanoidalna rasa, jedna ze starszych ras, która jako pierwsza pojawiła się na północnej części Kontynentu[1].

Miejsce zamieszkania

Gnomy razem z krasnoludami uważają Mahakam za swoją krainę, choć część z nich żyje w masywie Tir Tochair. Niektóre z nich żyją również w ludzkich miastach, gdzie pracują jako rzemieślnicy, jubilerzy czy maklerzy. Nieletni często są chłopcami na posyłki w krasnoludzkich bankach. Te mniej pracowite preferują prostszy sposób na życie zostając złodziejami czy rozbójnikami.

Religia

Mało jest informacji o gnomich religiach oprócz tego, że niektóre uniknęły poboru do wojska zasłaniając się gnomimi prawami[2]. Przypuszczalnie czczą bóstwo aprobujące wspólną pracę dla dobra ogólnego, zamiast bezsensownej walki. Możliwe, że ich religia jest powiązana z zaawansowaną gnomią alchemią czy sefirami, które są elementami Drzewa Życia[3].

Charakterystyka

Są niższe i słabsze od krasnoludów, ale za to równie wytrzymałe i o wiele zwinniejsze. Mają również bardzo czuły węch i nosy dwukrotnie dłuższe od nosów ludzi czy krasnoludów. Gnomy są świetnymi kowalami i metalurgami, a ich miecze, gwyhyry, uważane są za najlepsze miecze świata.

Znane gnomy

Galeria

Przypisy

  1. Krew elfów
  2. Pani Jeziora, rozdział XII
  3. Gra Wiedźmin
  4. Wiedźmin: Gra Wyobraźni
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.