Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Goidemar – król Temerii za czasów rebelii Falki. Syn Gardika i Vulpii. Z pierwszą żoną, Riannon, miał dzieci Fionę i Amaveta, zaś z drugą, Addą z Cidaris, syna Cedrica. Przyrodni brat Leticii Charbonneau.

Historia

Goidemar był synem Gardika i Vulpii z Brugge, tron objął po śmierci ojca.

Młody król szukał w kandydatki na żonę, zainteresował się księżniczką Redańską, Riannon, pół elfce o wielkiej urodzie, która była córką legendarnej Lary Dorren. Wkrótce Riannon poślubiła Goidemara.

W Redanii wybuchła rebelia Falki, która szybko rozprzestrzeniła się na sąsiednie królestwa. Ojciec Falki jej macocha i jej przyrodni bracia zostali uwięzieni, a Riannon, wciąż przebywająca z królem, została uwięziona w zamku Houtborg,

Po porwaniu Riannon przez Falkę zdobył zamek Houtborg, w którym więziona była jego żona wraz z nowonarodzonymi bliźniętami oraz jeszcze jednym, podrzuconym noworodkiem, dzieckiem Falki. Goidemar zlecił zbadanie, które z niemowląt jest bękartem grupie, w skład której wchodziły cztery czarodziejkiTissaia de Vries, Augusta Wagner, Leticia Charbonneau, Francesca Findabair oraz jeden czarodziejHen Gedymdeith. Komisja nie wyjawiła jednak zawziętemu królowi sekretu, nie chcąc dopuścić do egzekucji dziecka. Tłumaczyli się trudnością zleconego im zadania. Po jakimś jednak czasie gniew króla osłabł, przestał ponaglać czarodziejów i uznał całą trójkę dzieci.

Gdy jego syn Amavet został bestialsko zamordowany przez hrabiego Roger Kameny, Goidemar był jednak tak rozwścieczony, że wywarł ostrą presję na sędziów i wyrok był drastycznie surowy. Po raz pierwszy od ponad stu lat zastosowano wobec skazanego arystokraty okrutną kaźń: hrabia został tak jak wszyscy jego siepacze poddany torturom i rozerwany końmi. Incydent ten bardzo poważnie wzburzył szlachtę temerską – nawet ci, którzy potępiali Rogera Kameny za mord, podnieśli wrzask z powodu takiego spostponowania utytułowanego szlachcica. Doszło nawet do próby rokoszu, który Goidemar krwawo stłumił z pomocą obcej interwencji – wojsk króla Liama z Cidaris. Ceną za pomoc była późniejsza dynastyczna koligacja – owdowiały Goidemar, choć miał duży wybór, poślubił Addę, córkę Liama.

Po śmierci Riannon i po straconych, w osobie Amaveta nadziejach na sukcesję – Goidemar poślubił Addę, królewnę z Cidaris i spłodził z nią syna Cedrika, kontynuując linię królów temerskich trwającą nieprzerwanie aż do Foltesta.

Król Goidemar zmarł w Mariborze, w wieku 78 lat. Spoczywa w krypcie królów temerskich w Wyzimie – krypcie osławionej swego czasu przez walkę wiedźmina Geralta ze strzygą.

Ciekawostki

  • Za jego panowania herbem Temerii stały się trzy srebrne lilie na czarnej tarczy.

Inne źródła

Advertisement