Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

– Czy mi się tylko wydaje – powiedziała obracając w dłoniach wisior – czy Kovir i Poviss są niemal opasane wzgórzami i wysokimi górami? A jak traktuje Physiologus, gryfy nader sobie takie tereny upodobały?Narsi Blotka[1]

Gryf, zwany także Inogiem – uskrzydlony lew o głowie i szponach orła, żyjący w wysokich górach.

Charakterystyka[]

Gryf wygląda niczym krzyżówka orła i lwa o silnym dziobie i potężnych szponach. Przeważnie znajduje się w wysokich górach gdzie zakłada gniazda w których składa jaja. Żaden człowiek na świecie nie jest w stanie zatrzymać uderzenia gryfiego dzioba. Często poluje na zwierzęta gospodarskie, jednak zdarza mu się atakować i pożerać również ludzi (i nieludzi też)[1]. Należy on do najpopularniejszych zwierząt heraldycznych[2].

Zamieszkuje wzgórza, sporadycznie pojawia się na Skellige [3].

Dane ze zbioru „Szpony i kły”[]

Kiedyś Gryfy często zamieszkiwały góry opasające Kovir i Poviss, gdzie wiły liczne gniazda. Kres panowania tych potworów na tamtym terenie przynieśli wiedźmini ze szkoły cechu Gryfa, którzy wybili większość tych stworzeń i nazwali swój cech ku pamięci tego wyczynu. Niedobitki gryfów dalej żyją w wysokich górach, jednak nie atakują już ludzi i ograniczają się do kozic oraz świstaków[4].

Odmianą gryfa jest archegryf, zwany potocznie arkegryfem[4].

Informacje o gryfach można znaleźć w Physiologusie[4].

Dane z „Wiedźmin: Gra Wyobraźni”[]

Wizerunek gryfa wyłaniający się z opisów zawartych w Grze Wyobraźni, różni się od tego przedstawionego w grach z serii Wiedźmin. Bowiem posiada on tam cztery lwie łapy, natomiast skrzydła wyrastają mu prosto z jego pleców. Tak jak w innych produkcjach, również w Wiedźminie Grze Wyobraźni, Gryfy żyją w górach, w których zakładają gniazda. Jednakże najwięcej gryfów występuje w łańcuchach gór Smoczych i Amell. Są naturalną częścią ekosystemu Kontynentu[5].

Wiedźmin 3: Dziki Gon[]

Opis[]

Gryf wygląda jak hybryda lwa i orła. Jednak tylko jego tylne kończyny stanowią osobne części ciała, dlatego, że przednie połączone są ze skrzydłami. Ma gęstą czarną grzywę i ostre szpony, które są dosyć długie i ciemne. Jego dziób jest naprawdę sporych rozmiarów, a jego lwi ogon jest opierzony. Przeważnie ma barwę pomarańczowo-szarą z fragmentami błękitu i czerni. Jego oczy mają żółtawy kolor zmieszany z czarnymi, okrągłymi źrenicami. Podczas lotu wydaje przeciągły ryk, podobny do dźwięków jastrzębi. Kryza piór jest o wiele większa u samców niż u samic. Gryfy pikują z niesamowitą prędkością, a przed ciosami zasłaniają się swoimi skrzydłami, jednocześnie starając się trafić napastnika dziobem. Są niezwykle silne, potrafią unieść bez problemów całą krowę lub konia i to właśnie tymi stworzeniami się żywią, jednak nie mają oporów przed pożeraniem również ludzi i nieludzi. Nie pogardzą też padliną[6].

Stworzenia te, łączą się w pary na całe życie, a dojrzałość płciową osiągają w wieku 12 lat (przynajmniej gryfy królewskie). Gryf razem z partnerką zakłada okrągłe gniazdo, gdzie samica składa od dwóch do czterech jaj, a samiec zanosi tam upolowane ofiary, dla wysiadującej jaja samicy. Gryfy są aktywne głównie za dnia, ale zdarza się im polować wieczorem, lub wczesnym rankiem. To właśnie w nocy można je podejść i zabić. Gdy jeden z pary zginie, a gniazdo zostanie zniszczone, drugi gryf nie będzie już w nim przebywał[6].

Istnieją dwa znane podgatunki tych potworów: archegryfy, plujące kwasem i olbrzymie gryfy królewskie[6].

Miejsca występowania[]

Gryfy w grze spotyka się czasami w Velen i na Skellige. Pojedynczy osobnik zamieszkuje też okolice wioski - Biały Sad. Najczęściej jednak, można je spotkać właśnie w Velen z dala od większych wiosek. Są to silne osobniki na wysokich poziomach[6].

Umiejętności[]

Z powodu swojej budowy ciała, gryfy posiadają nadnaturalne aspekty fizyczne i wyczulony zmysł wzroku. Jak to często bywa w przyrodzie, wraz z upływem czasu niektóre osobniki stają się doświadczone, np. w napadach na ludzkie osady, czy w polowaniach również i na dzikie zwierzęta, albo w walkach z innymi stworzeniami, przez co mogą nauczyć się nowych rzeczy stając się jeszcze groźniejsze.

Wszystkie znane miejsca występowania[]

Znane osobniki[]

  • Bestia z Białego Sadu (gryf królewski)
  • Samica gryfa z Białego Sadu (gryf królewski)
  • Opinikus (archegryf)
  • Gryf ze wzgórz Velen (archegryf)

Galeria[]

Ciekawostki[]

  • Srebrny gryf znajduje się w herbach Caingorn oraz Ligi z Hengfors. Głowy gryfów zawiera też herb rodu Papebrocków.
  • Edycja Kolekcjonerska Wiedźmin 3: Dziki Gon zawiera m.in. 26-centymetrową figurkę Geralta walczącego z gryfem.
  • Geralt z Rivii ubił kiedyś gryfa terroryzującego szlak handlowy na polecenie ligii Kupieckiej.
  • Gryf był pierwszym potworem wiedźmina Coëna.
  • Vesemir i Geralt byli zmuszeni polować na gryfa podczas swoich poszukiwań Yennefer, aby uzyskać od kapitana Nilfgaardzkiego garnizonu informacje na temat czarodziejki.
  • Usiadanie gryfa było szalonym marzeniem Waleriana Paperbocka.

Wideo[]

Czym_jest..._Gryf

Czym jest... Gryf

MCH - Wiedźmin Wiki

Zobacz też[]

Linki zewnętrzne[]

Gwent icon Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Gryf.
Gwent icon Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Atak z powietrza.

Przypisy[]

Advertisement