Guślarz – stary wioskowy szaman mieszkający nieopodal wsi Konary. Jak mało kto znał się wróżbach i gusłach. Od lat służył radą i pomocą okolicznej ludności, która darzyła go większym zaufaniem niż cuchnących jodyną i amoniakiem lekarzy, czy nachalnych kapłanów - chociażby Wiecznego Ognia. Z czasem Guślarz obrósł w liczne lokalne opowieści i legendy. Jedną z nich była zdolność porozumiewania się z duchami. Nic więc dziwnego, że ludzie kierowali liczne prośby ku odprawieniu Dziadów, które mogłyby pomóc dostać się w zaświaty niespokojnym duszom zmarłych. Nie zabrakło również tych mniej życzliwych plotek - choćby tych, mówiących o tym, jakoby Guślarza łączyły niepospolite stosunki z zwierzętami hodowlanymi. Starsi mieszkańcy Konarów szemrali również o mrocznej przeszłości znachora, który za młodu zamordował własnego ojca siekierą.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Podczas poszukiwań żony i córki Krwawego BaronaGeralt z Rivii udaje się do Guślarza, który widział się z Anną Stenger na krótko przed jej zniknięciem i podarował jej tajemniczy amulet. Przed chatą starca stoją gniewni ludzie Barona, którzy zamierzają wymierzyć szamanowi karę za nieudolne wyleczenie ich towarzysza z niestrawności, które tylko pogorszyło sytuację biedaka. Po pozbyciu się żołnierzy przez wiedźmina, Guślarz wpuszcza łaskawcę do środka.

Starzec zaznajomiony ze sprawą opowiada, że podarowany przez niego amulet miał być dla Anny ochroną przed złymi mocami, które wyciągały po nią palce. Szaman zgadza się pomóc, do tego jednak potrzebna jest mu Księżniczka - koza, która jak na złość uciekła do lasu. Niekwapiący się zbytnio do szukania ulubienicy Guślarza, Geralt musi zapuścić się w bory i przyprowadzić kozę do właściciela. 

Guślarz na prośbę Geralta odprawia w końcu znany tylko jemu rytuał, w trakcie którego wstępują w niego duchy. Dzięki obrządkowi wiedźmin dowiaduje się, że Anna poroniła, a zaniedbany pochówek noworodka przyczynił się do powstania potwora - porońca. Guślarz udziela Białemu Wilkowi dalszych wskazówek. 

W przypadku zabicia porońca starzec posłuży się krwią potwora by odnaleźć ślady bliskich Barona.

W dalszej częśći fabuły znachor prosi wiedźmina o pomoc w odprawieniu obrzędu Dziadów. Gdy Guślarz odprawia w Kręgu na Kłomnicy rytuał, Geralt zabija pojawiające się hordy potworów. Jako jeden z pierwszych, objawia się duch, który złorzeczy i grozi Guślarzowi. Szaman przepędza zjawę, a wkrótce rytuał przerywają Łowcy czarownic. Białowłosy może stanąć w obronie uczestników lub nie mieszać się w to. To drugie spowoduje złość Guślarza. 

Po Dziadach Guślarz poprosi o pomoc w uporaniu się z tajemniczym duchem, który zakłócił spokój obrzędu. Starzec w końcu wyjawia prawdę na temat oblicza zjawy. Upiorem jest ojciec Guślarza, który został przed laty zamordowany przez syna za znęcanie się nad matką. By przepędzić zmorę należy spalić zwłoki ojca, które nadal spoczywają na Krzywuchowych Moczarach. Geralt może zgodzić się pomóc Guślarzowi, dzięki czemu zyska jego wdzięczność oraz rabat na składniki i receptury alchemiczne.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.