Henryk Latrec – postać występująca w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon. Niziołek malarz, słynny portrecista, twórca plakatów. Jest uzależniony od hazardu. Ma z tego powodu dług w wysokości dwustu koron novigradzkich i ukrywa się przed swoimi wierzycielami.

Jako stary znajomy Jaskra zostaje wybrany przez barda, aby zrobić plakaty reklamujące nowy lokal Jaskra – "Szałwię i Rozmaryn". Niziołek wykonał afisze, ale nie zdążył ich przekazać poecie, więc Jaskier prosi Geralta, aby je odebrał. Wiedźmin udaje się do mieszkania malarza, lecz w środku zastaje tylko zbirów przysłanych przez wierzycieli. Bandyci przeszukują dom Latreca, aby znaleźć jakieś kosztowności. Widząc Geralta, rzucają się na niego i dochodzi do walki na pięści. Po starciu wyjawiają wiedźminowi, że malarz przebywa prawdopodobnie na torze wyścigowym Vegelbudów.

Gdy Geralt przybywa na miejsce, zastaje Latreca rozmawiającego z hrabią de Luvertenem. Arystokrata oferuje malarzowi ostatni zakład. Jeśli niziołek wygra, hrabia spłaci jego długi. Grafik boi się, że jeśli jednak mu się nie powiedzie, będzie uwiązany do de Luvertena na zawsze. Niestety bez spłacenia wierzycieli Henryk nie może pójść do domu, gdzie ukrył plakaty dla Jaskra. Geralt może wziąć udział w gonitwie i wygrać ją dla Latreca albo spłacić długi z własnej kieszeni. Wiedźmin może też zrezygnować z dostarczenia afiszy bardowi.

Ciekawostki

  • Postać niziołka oraz jego rola w zadaniu Kabaret jest nawiązaniem do postimpresjonistycznego malarza i grafika Henriego de Toulouse-Lautreca. Artysta miał duży wpływ na rozwój współczesnego plakatu. Tworzył między innymi afisze dla jednego z najbardziej znanych kabaretów na świecie – Moulin Rouge. Rasa postaci również nie jest przypadkowa. Gdy de Toulouse-Latrec był nastolatkiem, pękły mu obie kości udowe. Wynikało to ze słabej budowy szkieletu spowodowanej niezidentyfikowaną chorobą. Kości źle się zrosły i w następstwie nogi chłopca przestały rosnąć, mimo że reszta jego ciała dalej się rozwijała. W efekcie, jako dorosły mężczyzna, grafik miał 1,54 m wzrostu.
  • W innych wersjach językowych jego nazwisko to Rautlec i jest anagramem nazwiska francuskiego malarza. Nie wiadomo dlaczego w polskiej wersji językowej nazwisko postaci zostało zmienione.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.