FANDOM


Czasem ludzie mają dobre powody, żeby bać się własnego cienia.Svargmitt, druid z An Skellig[1]
Him – niezwykle rzadki i niebezpieczny rodzaj demona, wiodący pasożytniczy tryb życia. Na swoich żywicieli wybiera osoby, które popełniły okrutne zbrodnie. Przemawia do ofiary poprzez głosy w głowie i sny, przejmując nad nim coraz większą kontrolę. Wymusza na niej cierpienie, dzięki któremu rośnie w siłę, jednak nie prowadzi do jego śmierci, bo wtedy straciłby źródło mocy. Boi się światła i zawsze stara się utrzymać w cieniu, który zresztą przypomina. Hima można przegnać na dwa sposoby:

  • Po wiedźmińsku: Wiedźmin musi spędzić z żywicielem upiora noc w miejscu, w którym ten do niego przemawia. Może zabić demona dopiero wtedy, gdy wywabi go z cienia.
  • Podstępem: Ktoś musi udawać popełnianie brutalnej zbrodni, by przyciągnąć do siebie hima. Gdy demon zda sobie sprawę z tego, że został oszukany, będzie musiał odejść. Ta metoda jest zdecydowanie trudniejsza, bo osoba "niby" dokonująca złego czynu nie może wiedzieć, że jest niewinna, w przeciwnym wypadku plan nie wypali.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

W trzeciej części gry Geralt może natknąć się na hima wykonując dla Cracha an Craite zadanie Wybraniec bogów. Okazuje się, że ofiarą demona padł jarl Spikeroog - Udalryk. Upiora przyciągnął czyn z jego młodości, kiedy to nie pomógł on topiącemu się bratu, Akiemu. Odtąd mężczyzna uznawał głosy w swej głowie za głosy bogów, a zsyłane przez hima sny - za sny prorocze. Z rozkazu upiora ciął się i ranił, by w końcu pozbawić się oka. Geralt wraz z Cerys stara się pomóc opętanemu i może zastosować się do obydwu metod postępowania:

  • Jeśli wiedźmin zdecyduje się użyć podstępu, na co nalega Cerys, będzie musiał w pełni jej zaufać, co nie będzie łatwe. Dziewczyna każe mu rozpalić w piecu i czekać, by po pewnym czasie zjawić się z dzieckiem jarla i kazać mu wrzucić je do pieca. Może to uczynić, a wtedy him przeniesie się na niego. Jednak gdy młoda an Craite wyjdzie z drugiego pomieszczenia z całym i zdrowym niemowlęciem, wyjętym przez drugie drzwiczki pieca, oszukany demon odejdzie, Jednak jeśli Biały Wilk nie podda się jej woli, będzie zmuszony skorzystać z drugiego sposobu.
  • Geralt może spędzić noc w legowisku demona wraz z jego ofiarą i zmusić potwora do wyjścia z cienia. Gdy mu się to uda, czeka go ciężka walka, a rozjuszony him może również zaatakować Udalryka. Jeżeli wiedźminowi uda się pokonać demona, będzie mógł zabrać z jego szczątków przydatne przedmioty.

Niezależnie od sposobu rozwiązania problemu, him znika z życia Uraldyka i jarl wreszcie jest wolny.

Him nie pojawia się w prozie Sapkowskiego, został wymyślony na potrzeby gry.

Galeria

Linki zewnętrzne

Gwent icon Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Him.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.