Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Illyana Zerbst – członkini rady królewskiej króla Dagreada, pierwsza miłość Vesemira.

Wiedźmin: Zmora Wilka[]

Urodziła się jako córka służącej w posiadłości jednego z kaedweńskich rodów szlacheckich. W tym samym miejscu pracowało dziecko innych służących, Vesemir. Oboje zakochali się w sobie i wspólnie fantazjowali o ucieczce od biedy i szczęśliwym życiu.

W 1107[1] roku żona głowy rodu zapadła na dziwną, podobną do szaleństwa chorobę. Wówczas do posiadłości przybył wiedźmin Deglan, informując domowników, iż kobieta została opętana przez marę, po czym pozbył się potwora. Vesemir zapragnął również zostać zabójcą potworów, by móc zapewnić sobie i Illyanie dostatnie życie, ta jednak nie zgadzała się na takie rozwiązanie. Ostatecznie chłopak uciekł do Kaer Morhen, zostawiając ukochaną.

Jakiś czas później miejcowość została zaatakowana przez kaedweńskich żołnierzy, a Illyana została zabrana, aby zostać służącą rodu Zerbstów. Tam dbano o nią, a także pozwalano czytać, pisać i malować. W 1108 roku[1] dziewczynka napisała do Vesemira list, prosząc go, by również zaczął żyć na nowo.

Zakochał się w niej dziedzic rodu, który ostatecznie wziął z nią ślub, tym samym dając jej lepszą pozycję społeczną oraz miejsce w radzie królewskiej. Ich małżeństwo było udane – doczekali się trójki córek oraz wnuczki. Kiedy Lord Zerbst zmarł, Illyana przekształciła ich rezydencję w sierociniec.

W 1165 roku[1], gdy w lasach przy Ard Carraigh zaczęły grasować niebezpieczne potwory, Lady Zerbst stawała po stronie Szkoły Wilka, gdy Tetra Gilcrest domagała się wygnania wiedźminów za domniemane zbrodnie. Kobieta zaproponowała, by zabójcy potworów przeprowadzili stosowne śledztwo pod nadzorem osoby reprezentującej króla. Wtedy to doszło do jej ponownego spotkania z Vesemirem, któremu zostało wyznaczone to zadanie.

Kiedy na jaw wyszło, że to Wilki oraz ich magowie-rezydenci odpowiadają za pojawienie się potworów, Dagread wydał pozwolenie na atak na Kaer Morhen. Illyana udała się do siedliszcza, by ostrzec wiedźminów przed atakiem, a następnie wraz z ocalałymi po Próbie Traw chłopcami ukryła się w piwnicy. Dzieci później uciekły odkrytym przez Geralta tajnym przejściem.

Lady Zerbst skonfrontowała się z Tetrą, próbując odwieść ją od zabicia pozostałych przy życiu magów i wiedźminów. Gilcrest oskarżyła ją o zdradę Kaedwen, a żołnierze zamierzali ją zabić. Nagle przez sufit wpadł Vesemir, chcąc bronić sojuszników, ale zanim zdążył zaatakować, Kitsu rzuciła na niego iluzję. Oszołomiony wiedźmin zamordował magów, a Illyanę przebił mieczem. Kiedy ocknął się, ukochana wykrwawiała się na ziemi, a Tetra zamierzała zadać mu ostateczny cios, jednak została zaatakowana od tyłu przez Deglana. Atak na siedliszcze zakończył się.

Vesemir zabrał Illyanę nad pobliskie jezioro i stopił pokrywę lodową Znakiem Igni. Kobieta umarła oparta na nim i wpatrzona w piękny widok.

Galeria[]

Przypisy[]

Advertisement