Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki
Ikona info Ten artykuł dotyczy barda. Zobacz też: Jaskier (odcinek)..

Masz lat blisko 40, wyglądasz na blisko 30, wyobrażasz sobie, że masz nieco ponad 20, a postępujesz, jakbyś miał niecałe 10.Dijkstra do Jaskra[1]

Julian Alfred Pankratz wicehrabia de Lettenhove, znany jako Jaskier – szlachcic, słynny i często nagradzany poeta, bard, dramaturg, szpieg oraz były wykładowca na Akademii Oxenfurckiej. Bywalec królewskich dworów (m.in. Venzlava z Brugge, Niedamira z Caingorn, Vizimira z Redanii, Nibrasa z Ofiru). Faworyt księżnej Toussaint Anny Henrietty. Autor licznych dzieł. Najlepszy przyjaciel legendarnego Geralta z Rivii.

Wygląd[]

Jaskier to niezwykle przystojny blondyn o wielkiej ogładzie. Włosy zwykł fryzować na żelazkach, a kiedy zapuścił je do ramion, zdarzało się, że brany był za elfa. Na ustach ma „nieodłączny bezczelny uśmiech”. Nosi charakterystyczny śliwkowy kapelusik z przypiętym srebrną klamrą piórkiem czapli (lub też egreta). Ubiera się modnie i krzykliwie, zazwyczaj w purpury bądź fiolety.

Jaskier jest największym kobieciarzem od Gór Smoczych po Jarugę – bezceremonialnie kokietuje kobiety, począwszy od usługujących w karczmach dziewek przez czarodziejki aż po wysoko urodzone szlachcianki. Chociaż wszystkie kobiety z pozoru traktuje z kurtuazją, nie waha się przed kpieniem z nich za ich plecami. Mimo to istnieje kilka kobiet, które bard traktuje ze szczerym szacunkiem – Yennefer, Milva, Essi Daven. Często daje do zrozumienia, że według niego niewiasty żyją wyłącznie po to, by służyć mężczyznom ciałem.

Biografia[]

Opowiadania[]

Niewiele wiadomo o pierwszych latach życia Jaskra, choć znany jest fakt, że został wysoko urodzony w okolicach roku 1229.

Naukę rozpoczął w Szkole Świątynnej, gdzie w wieku ośmiu lat nauczył się pisać i czytać. Nie interesował się on jednak literaturą do czasu, kiedy do napisania pierwszych dzieł zachęciła go jego kochanka, hrabina de Stael. Jaskier podjął się czteroletniej nauki na Oxenfurckim uniwersytecie, po której został jego profesorem. Po roku wykładania zrezygnował z profesji, aby obrać koczowniczy tryb życia i skupić się na pisaniu.

Jaskier poznał Geralta na festynie w Gulecie w Aedirn, kiedy to wiedźmin ocalił go przed czterema braciami kobiety, z którą bez ich zgody Jaskier odbył stosunek. Wraz z Geraltem udał się do Dol Blathanna, gdzie Geralt przyjął zlecenie na silvana Torque. Omal nie stracili tam życia, po tym jak zostali porwani przez elfy. Spryt Geralta na szczęście uwolnił ich obu. W ramach rekompensaty za zniszczenie lutni, elfka Toruviel podarowała Jaskrowi swoją własną, z której bard korzystał przez resztę sagi.

Podróżujący razem z Geraltem w okolicach miasta Rinde Jaskier uwolnił dżinna, przez co prawie nie zginął. Geralt pośpiesznie ruszył do miasta, gdzie znalazł pomoc u czarodziejki Yennefer. Jaskier dzięki pomocy Yen doszedł do siebie i miał okazję obserwować początek romansu Geralta z Yennefer.

Wiedźmin - Ostatnie życzenie - Dżinn uwolniony z butelki

Jaskier uwalnia dżinna

Jaskier ponownie spotkał Geralta podczas polowania na złotego smoka, w którym jednak nie brał większego udziału. Innym razem wyruszył z Geraltem do Bremervoord, gdzie dostał zaszczyt zagrania na biesiadzie zorganizowanej z okazji ślubu. Tam spotkał dawną znajomą Essi Daven, którą zapoznał z Białym Wilkiem. Jakiś czas potem zamieszkał u swojej kochanki Vespuli w Novigradzie, jednak związek z nią szybko zakończył się przez jego niewierność. Upokorzony zachowaniem byłej kochanki ponownie spotkał Geralta, którego postanowił oprowadzić po mieście. Oboje zostali wtedy wplątani w pogoń za dopplerem Dudu.

Podczas I Wojny Północnej bytował na dworach królów Koviru i Povissu oraz Ligi z Hengfors. Jaskier został szpiegiem Redanii, podlegając Dijsktrze. Jaskier przez jakiś czas przebywał w księstwie Toussaint, gdzie uwiódł jego księżną, Annę Henriette. Przyłapany przez jej męża Rajmunda został zmuszony uciec z kraju pod groźbą śmierci.

Krew Elfów[]

Jaskier po zagraniu koncertu pod dębem Bleobherisem udał się do pobliskiego miasta, gdzie następnie odwiedził zamtuz Mamy Lantieri. Tam został zaatakowany przez czarodzieja Rience'a, który próbował wydusić z niego informację o Ciri. Jaskier udawał, że jej historia jest mu nieznajoma, przez co tylko rozwścieczył czarodzieja. Z opresji w ostatniej chwili uratowała go Yennefer. W trakcie krótkiego pojedynku między magikami Rience uciekł przez portal.

Po pomocy uzyskanej od Yennefer Jaskier udał się do Oxenfurtu, gdzie został zatrzymany przez ludzi Dijsktry. Ci doprowadzili go do Sigiego, który chciał dowiedzieć się od trubadura prawdy o miejscu pobytu Yennefer. Jaskier udał ponownie, że nic nie wie i został wypuszczony bez żadnych konsekwencji, po czym ruszył do Geralta poinformować go o zaistniałej sytuacji. Ku jego zaskoczeniu odnalazła ich Filippa Eilhart, wcześniej będąca obecna na spotkaniu z Dijkstrą. Po wyjaśnieniu paru spraw czarodziejka, bard, wiedźmin i Shani (nakryta wcześniej na romansie z Geraltem) wyruszyli do domu Myhrmana, od którego wyciągnęli informację na temat pobytu Rience'a.

Czas Pogardy[]

Jaskier wyjechał z Redanii i bytował przez chwilę w Dorian w Temerii. Tam udał się do Codringhera i Fenna, gdzie opowiedział niepełną historię z Riencem. Następnie spotkał się z Geraltem, z którym udał się do Hirundum, a dokładniej do gospodarstwa rodziny Hofmeier. Tam po raz pierwszy spotkał Ciri, która uciekała przed dzikimi jeźdzcami. Jaskier został zaproszony na przyjęcie organizowane na wyspie Thanedd, gdzie postanowił zbierać plotki od magów i zagrać kilka swoich ballad.

Jaskier po przewrocie udał się do Brugge, gdzie poprosił króla Venzlava o pomoc w wejściu do Brokilonu. Król podarował bardowi eskortę, która doprowadziła go do lasu i pomogła mu do niego wejść. Tam następnie odszukał Geralta, który został tutaj przeteleportowany przez Triss po wydarzeniach na wyspie. Jaskier opowiedział Geraltowi o nowej wojnie, która wybuchła po puczu.

Chrzest Ognia[]

Jaskier dołączył do wyleczonego Geralta, rozpoczynając swoją podróż na południe w celu odnalezienia Ciri. Wraz z Geraltem zostali zaatakowani przez havekarów, od których uratowała ich łuczniczka Milva, wcześniej zbierająca dla Geralta informacje. Łuczniczka dołącza się do drużyny, podobnie jak później zielarz Emiel Regis, Cahir oraz Zoltan Chivay ze swoją kompanią, z którą jednak rozdzielili się, gdy Geralt i Jaskier zostali porwani przez Vissegerda. Uratował ich Regis, który okazał się być wampirem. Jaskier, podobnie jak reszta drużyny wyraziła sympatię wobec swojego wybawcy, a nawet wyraził zainteresowanie względem jego gatunku. Wysłuchał on wykładu Emiela o mitach o wampirach i przygotował zupę, ujawniając swój talent w gotowaniu.

Był świadkiem Bitwy o most na Jarudze, po której wraz ze swoimi druhami dołączył na krótko do obozu królowej Meve.

Wieża Jaskółki[]

Po paru dniach kompania zmuszona została zdezerterować z armii królowej, gdyż cele Meve były sprzeczne z zadaniem grupy Geralta. Podczas pobytu w obozie zaczął on spisywać swoje memoria przygód w dziele, które nazwał Pół wiekiem poezji.

Po rozdzieleniu sie w Riedbrune z Geraltem, Cahirem i nową członkinią kompanii Angoulême, Jaskier wraz z Milvą i Regisem wyruszyli w kierunku Toussaint, pomimo obaw barda o swoje życie. Tam zostali napadnięci przez hanzę Słowika i półelfa Schirrú, gdzie jednak w porę zjawili się błędni rycerze oraz Geralt z resztą kompanii. Błędni rycerze rozpoznali Jaskra i zabrali go do Beauclair, informując go, że książę Rajmund zmarł dwa lata temu, i że ponownie jest w księstwie mile widziany.

Pani Jeziora[]

Jaskier ponownie nawiązał romans z Anną, tym razem myśląc nawet o ślubie. Załatwił u niej Geraltowi audiencję oraz pomoc w zbieraniu informacji o obecnym miejscu pobytu Ciri. Odmówił wiedźminowi dalszej podróży, gdyż myślał obecnie tylko o życiu z księżną. Pożegnał się z Geraltem i kompanią, odsyłając ich na przeprawę doliną Sansretour.

Bard kolejny raz nie zachował wierności swej obecnej kochance, co księżna szybko wykryła i skazała go na ścięcie przez kata. W dzień egzekucji do Beauclair w porę wrócił wiedźmin wraz z Ciri, którzy kupili mu czas - księżna zmieniła zdanie i ułaskawiła Jaskra, zakazując mu jednak ponownego wstępu do jej państwa. Po tym wyruszył wraz z Geraltem do Rivii, gdzie spotkali się ze znajomymi krasnoludami - Yarpenem Zigrinem i Zoltanem Chivayem. Jaskier schronił się w karczmie w czasie pogromu, zmuszony jednak został do ponownej ucieczki.

Wiedźmin[]

W grze w niektórych miejscach można znaleźć lub kupić książkę „Ballady”, napisaną przez Jaskra – dodaje ona wpis do glosariusza w dzienniku o przeznaczeniu.

W prologu Leo opowiada Geraltowi, jak usłyszał wiele o nim z ballad Jaskra. Z kolei w akcie I rozmowa z bardem w zajeździe dostarczy nam wpisu do glosariusza, że Jaskier niegdyś bawił na Podgrodziu.

W akcie II pojawi się tylko w trakcie wykonywania zadania „Przyjaciółka z dawnych lat” na imprezce w mieszkaniu Shani. Pojawienie się Geralta zaskoczyło go, gdyż uważał Geralta za zamordowanego w pogromie rivijskim. Później opowiedział mu o wampirze Regisie. Był znajomym Carmen, dlatego, w przeciwieństwie do Shani, zareagował pozytywnie na jej przybycie, natomiast ze względu na sympatie do nieludzi niechętnie spojrzy na obecność rycerza Zygfryda z Denesle. Po przyniesieniu jednemu z gości fantu z dołu Jaskier rozpocznie balladę, której treść zależy od zaproszonego przez Geralta gościa: „Zapachniało powiewem jesieni...” (Zygfryd), „Patrzajta tam pod borem...” (Zoltan Chivay) i „Nie dziwota, że są harde...” (Carmen), po czym nastąpi pożegnanie z uczestnikami nasiadówki.

Jest jeszcze wspominany przez pucybuta jego tekst, że „Wyzima przypomina burdel ogarnięty pożarem”.

W akcie III przesiaduje w karczmie Nowy Narakort, gdzie może nam poopowiadać m.in. o Toruviel oraz o niefortunnym zdarzeniu z jego udziałem: nawiązał romans z Rozalindą Pankierą, córką kupca Hobbsa, który zaprzyjaźnił się z muzykiem i ofiarował mu glejt na przejście do Wyzimy Handlowej. Gdy para została przyłapana „in flagranti” przez ojca dziewczyny, Jaskier musiał opuścić dom, lecz zostawił tam swoją lutnię. Wiąże się to z zadaniem „Lutnia Jaskra”. Gracz może rozpocząć to zadanie po przepiciu samego Jaskra lub odnajdując wcześniej lutnię w domu Pankierów. Po wykonaniu zadania Geralt stanie się później świadkiem krótkiej cut-scenki, kiedy Jaskier przygrywa na lutni melodię dla pięknych wielbicielek i zbiera za to oklaski.

W zadaniu „Źródło” po rozmowie z Shani i wejściu do Szpitala Lebiody Jaskier, który przybył, żeby zalecać się do niejakiej pielęgniarki Natalii, powiadomi Geralta o dziwnym zdarzeniu: dwóch zbirów wyprowadziło Alvina do zaułka w dzielnicy nieludzi. Jaskier wskazał drogę Geraltowi do ich kryjówki (miał zamiar wziąć udział w walce, by napisać nowy rodzaj ballady – „balladę uczestniczącą”, w czym przeszkodził mu bohater), po czym zobowiązał się do dostarczenia chłopaka w bezpieczne miejsce. Od decyzji gracza zależało, czy będzie to dom Shani, czy Triss. Pod koniec zadania Jaskier wyciągnie Geralta do karczmy (Miś Kudłacz – wybór Shani, Nowy Narakort – wybór Triss), gdzie razem z Zoltanem Chivayem we trójkę urządzą pijacką imprezkę. Bard zapozna Geralta z pojęciem „dysonansu poznawczego”, a na koniec zaoferuje bez aprobaty wycieczkę do burdelu na „wieczór kawalerski”.

W zadaniu „Kościany poker: szuler” Jaskier jest jednym z czterech potencjalnych przeciwników do ogrania w kościanego pokera. Jeżeli wcześniej Geralt nie pokona zawodników z „Kościanego pokera: zawodowca”, wówczas Jaskier odmówi grania.

W1 SS Abigail żyje 2
W1 SS Neutralność 4

W akcie IV został przeteleportowany przez Triss Merigold do wsi Odmęty z listem od niej do Geralta oraz amuletem z dwimerytu dla Alvina. Geralt spotka go po wejściu do wioski, jednak oba przedmioty otrzyma dopiero po wejściu do karczmy. Miał odgrywać rolę muzyka na weselu Aliny i Juliana (ich ślub nie doszedł ostatecznie do skutku). Geralt może razem z muzykantem zredagować listowną odpowiedź do wybranki (Triss lub Shani – zależy od wyboru w akcie III). W rozmowie z Adamem okaże się, że Jaskier przygotowuje „manewr mylący”, związany z zalotami do młynareczki, żeby wzbudzić zazdrość innej niewiasty, za co Adam go podziwia.

W zadaniu „Tożsamość” Jaskier zapyta się Geralta o jego stosunek do zabijania ludzi: Biały Wilk może mu odpowiedzieć, że zabija tylko w obronie własnej, uważa, że zbiry z Salamandry i im podobni zasługują na śmierć lub, co zepsuje humor bardowi, że nie ma żadnego oporu przed mordowaniem.

W zadaniu „W pełnym słońcu” Jaskier jest jedną z osób, która może udzielić Geraltowi informacji o zwierciadle Aliny. Jeżeli pod koniec aktu I Biały Wilk uratował Abigail, Jaskier będzie potrzebny do pozbycia się duchów Aliny i Celiny. W południe zjawi się on na maliniaku na Polu i wyrecytuje balladę, do której rymów będzie musiał układać także sam Biały Wilk.

W zadaniu „Wolne elfy” Jaskier powiadomi Geralta o napaści elfów pod wodzą Toruviel na wioskę. Zaczai się pod jednym z domów (zostanie zauważony przez Toruviel, która pobłażliwie go zignoruje), aby czekać na sygnał od Białego Wilka. Po ataku Zakonu Płonącej Róży na elfy ucieknie razem z Biały Wilkiem i uda się w podróż do Wyzimy.

Od rozmowy z Jaskrem na Brzegu lub na Grobli rozpoczyna się zadanie „Smak zemsty”. Pełni rolę depozytora – jeżeli Geralt powierzył swoje rzeczy karczmarzom z poprzednich aktów, będzie mógł je wziąć lub przechować u Jaskra. Jeżeli w akcie III Geralt zamordował kapitana Vincenta Meisa, bard zostanie aresztowany przez nowego kapitana straży miejskiej jako szpieg. Po wejściu do Starej Wyzimy Jaskier nie pojawi się w ogóle w akcie V.

Geralt spotka Jaskra trzy razy: przed i po rozmowie z królem Foltestem oraz po zabiciu Jakuba de Aldersberga. Tylko w drugim przypadku ponownie pełni funkcję depozytora. Wykonawszy zadanie „Zwierciadło lodu”, Jaskier będzie ostatnią osobą napotkaną przez Geralta w trakcie gry. Zada mu wówczas ostatnie pytanie do zadania „Tożsamość” – jaką przyszłość przewiduje dla siebie Geralt. Jest narratorem ostatniego przerywnika fabularnego o konsekwencji wyboru Geralta.

W Edycji Rozszerzonej opowiada w karczmie akcję przygód wiedźmina z Edycji Rozszerzonej – „Cena neutralności” (nazywa ją balladą „Gorzkie, złe serca”) i „Efekt uboczny”. W „Efekcie Ubocznym” Jaskier trafił do loszku za romans z żoną radnego miejskiego. Aby uniknąć kary śmierci, zapożyczył się u bezwzględnego szefa półświatka – Kłykacza – na sumę 2000 orenów, by wręczyć łapówkę kapitanowi straży. Z niebezpieczeństwa musi po raz kolejny wybawić go Geralt. Ostatecznie Jaskier zyskuje wolność po śmierci Kłykacza z rąk Geralta lub uregulowaniu długu. Analogiczna sytuacja przydarza się Jaskrowi w anglojęzycznej przygodzie „Deception”, gdzie trafia do loszku w mieście Carreras i pod zarzutem zamordowania Katriny, z którą miał romans, i Anais, właścicielki sklepu, ma zostać powieszony na szubienicy. Z pomocą detektywa Porougha Geralt uwalnia Jaskra, doprowadzając do ujawnienia winy męża Katriny – Gastona. Dzieło Jaskra – „Historia Białego Wilka” – pojawia się w szafce w domu Katriny.

W1 SS Jaskier 1

W przygodzie „Wesele” pojawia się w pierwszej cut-scence jako jeden z obserwatorów odzyskującego przytomność Białego Wilka, po czym przeprowadza z nim pierwszy dialog w grze, informując wiedźmina, że żeni się aktualnie z Triss Merigold, czym wywołuje jego zdziwienie. W trakcie imprezy jak zwykle korzysta z okazji, żeby flirtować z obecnymi niewiastami, nawet driada Morenn ulega jego urokowi. Pod koniec przygody Jaskier okazuje się człowiekiem, któremu Triss powierzyła do przechowywania obrączki ślubne, jednak stracił je na rzecz Guguma. Gdy ten prosi o rybkę w zamian za pierścionki, bard odsyła Geralta do Króla Rybaka. W końcowym przerywniku filmowym Jaskier, Zoltan Chivay i Geralt budzą się w sypialni w karczmie na kacu, co uświadamia Geraltowi, że całe wydarzenie mu się przyśniło. W przygodzie „I klątwa, i miłość, i zdrada” członek grupy Muzykanci – Fantasta – wspomina w karczmie maedickiej, że niegdyś zmierzył się z Jaskrem w pojedynku artystycznym i zwyciężył, lecz ten nie rozgłaszał tego. Egzemplarz „Ballad” Jaskra jest dostępny w jednym z domów w przygodzie „Rozdroża”.

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów[]

W2 SS Jaskier 1

Po raz pierwszy Geralt spotyka go wraz z Zoltanem we Flotsam, na szubienicy. Według strażnika miał on zawisnąć za „rozpustę”. Niezależnie od wyborów dialogowych Geralt ratuje przyjaciół. Następnie udają się do karczmy, aby porozmawiać, ale przerywa im atak potwora na port. Później Jaskier nie odgrywa ważnych roli fabularnych w akcie I.

Ścieżka Iorwetha: Jaskier jest ważną postacią w zadaniu pobocznym „Z drżącym sercem”. Dzięki niemu udało się otworzyć wejście do kryjówki sukkuba, na którego Geralt miał zlecenie. Podczas pobytu w Vergen napisał również hymn dla kraju utworzonego przez Saskię.

W akcie III nie pojawia się, gdyż postanowił zostać w Vergen.

Ścieżka Roche'a Jaskra można spotkać obok burdelu przy obozie Kaedwenczyków. Jaskier pisał list do obywateli Kaedwen pod tytułem „Henselt albo kokota”, który można znaleźć w ciele Vinsona Trauta. W liście powołuje się na wypowiedź Geralta „Jeśli tym sposobem ma ocaleć, to niech ten świat lepiej zginie”. Wcześniej Henselt zaproponował mu pisanie panegiryków na jego cześć. Po zniknięciu mgły znajduje nieprzytomnego Geralta na polu i zabiera do najbezpieczniejszego miejsca w obozie, do burdelu. Tam dowiaduję się, co się działo w ciągu 3 dni i miejsce spotkania szefa spisku. Geralt każe mu opuszczać Dolinę Pontaru, wyrusza do Oxenfurtu i obiecuje, gdy wszystko ucichnie znajdzie go z powodu nierozwiązanych spraw.

Wiedźmin 3: Dziki Gon[]

Jaskier próbował pomóc Ciri otworzyć filakterium. Jaskier skierował ją do Juniora, który w zamian za skarb Sigiego Reuvana użył swoich kontaktów, aby znaleźć czarodzieja, który otworzyłby filakterium. Jaskier poprosił Kalksteina o skonstuowanie dla niego bomby. Udając margabiego Henckel, poszedł do łaźni Sigiego, wrzucił bombę do odpowiedniej rury i rozwalił skarbiec. Potem wraz z Ciri ukradł skarb i uciekł łodzią. Złapał ich Menge, który przywłaszczył sobie skarb. Junior porwał Dudu w ramach kary dla Jaskra i Ciri za to, że pozwolili na kradzież zrabowanego skarbu. Jaskier i Ciri próbowali wyzwolić Dudu, ale Ciri zniknęła, a Jaskra zabrała straż świątynna. Jakiś czas później Geralt go uratował.

Po raz pierwszy, o Jaskrze dowiemy się, dopiero gdy wykonamy zadanie „Sen, w Wielkim Mieście”. Po wykonaniu kilku zadań związanych z bardem będziemy musieli odbić go z rąk Straży Świątynnej. Jest on jednym z kilku „informatorów” Geralta, którzy przekażą Geraltowi informacje o Ciri.

Odziedziczył on lokal Szałwia i Rozmaryn (zamtuz) od samego Skurwiela Seniora, który ten chciał zmienić w najelegantszy lokal w całym Novigradzie o nowej nazwie Kameleon. Zmienił się on i zakochał się w Cyraneczce. Jego lokal był głównym miejscem spotkań głównych bohaterów. Jeśli Ciri zamierza zastąpić ojca, przed jej wyjazdem w karczmie Jaskier kłóci się z Zoltanem. Zoltan nie wierzy, że Jaskier jest hrabią, a Geralt rozwiewa niedowierzania krasnoluda. Jaskier mówi, że zamierza upomnieć się o ziemie i tytuły oraz spędzić resztę życia z Priscillą i mieć z nią potomka.

Komiks[]

Komiks „Zdrada”:

W komiksie młody Jaskier ukazany jest jako pasterz kóz. Choć się wtedy jeszcze nie znali, to przyszły trubadur pierwszy raz ujrzał wiedźmina Geralta niedaleko Kaer Morhen, kiedy jako mały chłopiec prowadził kozy po pastwisku.

Komiks „Mniejsze Zło”:

Jaskier gościł akurat w Blaviken, kiedy Geralt pracował tam na swój haniebny pseudonim. Według komiksu to właśnie tam, a nie na festynie w Gulecie, sławny trubadur poznał Białego Wilka, chociaż wtedy jeszcze nie został jego przyjacielem.

Twórczość[]

Jaskier był artystą wszechstronnym, pisał dzieła reprezentujące różne gatunki. Sławę przyniosły mu kunsztowne ballady, chociaż tworzył też wiersze, dramaty, a także książki wspomnieniowe, biografie, a nawet pamflety polityczne.

Ballady[]

Książki[]

Inne[]

Dane z pozostałych źródeł[]

W filmie i serialu w role Jaskra wcielił się Zbigniew Zamachowski. Zamachowski powtórzył swoją role w utworzonym przez fanów filmie Pół Wieku Poezji Później. W serialu od Netfliksa w jego rolę wcielił się Joey Batey.

Znane kochanki[]

Jaskier zyskał sobie sławę jednego z największych kobieciarzy świata, angażując się zarówno w przelotne znajomości, jak i poważniejsze związki.

Ciekawostki[]

 • W Krwi Elfów Yennefer prosi, aby złożył raport Dijkstrze, który pod żadnym pozorem nie byłby wierszowany. W Wiedźminie 3 w swoich notatkach opisywał ludzi wierszem.
 • W tłumaczeniach cyklu wiedźmińskiego i gier imiona Jaskra nie zawsze zgadzają się z oryginałem:
  • w angielskim tłumaczeniu nazywa się „Dandelion” („Mniszek”),
  • w czeskim tłumaczeniu nazywa się „Marigold” („Aksamitka”), przez co nazwisko Triss Merigold zostało zmienione na „Ranuncul” (łac. „Ranunculus” to nazwa gatunkowa jaskra),
  • w niemieckim tłumaczeniu nazywa się „Rittersporn” („Ostróżka”).
 • Jaskier miał w zwyczaju trzymać w podeszwie buta pieniądze na czarną godzinę.
 • Swoje prawdziwe imię wyjawia, dopiero gdy jest do tego zmuszony na dworze Anny Henrietty w Toussaint.
 • Jaskier zdrobniale nazywał Annę Henriettę „Łasiczką”.
 • W grach trubadur ma ciemne włosy zamiast blond. Spowodowane jest to tym, że Andrzej Sapkowski dopiero w Sezonie Burz sprecyzował opis wyglądu trubadura, a ten tom pojawił się po drugiej części gry. Można było jednak domyślać się jego koloru włosów, gdyż w Mieczu Przeznaczenia pojawia się sformułowanie, że Jaskier „pogładził się po jasnym zaroście”.
 • Jaskier nie umiał pływać. Wspomina o tym w Pół wieku Poezji.
 • W opowiadaniu „Trochę poświęcenia” dowiadujemy się, że ma chorobę morską.
 • Jaskier uważał, że siennik bez kobiety jest niepełnym szczęściem.
 • W grze ,,Wiedźmin" Geralt spotyka Jaskra po raz pierwszy w zadaniu ,,Przyjaciółka z dawnych lat". Jest to zadanie poboczne, więc istnieje możliwość pominięcia go, przez co powstaje pewien paradoks, gdyż w dalszej części gry Geralt mający amnezję, spotyka trubadura i rozmawia z nim, jakby już się z nim spotkał, choć nie powinien go pamiętać w przypadku pominięcia wspomnianego zadania.
 • W "Chrzcie Ognia" dowiadujemy się, że potrafi gotować.

Galeria[]

Uwagi[]


Linki zewnętrzne[]

Gwent icon Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Jaskier.
Gwent icon Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Jaskier: Poeta.
Gwent icon Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Jaskier: Przechwałki.
Advertisement