Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Adalbertus Aloiz Kalkstein – alchemik z Wyzimy Klasztornej, postać z gry komputerowej Wiedźmin.

Potrafi leczyć rany wiedźmina i co jakiś czas zastanawia się, czy zastosować w swoich badaniach albedo lub rubedo. Rywalizował z magami z Oxenfurtu. Podchodził do swojej życiowej pasji z wielkim zaangażowaniem emocjonalnym: wpadał w złość, gdy lekceważono jego problemy naukowe, a po otwarciu wieży maga wiedźmin napisał w dzienniku, że "nigdy wcześniej nie widział tak szczęśliwego człowieka". Był gotów umrzeć za swoje laboratorium, gdy bandyci Salamandry zamierzali je przejąć. W Temerii nie miał zbyt dobrej opinii. Mikul z aktu I nazwał go dziadem, Triss Merigold na początku aktu III oceniła go jako szarlatana, zaś alchemik z manufaktury (tenże akt) uznał go za doktrynera. Geralt niesłusznie, choć niebezpodstawnie, posądza go o gnomie korzenie. W akcie V zwraca się już do wiedźmina po imieniu.

W akcie II, III i V można u niego medytować (w akcie II staje się to niemożliwe, gdy zostanie uznany za winnego). Nie pojawia się w ogóle w prologu i epilogu. W akcie IV jest jedynie wspomniany przez Berengara.

Wiedźmin (gra komputerowa)[]

Akt I[]

W akcie I Geralt poznaje go w zajeździe, gdzie alchemik zatrzymał się ze względu na kwarantannę i czeka na załatwienie glejtu od swego przyjaciela. Przy pierwszym spotkaniu Kalkstein nieopatrznie proponuje mu sekcję jego ciała. Można u niego kupić wiele rzeczy.

Jest zleceniodawcą zadania „Zlecenie na ghule” - zapłaci 100 orenów i da książkę „Podstawy alchemii” za 100 orenów (zadanie można wykonać w akcie II i III).

Po wybiciu ghuli w krypcie w zadaniu „Pogrzebane wspomnienia” znajdzie się na moście do Wyzimy Handlowej. W zależności od decyzji w prologu powód przyjścia tutaj będzie wyglądał tak:

 • Wiedźmin zabił przerazę: Kalkstein kłóci się ze strażnikami bramy, gdyż nie może przejść do Wyzimy.
 • Wiedźmin zabił Savollę: dwóch zbirów Salamandry napastuje Kalksteina, aby przejąć jego laboratorium, czemu ten się opiera, a strażnicy się tylko przyglądają.

Po rozgromieniu zasadzki Salamander naukowiec zapyta Geralta o to, czy gdyby znał konsekwencje wyboru z prologu, postąpiłby tak samo. Mikul będzie narzekał, że „Trza było nie bronić dziada. Znowu będzie gadał. Przychodzi tutaj i gada, i gada, aż mnie łeb pęka!”.

Kalkstein

Akt II[]

W akcie II Kalkstein dostał się do miasta i przesiaduje w domu w dzielnicy nieludzi, sąsiadującym z mieszkaniem Golana Vivaldiego. Dalej można z nim handlować towarami. Jest zleceniodawcą zadania „Zlecenie na alghule” - zapłaci 150 orenów za 3 szpiki alghuli. Z jego osobą powiązanych jest kilka głównych zadań tego rozdziału:

Tajemnice Wyzimy, Świadek i Sekcja Zwłok[]

W trakcie wykonywania zadania „Sekcja zwłok” ciężko chory więzień ze Szpitala Lebiody wycharczy: „Kalkstein... on... on...”, po czym przesłuchanie przerwie napad ludzi Baraniny. Kalkstein stanie się od tego momentu człowiekiem najbardziej podejrzewanym przez detektywa Raymonda Marloeeve'a. Zapytany o powyższego więźnia alchemik wyzna, że zatrudnił go jako ochroniarza, gniewając się na sugestie wiedźmina: „Destylował piątą esencję czy odkurzał kamień filozoficzny?”. Na liście podejrzanych wręczonej Geraltowi przez detektywa widnieje nazwisko alchemika. Przy następnej wizycie u Raymonda rozpocznie się zadanie „Sekcja zwłok”. Sekcja wykaże winę Kalksteina, jeśli gracz zdobył wiedzę:

 • O ziołach (od zielarki przy domu Shani za przekazanie jej szala),
 • O truciznach (od Vincenta Meisa, samego Raymonda lub jednej z pielęgniarek ze Szpitala Lebiody),
 • O szczegółach prowadzenia sekcji (od grabarza).

Pod koniec „Tajemnic Wyzimy” wiedźmin i Raymond ustawią pułapkę na Kalksteina na Wieży z Bagien, jednak alchemik w nią w ogóle nie wpadnie.

Podejrzany: Kalkstein[]

Rozmowa z Baraniną oraz wykonanie zadań „Świadek” i „Sekcja zwłok” doprowadzą do zdobycia trzech poszlak, na podstawie których przyjdzie wiedźminowi osądzić alchemika:

 • Winny: Kalkstein obrazi się i każdy dialog z nim rozpocznie się od „Zejdź mi z oczu, bezduszny mutancie!”, w wyniku czego tylko zadania główne będzie można rozwiązać u niego w akcie II (w akcie III jego gniew ochłonie i zapomni o wszystkim). Alchemik zaprzestanie również handlu i użyczania noclegu.
 • Niewinny: Kalkstein w ramach wdzięczności dostarczy informację o Azarze Javedzie do zadania „Co kryje prawda”: Javed jako mag ognia jest uzależniony od miejsc z wysokimi temperaturami.

Tajemnicza Wieża[]

Kalkstein jest zleceniodawcą tego zadania. W rozmowie z nim nastąpi również aktualizacja zadania „Tajemnica Berengara”, gdyż okaże się, że niegdyś misji tej podjął się Berengar. Na początku poprosi on o odnalezienie dwóch pradawnych ksiąg o nazwie „Brama Tajemnic” i „Ain Soph Aur”. Po ich zdobyciu wręczy wiedźminowi swoje notatki na temat sefirów (pojawi się wpis „Notatki Kalksteina” w glosariuszu) oraz pierwszą sefirę - Chocc'mah. Pozostałe trzeba odnaleźć i porozmieszczać  na bagnach w zadaniu „Obeliski”. Po rozmowie z Vaską i otrzymaniu od niej karty Tarota (zadanie „Strażnik”) należy się zgłosić do Kalksteina, który podaruje Geraltowi receptę na Eliksir z serca golema i nakaże skonstruować urządzenie zwane Odgromnikiem.

Po otwarciu wieży trzeba zgłosić się do Kalksteina po nagrodę: 1000 orenów. Można to zrobić także w akcie III.

Akt III[]

W akcie III przenosi się do wieży na bagnach, gdzie prowadzi swoje badania. W dalszym ciągu handluje rzeczami z poprzednich rozdziałów. W rozmowie z Triss na początku aktu III okaże się, że czarodziejka natrafiła na magiczny ślad wywołany przez naukowca. W zadaniu „Piękna i bestia” po przetestowaniu koszuli z blekotu należy zgłosić się do niego po eliksir na lykantropię. Kalkstein przyrządzi go, lecz specjalny składnik - łzę abstynenta seksualnego - trzeba będzie zdobyć samemu.

Alchemik z manufaktury w Wyzimie Handlowej miał do czynienia z dziełem Kalksteina - „Metamorfozami i przemianami”. Lektura utwierdziła go w przekonaniu, że jego konfrater jest śmiesznym doktrynerem. Gdy Geralt weźmie z nim udział w dyskusji, będzie szansa na zmianę poglądów alchemika - na koniec trzeba powiedzieć mu, że można nią ożywić golema lub podrywać niewiasty (okaże się, że pierwszą żonę poznał na wykładzie z teorii Kalksteina), co skutkuje podarowaniem przez naukowca z manufaktury zwojów z recepturami na petardy z Zerrikanii. Przeczytanie „Przemian i metamorfoz” dodaje wpis o Kalksteinie do dziennika.

Akt IV[]

Kalkstein nie pojawia się w ogóle w akcie IV, jednak Berengar wspomina o tym, jak przyjął od niego zlecenie na otwarcie wieży, którego wiedźmin nie wykonał, gdyż wpadł w ręce Salamandry.

Akt V[]

Po raz pierwszy w akcie V Geralt spotyka Kalksteina przy opuszczonej wieży. Alchemik przybył, by zobaczyć strzygę, jednak potworem był mutant Salamandry. Kalkstein zamieszkał w Starej Wyzimie w domu pełnym najemników. Można go zapytać o możliwość cofnięcia wiedźmińskiej mutacji, jednak ten powie: „Nie. Przykro mi, Geralt...”. Jest zleceniodawcą dwóch zadań: „zlecenia na garkainy” oraz „zlecenia na upiory”. Jeżeli gracz wybrał ścieżkę neutralności, Kalkstein stanie się jedynym człowiekiem, będącym w stanie wykuć Zbroję Kruka. Uczyni to po wykonaniu zadań „Magiczna formuła” (zdobycie Magicznej Formuły Agnes z Glanville) i „Zbroja” (zdobycie dwu fragmentów zbroi plus zapisków elfiego minstrela). Wszystkie wymienione przedmioty należy zanieść Kalksteinowi, który wkrótce potem podaruje Geraltowi zbroję z następującymi statystykami:

 • Zmniejsza przyjmowane obrażenia o 20%
 • Zwiększa żywotność o 75 punktów
 • Zwiększa energię o 25 punktów
 • Przyśpiesza regenerację żywotności i energii o 5%
 • Podwyższa wszystkie odporności o 25%
 • Posiada 3 miejsca na eliksiry i petardy 
 • Posiada 2 miejsca na małe bronie (sztylety, toporki, młotki, itp.)

Przygody do gry Wiedźmin[]

Jest jednym z bohaterów przygody „Wesele” stworzonej przez grupę modderską Ifrit; zachwyca się w niej tamtejszymi trunkami i strojem Geralta, mimo drobnej gafy związanej z fryzurą wiedźmina, później zaś podaje przyrządzony przez siebie alkohol Zygfrydowi z Denesle, robiąc to jednak z wielką niechęcią, zważywszy na liczbę spożytych przez Wielkiego Mistrza ciężkostrawnych pokarmów; przytrafia się przez to Zygfrydowi nieprzyjemny incydent żołądkowy.

W przygodzie „Wiedźminkołaj” przesiaduje w karczmie Miś Kudłacz, handlując komponentami alchemicznymi. Zapytany Geralta o zlecenia, odpowiada, że niestety nie ma żadnych dla niego. Jego jedyna rola w fabule to udział w zadaniu „Piękny umysł” - okazuje się, że dawno temu Kalkstein uczestniczył w zebraniu wykładowców w Oxenfurcie, kiedy jedyna zasiadająca w tym gronie kobieta - Krystynna, nauczycielka matematyki Geralta - rozebrała się do naga, krzycząc: "Prorok Lebioda był kobietą!". Gromki śmiech i drwiny zebranych przerwał swym przaśnym dowcipem sam Kalkstein: "A może Melitele też była kobietą!" (parodia "procesu" głównych bohaterów przed ligą kobiet z polskiej komedii science-fiction "Seksmisja"). Ich drogi rozeszły się, Krystynnę zamknięto w szpitalu Lebiody z powodu choroby umysłowej, ale zachowała o naukowcu bardzo miłe wspomnienia i pragnęła się z nim jeszcze raz spotkać. W zadaniu "Piękny umysł" Geralt ma szansę na zeswatanie pary (obowiązkowo, jeśli poparł Mikołaja i sprzeciwił się czarownicom); po ukończeniu owej misji Geralt stanie się świadkiem ich spotkania.

W „Wiedźminkołaju” sprzedaje następujące towary (w nawiasach podano cenę w orenach za sztukę): 2 łuski vodyana (2), krew bloedzuigera (2), ektoplazma (2), oko ornitoreptyla (2), 2 błony lotne (2), szpik alghula (3), 3 śliny garkaina (3), żuchwy cmentara (5), pióro kuroiliszka (8), 2 płatki białego mirtu (9), płatki zimejki (9), 2 krwie bruxy (15), płatki ginatii (15), 4 liście wilczego aloesu (18), 4 żołnierskie bimbru (20), 2 jemioły (21), 2 kapryfolia (21), , 3 nalewki śliwkowe (30), 2 calcia equa (30), 2 winne kamienie (30), 2 spirytusy temerskie (30), 2 spirytusy zerrikańskie (30), 2 wiśniówki na spirytusie (30), spirytus krasnoludzki (30), kwas Ginatzy (30), książka „Sposób na utopca” (35), 3 fosfory (35), 2 optima mater (70), 4 kryształki Albara (80)

Wiedzmin 3: Dziki Gon[]

W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon dowiadujemy się, że Kalkstein został złapany przez łowców czarownic. Umiera spalony na stosie na placu w Novigradzie. Pomagał Jaskrowi w napadzie na złoto Dijkstry konstruując niezwykle mocną bombę m.in z oleju z wiwerny i fosforu. Przy egzekucji tworzy w powietrzu „ognisty” napis o treści: „Radowid to stara kurwa”.

Galeria[]

Przypisy[]


Advertisement