Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Caldemeyn przestąpił z nogi na nogę patrząc na pająkowaty, obciągnięty zeschłą czarną skórą kształt, na szkliste oko z pionową źrenicą, na igłowate kły w zakrwawionej paszczy.Opis kikimory[1]

Kikimorainsektoid żyjący na bagnach.

Charakterystyka

Kikimora przypomina poniekąd połączenie pająka z krokodylem. Niektórzy jednak porównują ją do bardziej gadziej istoty[N 1]. Posiada kilka par silnych odnóży zakończonych ostrymi, haczykowatymi pazurami. Ma dwoje białych oczy z igiełkowatymi, pionowymi źrenicami. Paszczę wypełnioną igłowatymi ostrymi kłami. Jej skóra jest obwisła i czarna z domieszką szarego tu i ówdzie[1].

Kikimora poluje zarówno w dzień jak i w nocy. Ma swoje gniazdo na bagnach skąd poluje, głównie na zwierzęta, jednak gdy zmorzy ją głód zaczyna również atakować ludzi[1].

Poluje podobnie do wippera, innego bagiennego stworzenia[2].

Ofiarę stworzenie to atakuje znienacka, wyskakując spod wody i przyciągając ją w kierunku paszczy przy pomocy swoich odnóży. Hakowate pazury wczepiają się w ciało ofiary, utrudniając jej ucieczkę[1].

Wiedźmin

W grze Wiedźmin istnieją trzy rodzaje kikimor:

Struktura społeczna kikimor w grze

Kikimory żyją w rojach o ściśle określonej hierarchii społecznej, podobnej do hierarchii w mrowiskach. Przywódcą roju jest królowa, która składa jaja. Karmią ją kikimory robotnice, a jej ochroną zajmują się kikimory wojownicy.

Wiedźmin 3: Krew i Wino

W grze Wiedźmin 3: Krew i Wino istnieją dwa rodzaje kikimor:

Występowanie

Ciekawostki

  • Kikimora z mitologii słowiańskiej to szkodliwy demon domowy znany z wierzeń ruskich.
  • Geralt zabił kikimorę w okolicach Blaviken, jednak okazało się, że zmarnował tylko swój czas i siły, jako że nigdzie nie wystawiono zlecenia na potwora.

Galeria

Uwagi

  1. Porównanie kikimory do „małego smoka”, a także nazywanie jej gadem przez mieszkańców Blaviken.

Przypisy