Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki
Kościej w grze Wiedźmin

Kościej – efekt prac magicznych byłego druida Fregenala.

Wyglądał jak przerośnięty pajęczak z raczymi kleszczami i oczami na słupkach. Jego krew miała zieloną barwę. Kościej miał rozkaz pilnowania przełęczy Klamat i przepuszczania tylko zaufanych Fregenala. Ostatecznie kościej został zniszczony przez druidkę Visennę przy pomocy Korina, bobołaka Kehla i kowala Mikuli.

Kościej jest istotą sztucznie stworzoną za pomocą magii, nie występującą w naturze. Trójkąt w Trójkącie, Podwójny Krzyż Alzura oraz Wzór Drzewokorzenia to niektóre z zaklęć umożliwiających wykreowanie Kościeja.

Wiedźmin (gra komputerowa)

O kościeju można przeczytać w książce "Droga, z której się nie wraca", dostępnej do kupienia już w rozdziale II i III gry, jednak Geralt spotyka go tylko raz w końcowych fazach zadania "Smak zemsty", kiedy w jednej z komnat podziemnych pod Starym Dworzyszczem Azar Javed przywołuje kościeja do walki z wiedźminem. Nazywa go "zabójcą doskonałym", a po walce denerwuje się, że Biały Wilk "porąbał owoc jego wielomiesięcznej pracy". Kościej to wspólnie ze strzygą jeden z bossów rozdziału V i jeden z najtrudniejszych przeciwników do pokonania. Wyprowadza ciosy bardzo szybko, zadając przy tym wielkie obrażenia i często powodując u gracza efekt bólu lub powalenia, co skutkuje szybką śmiercią. Jest wiele sposobów na ukatrupienie tej bestii, ale wszystkie łączy jedno - odpowiednie przygotowanie. Bez dobrego ekwipunku, odpowiednio dobranych eliksirów i wysokiego poziomu doświadczenia, niezwykle trudno wygrać tę walkę. Tym bardziej, że bój będziemy musieli stoczyć samotnie. Wysiłki włożone w walkę wynagrodzi nam znajdujące się w szczątkach kościeja serce. Można z niego uważyć eliksir który da nam złoty talent. Recepta znajduje się w ciele Azara Javeda.

Podstawowym eliksirem w walce z Kościejem jest "Zamieć". Dzięki niemu Geralt dorówna szybkością potworowi.

Galeria

Advertisement