FANDOM


Kozojedhołopolski mistrz szewski.

Biografia

W młodości był pasterzem w Górach Pustulskich, dzięki czemu zdobył rozległą wiedzę o tych rejonach. Kiedy na Hołopolu pojawił się smok - partnerka Villentretenmertha o imieniu Myrgtabrakke, podsunął jej spreparowaną, wypchaną ciemierem, wilczymi jagodami, siarką i smołą owieczkę pośród stada owiec. Smok chwycił przynętę i w konwulsjach odleciał w wąwozy Pustulskich Gór.

Kozojed wziął następnie udział w wyprawie tropiącej smoczycę. W orszaku króla Niedamira pełnił rolę przewodnika po górach. Jego pomysł otrucia złotego smoka tą samą metodą, co jego samicy, wzbudzał pogardę wśród uczestników wyprawy (zastanawiał się nawet, czy nie dobrze by było wypchać Eycka z Denesle siarką, kiedy ten szarżował na bestię). Szczególnie pomiatali nim Rębacze z Crinfrid na czele z Boholtem i drużyną Yarpena Zigrina, nazywając go m. in. zelówą i ciżmopsujem (Zigrin doradził, żeby sam podłożył się na przynętę dla smoka). Obawiali się, że sława pogromcy bestii, jaka przypadnie przedstawicielom chłopstwa, zaszkodzi ich reputacji i zrobi im konkurencję.

Po odejściu wojsk Niedamira Kozojed został przegoniony przez krasnoludów, ale po ich przegranej walce ze smokiem powrócił z zastępami milicji hołopolskiej. Początkowo odniósł zwycięstwo, gdy oplótł Villentretenmertha siecią, jednak na skutek nieoczekiwanej interwencji zerrikańskich wojowniczek - Vei i Tei - oraz zastosowanych przez Yennefer czarów poniósł sromotną klęskę i w trakcie ucieczki został pożarty przez Villentretenmertha.

Dane z pozostałych źródeł

W filmie i serialu w postać Kozojeda wcielił się Grzegorz Kwas.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.