FANDOM


Krasnolud – rasa humanoidalna, wzrostem dorosły krasnolud sięga ludzkiemu mężczyźnie mniej więcej do piersi. Są dużo lepiej zbudowani od ludzi, dzięki czemu są silniejsi i wytrzymalsi, noszą zwykle długie brody, które są wyznacznikiem wieku ich posiadacza.

W przeciwieństwie do elfów krasnoludy dość chętnie asymilują się z innymi rasami, nawet z ludźmi. W szczególnie dobrej komitywie żyją z gnomami, z którymi wespół pracują w mahakamskich kuźniach i kopalniach. Krasnoludy to dość praktyczny i racjonalny naród, w ważnych sprawach zwykle kierują się rozumem i logiką. Są przy tym jednak bardzo dumni oraz niezwykle czuli na punkcie własnego honoru, zwłaszcza jeśli chodzi o ich krasnoludzkie kobiety. Przedstawiciele tej rasy często bywają świetnymi żołnierzami, doskonale znają się na wszelkich rzemiosłach oraz mają niezwykłą smykałkę do interesów. Zwykle nieco grubiańscy, szybko jednak dają się poznać z ich wesołej, pogodnej i rubasznej strony. Są urodzonymi piechurami, ponieważ o własnych nogach w ciągu jednego dnia potrafią pokonać taki sam dystans co człowiek na koniu, i to jeszcze z bagażem.

Rodzinną ziemią krasnoludów jest Mahakam. Jako że jednak krasnoludzkie społeczeństwo integruje się poprzez klany, nie mają oni problemu ze zmienieniem miejsca zamieszkania. Często więc bywa, że osiedlają się oni w ludzkich miastach, mimo że często bywają tam celami szykan oraz pogromów. Niektórzy z młodych krasnoludów wstępowali do komand Scoia'tael, za co byli potępiani przez niektórych ze swych pobratymców, a zwłaszcza przez Brouvera Hooga.

Ważniejsze postacie

W2 CA Krasnoludzka chata

Wnętrze krasnoludzkiego domostwa

Inne znane Krasnoludy

W2 CA Krasnoludzka kopalnia

Krasnoludzka kopalnia

Ciekawostki

  • Legendarny bohater Zatret Voruta został oddany jako dziecko krasnoludom.
  • Krasnoludy znane są z zazdrości o swoje kobiety. Są także bardzo uczulone na żarty z ich "piękniejszych połówek".
  • Krasnoludy są jedną z grywalnych ras w grze RPG Wiedźmin: Gra Wyobraźni.
  • Krasnolud osiąga dojrzałość, gdy jego broda dosięga pasa (wiek około 55 lat).
  • Ich technologia wyrobu mieczy w rzeczywistości przypomina proces wytwarzania japońskich katan.
  • Jednostką wojskową składającą się wyłącznie z krasnoludów był Ochotniczy Huf Mahakamski.
  • W grach komputerowych i w całej sadze praktycznie nie pojawiają się krasnoludzkie kobiety. Wyjątkiem jest użyta w przygodzie "Wiedźminkołaj" do pierwszej części serii gier Fedora Krann, jednak jest ona modyfikacją męskiego modelu krasnoluda. Innym przykładem jest pojawiająca się w grze Wojna Krwi: Wiedźmińskie Opowieści narzeczona Zoltana Chivay'a, Eudora Breckenriggs.

Galeria

Przypisy

  1. Wojna Krwi: Wiedźmińskie Opowieści
  2. Wiedźmin: Gra Wyobraźni
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.