Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Kudkudak, odrzuciwszy głowę do tyłu, wył i ryczał, kwiczał i skrzeczał, beczał i kwilił w mieszaninie głosów wszystkich znanych, nieznanych, domowych, dzikich i mitycznych stworzeń.Opis umiejętności Kudkudaka[1]

Kudkudak, właściwie baron Eylembert z Tiggcintryjski szlachcic.

Charakterystyka

Kudkudak uchodził za osobę prostoduszną, lubującą się w zabawie i średnio inteligentną, jednak w rzeczywistości był człowiekiem światłym, świadomym, odważnym i honorowym. Nie bał się bronić swoich racji, a w sporach zawsze stawał po stronie którą uważał za słuszną, nawet jeżeli był on wówczas w mniejszości. Posiadał szeroką wiedzę nie tylko na temat zwierząt które naśladował, ale również historyczną i kulturową. Miał bardzo rozwinięte poczucie humoru[1].

Był wyjątkowo popularny na dworze w Cintrze, a sama królowa Calanthe lubiła barona. Miał on żonę, za którą jednak niezbyt przepadał i nie dbał o nią. Zdradzał ją z innymi dziewczynami[1].

Sławny ze swojej biegłości w naśladowaniu głosów zwierząt, od czego wziął się jego przydomek. Zdolność ta pomogła ostatecznie powstrzymać młodą królewnę przez nieumyślnym zniszczeniem całego zamku[1].

Był wysokim, przystojnym mężczyzną z wesołymi oczami i krótkimi czarnymi wąsami na chudej twarzy[1].

Biografia

Wcześniejsze życie

Mężczyzna został wasalem Lwicy z Cintry i otrzymał od niej kasztel w Tigg. Wyszedł za pewną szlachciankę z którą jednak nie układało mu się zbyt dobrze[1].

Przyjęcie w Cintrze

Baron przybył na przyjęcie zaręczynowe królewny Pavetty w Cintrze. Nie wiadomo czy naprawdę liczył na ślub z księżniczką, czy po prostu chciał skorzystać z zaproszenia królowej i dobrze się pobawić. Po krótkiej wymianie zdań z władczynią baron zaczął zabawiać gości swoimi umiejętnościami[1].

Przez większość uczty siedział na uboczu, jedząc i bawiąc się, jednak gdy przybył Duny, który wytłumaczył swe najście i opowiedział swoją historię baron słuchał uważnie. Gdy na sali zapanowała wrzawa spowodowana opowieścią przybysza Kudkudak przerwał ja rycząc jak żubr. Poprosił królową Calanthe o głos, którego ta mu udzieliła. Przekonywał Calanthe, by dotrzymała obietnicy złożonej Jeżowi przez Roegnera. Powoływał się na historię prawa niespodzianki, którą przybliżył zebranym, wzbudzając dużo kontrowersji[1].

Kiedy Jeż został zmuszony zdjąć hełm, a część gości rzuciła się na niego, Kudkudak dołączył do walki po stronie obrońców przeklętego rycerza razem z Geraltem z Rivii. Pchnął wrogiemu diukowi beczkę pod nogi, przewracając go. Następnie powalił kilku napastników celnymi ciosami w twarz[1].

W momencie eksplozji mocy Pavetty rozproszył królewnę nadeptując na dudy skelligijskiego skalda Draiga Bon-Dhu i rycząc jednocześnie, dzięki czemu Myszowór i wiedźmin mogli zając się dziewczyną[1].

Był później obecny na ślubie królewskim młodej pary[1].

Ciekawostki

  • Potrafił naśladować odgłosy wielu zwierząt: mitologicznych, dzikich, domowych. Należały do nich miedzy innymi żółw błotny, wilk, żubr i kogut.
  • Pewnego razu jego żona znalazła go złączonego z inną dziewczyną w stogu siana. Rozwścieczona kobieta goniła później męża niecałą milę dopóki nie była zmuszona przestać ze zmęczenia.

Linki zewnętrzne

Gwent icon.png Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Kudkudak.

Przypisy

Advertisement