FANDOM


Kwestia ceny – opowiadanie wchodzące w skład tomu Ostatnie życzenie.

Treść

Geralt zostaje zaproszony na dwór królowej Calanthe, władczyni Cintry w 1251 roku. Musi się przebrać za pewnego rycerza, zwanego Ravix z Czteroroga. Podczas uczty siedzi obok samej królowej. Ma ona dla Geralta ważne zadanie. Nie wyjawia mu jednak na razie, na czym ono polega, jest jednak pewna, że Geralt je wykona, gdyż według niej wykonanie każdego zadania to tylko "kwestia ceny".

Tymczasem przyjęcie trwa dalej. Na uczcie jest wielu kandydatów do ręki księżniczki Cintry, Pavetty. Podczas uczty pojawia się jednak tajemniczy rycerz, Jeż z Erlenwaldu. Zgodnie ze swym ślubem nie zdejmuje on hełmu, dopóki nie wybije północ. Oznajmia, że Pavetta należy się jemu, zgodnie z prawem niespodzianki. Przed laty uratował bowiem życie jej ojcu, który zagubił się na polowaniu. Ten obiecał dać mu coś, co już ma, a czego się nie spodziewa. Była to właśnie Pavetta.

Słowa te urażają jarla Skellige - Cracha an Craite i wielu innych rycerzy. Po stronie Jeża stają jedynie opiekun Cracha - król Eist, a także druid Myszowór i Geralt. Druid przypomina, że prawa niespodzianki nie należy łamać. Calanthe daje znać wiedźminowi, że to Jeża ma właśnie zabić, on jednak odmawia wykonania zadania. Wybija północ. Jeż zdejmuje hełm i ujawnia swą twarz, twarz jeża. Oświadcza, że nie chce korony, tylko Pavettę. Pavetta oznajmia, że chce z nim odejść. Wściekły Crach rzuca się na Jeża i rani go. Wówczas Geralt ogłusza Cracha i w obronie Jeża zabija trzech strażników. Pavetta wydaje z siebie okrzyk, który powala na ziemię wszystkich ludzi. W ten sposób uwolniła moc, którą odziedziczyła po babce. Nie mając doświadczenia, straciła kontrolę nad uwolnionymi siłami. Geralt i Myszowór uderzyli w księżniczkę zaklęciem i przerwali jej kontakt z magią. Wybija północ (prawdziwa, bo wcześniejsze jej wybicie było efektem podstępu Calanthe). Jeż (a naprawdę Duny) odzyskuje ludzką twarz. Calanthe oddaje mu Pavettę.

Duny wyjaśnia, że został zaklęty przez czarnoksiężnika, któremu naraził się jego ojciec. Od północy do świtu ma ludzką twarz, a w pozostałe godziny twarz jeża. Tylko prawo niespodzianki mogło zdjąć z niego czar. Wstaje ranek, a Duny ma normalną twarz. Calanthe zdjęła z niego klątwę swoją zgodą. Wyjaśnia się, że Pavetta ma moc, ponieważ straciła dziewictwo z Dunym. Eist (ukochany Calantche, który osłonił ją przed mocą Pavetty) oświadcza się królowej i zostaje przyjęty. Gdy Duny chce nagrodzić Geralta ten żąda od niego prawa niespodzianki. Pavetta jest bowiem w ciąży.

Bohaterowie

Źródło

Na podstawie analogicznego hasła na wikipedi.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.