Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Nie jestem twoim wrogiem. Nigdy nim nie byłem. Jeśli mi pozwolisz – odejdę i nigdy więcej mnie nie spotkasz. Jeśli zmusisz mnie do walki, zabiję cię.Letho do Geralta[1]

Letho z Gulety, zwany Królobójcą – wiedźmin Cechu Żmii, przywódca Królobójców. Zabójca dwóch władców, Foltesta z Temerii i Demawenda III z Aedirn. Najbardziej poszukiwany przestępca na Północy.

Charakterystyka[]

Letho jest łysym wiedźminem o przerażającym wyglądzie, potężnie zbudowanym, poznaczonym bliznami, o łysej głowie. Jest wyśmienitym wojownikiem, którego umiejętności mogą przewyższać nawet innych wiedźminów. W walce posługuje się mieczem dwuręcznym.

Jest niezwykle sprytny i inteligentny, co zadaje kłam jego aparycji brutalnego i głupiego osiłka. Znakomicie udaje mu się odnaleźć w każdej sytuacji i w każdym środowisku. Umiejętnie posługuje się kłamstwem lub manipulacją aby osiągnąć zamierzone przez siebie cele.

Letho jest ubrany w biały podkoszulek, bordową koszulę bez rękawów, skórzany kirys, płócienny kaptur, krótkie skórzane rękawiczki bez palców podszyte metalowym materiałem. Dodatkowo ma metalowe nakolanniki na goleniach i kolanach.

Gry[]

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów[]

W2 SS Letho 1

Ze wspomnień Geralta wynika, że do pierwszego spotkania między nim a Królobójcą doszło 25 lipca 1270 roku w lasach Angren. Letho został ranny w trakcie walki z Oszluzgiem, a Geralt ze szkoły Wilka postanowił go uratować, gdyż uważał, że wiedźmini na szlaku powinni sobie pomagać. Geralt był wtedy w trakcie poszukiwań jeźdźców Dzikiego Gonu, którzy porwali Yennefer z wyspy Jabłoni. Po tych wydarzeniach Letho wraz z Eganem i Serritem postanowili pomóc Białemu Wilkowi w pościgu za Gonem. Wiedźmini ze szkoły Żmii wiedzieli gdzie powinni szukać upiornych jeźdźców. Do starcia pomiędzy wiedźminami a Gonem doszło przy drzewie wisielców w trakcie Midinváerne 1270 roku. Finalnie Geralt oddał się w ręce Eredina w zamian za Yennefer. Wiedźmini ze Szkoły Żmii zaopiekowali się ukochaną Białego Wilka, jednak jakiś czas później zostali uprowadzeni i zwerbowani przez służby wywiadowcze Nilfgaardu.

Wszędzie gdzie się pojawi, potrafi znaleźć doraźnych sojuszników, którzy ze względu na sytuację, są mu chwilowo potrzebni. Zawsze ma coś do zaoferowania, czego nie potrafią dostarczyć inni. Na początku swojej kariery królobójcy współpracuje z Lożą, a dokładniej z Shealą de Tancarville. Od Loży Letho dostał zlecenie zabójstwa króla Demawenda III. Po zabójstwie władcy Aedirn ucieka w lasy Lisa Puszczy w Temerii, gdzie planuje zamach na Foltesta, króla Temerii. Przez pewien czas współpracuje z Iorwethem i jego komandem Scoia'tael, manipulując przywódcą poprzez podanie się za przyjaciela nieludzi oraz wykorzystanie nienawiści elfa do ludzi. Letho zerwał to tymczasowe przymierze dopiero w najdogodniejszym dla siebie momencie, kiedy dokonał już zamachu na Foltesta, a jego towarzysze Królobójcy byli daleko poza zasięgiem ewentualnej vendetty elfów.

Letho zabił wielu ludzi w tym dwóch królów: Demawenda oraz Foltesta na zlecenie Emhyra var Emreisa, cesarza Nilfgaardu.

Letho był bardzo dobrym szermierzem. Sam jeden wyrżnął cały oddział Ciarana aep Easnilliena w puszczy koło miasta Flotsam. Przy czwartym spotkaniu z Geraltem twarzą w twarz koło miasteczka Flotsam w elfich ruinach zaraz po wymianie zdań Królobójca pokonuje Białego Wilka w pojedynku jeden na jednego. Wiedźmin ze Szkoły Żmii ciężko zranił i ogłuszył Geralta. Letho mógł przy tym spotkaniu bez żadnego problemu zabić Geralta. Nie zrobił tego jednak ze względu na sentyment, który czuł do Białego Wilka. Pamiętał, że Geralt uratował mu życie w lasach Angrenu zabijając oszluzga, który mógłby go zabić. Po wygranym pojedynku z Rzeźnikiem z Blaviken zabójca królów udał się do Flotsam, gdzie zranił Cedrica i porwał Triss zmuszając ją, by teleportowała ich oboje do Aedirn. Później wraz z Serritem i Eganem zmasakrował komando Scoia'tael w wąwozach koło Vergen, gdzie miał swoją kryjówkę. Tam zaplanował z innymi zabójcami zamach na Henselta, króla Kaedwen. Wysyła swoich asasynów by zabili ostatniego z Rodu Jednorożca. Obaj zabójcy giną. Letho ucieka do Loc Muinne. Tam podkłada skażony diament do megaskopu Sheali, by ta zginęła. Tam również wychodzą na jaw zbrodnie zabójcy królów i jego współpraca z Shealą de Tancarville. Radowid rozkazuje aresztować Samotnicę z Koviru. Jednak próbę aresztowania Sheali de Tancarvile udaremnia atak smoka Saesenthessis. Letho udaje się przeżyć atak bez szwanku. Najbardziej poszukiwany człowiek na Północy postanawia zakończyć ucieczkę przed Białym Wilkiem i ostatecznie stanąć z nim twarzą w twarz. Wyjawia Geraltowi całą tajemnicę jego organizacji. Wyznaje, że zabił dwóch królów północy dla cesarza Nilfgaaruu, by cesarz mógł dokonać kolejnej inwazji na Północ, która była wtedy bardzo osłabiona. Wspominał o Yennefer i o problemach jakie mu sprawiała.

Ostateczny los Letho nie jest znany. W zależności od wyboru gracza Geralt może zabić Królobójcę lub pozwolić mu odejść na południe.

Wiedźmin 3: Dziki Gon[]

W „Dzikim Gonie”, jeżeli pod koniec drugiej części pozwoliliśmy mu odejść, ukrywa się w stodole Folwarku Reardonów. Okazuje się, że ukrywa się przed ludźmi Arnouta Vestera, którzy ścigają go od Loc Muinne na polecenie cesarza. Geralt może pomóc dawnemu kompanowi w zemście na Ludviku – dawnym kompanie Letho. Po wszystkim udają się do wsi Zalipie, gdzie spotykają cesarskiego łowcę głów. Letho nakazuje Geraltowi nie wtrącać się, choćby nie wiadomo co się działo. Po krótkiej rozmowie Letho pada nieprzytomny z zatrutym bełtem w piersi. Geralt może mu pomóc lub się nie wtrącać. Jeżeli Geralt nie wtrąci się, łowcy uznają królobójcę za martwego, po czym, dzięki propozycji Białego Wilka zabiorą medalion Letho, a Geralt zabierze Letho do środka chaty, gdzie po krótkim czasie Letho oprzytomnieje i odbędzie rozmowę z Geraltem. Jeżeli Biały Wilk postanowi zabić najemników, również zabierze przyjaciela do chaty, gdzie z nim porozmawia. Okaże się, że Letho próbował upozorować swoją śmierć i jeżeli Geralt się nie wtrąci, Letho będzie zadowolony, że jest uważany za zmarłego. Po rozmowie może (na propozycję Geralta) udać się do Kaer Morhen, dokąd dociera pod koniec II aktu lub jeśli Biały Wilk nie złoży mu propozycji, wyjazdu do Kaer Morhen, wyruszy do Zerrikanii. Bierze udział w Bitwie w Kaer Morhen, podczas której udaje się wraz z Geraltem i Lambertem (którzy nie przypadli sobie do gustu) do lasu zamknąć portale Gonu. Po walce wracają się do twierdzy, by odeprzeć atak Aen Elle. Po bitwie Geralt może mu zaproponować zostanie w Kaer Morhen na dłużej lub wyruszenie na poszukiwanie innej kryjówki.

Ciekawostki[]

  • Choć w cinematicu Wiedźmina 2 Letho zabijając Demawenda (oraz pozostałe nie zamarznięte osoby) posługuje się dwoma sztyletami to ogólnie jest jedynym znanym wiedźminem ze Szkoły Żmii, który używa dwuręcznego miecza w walce – jego towarzysze preferowali władanie dwoma, a nawet czterema długimi i solidnymi sztyletami zwanymi kłami. Jest to oczywiste odniesienie do tego, że żmije oraz inne węże posiadają właśnie cztery kły.
  • Jego wizerunek widnieje na okładce jednego z wydań „Czasu pogardy”, chociaż postać ta nie występuje w sadze.
  • Przybycie Letho do Kaer Morhen wywołuje wymianę zdań pomiędzy nim, Vernonem Rochem i Ves, którzy uważają że zaproszenie Królobójcy do twierdzy było błędem. Jeżeli nie ma ich w zamku, to Eskel z Lambertem próbują go namówić żeby wyjechał, a to dlatego, że Letho jest oczywiście znanym ze swych czynów zbiegiem oraz, to że ogólnie wiedźmini z cechu węża ze względu na liczne mieszanie się w politykę nie są za zbytnio lubiani przez wiedźminów z pozostałych cechów.

Galeria[]

Wideo[]

Kim_jest..._Letho

Kim jest... Letho

MCH - Wiedźmin Wiki

Linki zewnętrzne[]

Gwent icon Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Letho z Gulety.
Advertisement