Lyria i Rivia – królestwo Północy, leżące na północ od Jarugi, rządzone przez królową Meve.

Dol Angra prowadziła do Lyrii oraz Aedirn na północy. Oddzielona od Temerii górami Mahakam na zachodzie. Kraj ten poważnie ucierpiał podczas wojny z Nilfgaardem, został niemal doszczętnie zniszczony. Po Pokoju Cintryjskim królowa Meve zabrała się za odbudowę królestwa. Na początku gry Wiedźmin 3 pada ofiarą Nilfgaardzkiej inwazji.

Heraldyka i weksylologia

Herb Lyrii przedstawiony był w postaci orłów i rantów. Na sztandarze widoczny był czarny orzeł otoczony czerwonymi rautami.

H Rivia.svg H Lyria.svg H Lyria i Rivia.svg

F Lyria i Rivia 2.svg

Władcy Lyrii i Rivii

Miasta i warownie

Siły zbrojne

Lyria wraz z Aedirn wystawiła około 13 tys. żołnierzy w tym 3 tys. jazdy. W pierwszych dniach inwazji 1/5 tych sił została odcięta w fortach i twierdzach. Część pozostałych wojsk została wycofana do obrony skrzydeł przed lekką kawalerią i Scoia'tael. Pozostała armia, około 6 tys. żołnierzy w tym 1200 rycerzy, została pobita pod Aldersbergiem. Po upadku Lyrii królowa Meve wraz ze swoimi Gerylasami prowadziła działania dywersyjne na tyłach Nilfgaardzkiej armii. Obecny stan sił zbrojnych Lyrii i Rivii można określać na ok. 8 tys. piechurów, którzy walczyli jako siły dywersyjne podczas ostatniej wojny z Nilfgaardem. Armia królestwa posiada najlepszych kuszników na północy.

Religia

O religi panującej w Lyrii i Rivii niewiele wiadomo. Najpewniej są to popularne kulty: Melitele, Proroka Lebiody, Kreve i Wiecznego Ognia.

Gospodarka

Przed wojną z Nilfgaardem użytki rolne zajmowały większość powierzchni kraju, co oznaczało prężny rozwój rolnictwa i hodowli zwierząt. Lyria i Rivia utrzymywała się z eksportu artykułów spożywczych i drewna. Jak każdy kraj produkowała własne towary wszelakie, jednak sąsiedztwo z Cesarstwem powodowało napływ tanich i gorszych jakościowo towarów nilfgaardzkich co negatywnie wpływało na rozwój gospodarki państwa. Po wojnie kraj był niemal doszczętnie zniszczony, odbudowa postępuje powoli.

Kultura

Niewiele wiadomo o kulturze tego kraju. Mieszkańcy Lyrii i Rivii nie są raczej zbyt przyjaźni względem innych ras, o czym świadczy pogrom w Rivii. Wśród królestw północnych utrwalił się stereotyp Riva-złodzieja.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.