FANDOM


Lytta Neyd, właściwie Astrid Lyttneyd Ásgeirrfinnbjornsdottir, zwana także Koral – rudowłosa czarodziejka pochodząca ze Skellige, co tłumaczy jej fascynację morzem i okrętami. Przyjaciółka Yennefer i Triss.

Zginęła w czasie walk na Wzgórzu Sodden.

Wygląd

Koral miała rude włosy. Gdy poruszała głową, wśród stonowanej czerwieni zapalały się odcienie jaśniejsze, żółtawe – zupełnie jak u lisa. W młodości posiadała piegi, z których większość magicznie sobie usunęła. Nie mogła uchodzić za klasycznie piękną, bo miała zbyt ostre rysy. Policzki muskała różem w kolorze ciepłej brzoskwini. Pachniała frezją i morelą, czasem również mandarynkami. Jej pomadka była koloru koralowego – stąd przydomek. Na biodrze czarodziejka miała wytatuowanego skalara – aktualnie symbol bogactwa i snobizmu. Zrobiła go sobie w młodości, w odległych czasach, kiedy jeszcze takim symbolem nie był.

Historia

Ciało Lytty zostało pochowane na Wzgórzu Sodden, a jej imię zostało wyryte na kamiennym obelisku w miejscu śmierci. W Sezonie Burz przebywa w Kerack, w willi „Cyklamen".

Uciekła z Kerack za pomocą teleportacji podczas straszliwego sztormu, który nawiedził miasto. Wróciła dopiero kiedy nawałnica się skończyła, aby pomóc rannym. Po wstąpieniu Viraxasa na tron, opuściła Kerack. Miała uczennicę o przydomku Mozaïk, którą zwykła surowo karać, za najdrobniejsze, nawet urojone przewinienia. W przeszłości coś łączyło ją z Algernonem Guincampem, zwanym Pinety.

Była kochanką Geralta. Nim jednak nią została, doprowadziła do jego aresztowania, 4 dni później wpłacając za niego kaucję. Miało to zmusić Geralta, by udał się na zamek Rissberg oraz uświadomić mu, że nie ma wyboru i musi podjąć współpracę z czarodziejami. Całe przedsięwzięcie zostało zaplanowane przez Koral.

Ciekawostki

  • Jej przydomek (Koral) wziął się od koloru pomadki do ust, której zwykle używała.
  • Jej poczucie humoru było znikome.
  • Posąg na fontannie w patio jej willi przedstawiał ją w wieku dwunastu lat.
  • Podczas hydromancji w fontannie dotyczącej mieczy Geralta, w ostatniej wizji Lytta Neyd ujrzała wzgórze i pochód martwych ludzi. Czarodziejka nie zrozumiała co oznacza ta scena, ale towarzyszyło jej przeczucie, że oznacza to coś niedobrego. W istocie była to wizja Wzgórza Sodden, na którym Koral zginęła podczas słynnej bitwy 18 lat później.
  • Triss czuła perfumy Lytty, gdy składała ciało Geralta na łódź, w ostatnim tomie sagi – „Pani Jeziora”.
  • W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon okazuje się, że zaczarowała czarem kompresji artefaktowej czarodzieja, którego oskarżała o zdradę oraz żołnierza Nilfgaardu. Obie postacie można odczarować z pomocą Triss.

Galeria

Linki zewnętrzne

Gwent icon Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Koral.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.