FANDOM


Magia jest sztuką panowania nad mocą Chaosu. Magowie wyszukują dzieci utalentowane w tej dziedzinie, które pobierają następnie długie nauki, aby stać się czarodziejami. Magia jest bardzo rozległą i trudną dziedziną.Glosariusz w grze „Wiedźmin”
Magia – ogół praktyk magicznych wykorzystywanych między innymi przez czarodziejów.

Osoby ściśle związane z magią nazywa się czarodziejami i czarodziejkami, lecz nie tylko oni potrafią się nią posługiwać; do używania magii potrzebne są minimalne zdolności. Wiedźmini, korzystając jej dobrodziejstw, stworzyli Znaki. Magia jest charakterystyczna dla niemalże wszystkich ras.

Historia

Według wielu źródeł magia pojawiła się wraz z Koniunkcją Sfer. Nie wiadomo czy są to fakty czy mity, ale była ona elementem świata, gdy przybyły elfy i ludzie. Wraz z rozwojem magii rozwijała się technologia, krasnoludy oraz gnomy nauczyły się również zaklinać ją w kamienie, by tworzyć z nich runy. Wiele z tych kamieni zużywano dla wytworzenia zaklęcia, mającego na celu wzmocnienie mieczy czy nawet pancerzy. Wkrótce odkryto że intersekcje zdolne są również do zapewnienia mocy magicznej, co prawda niewielkiej, lecz wystarczającej by móc rzucać zaklęcia.

Magia oparta jest na mocy czterech żywiołów - wody, ognia, ziemi i powietrza. Każda ma inny kolor i znak. Do czerpania mocy najbezpieczniejsze i najłatwiejsze są żyły wodne. Wszystkie cztery żywioły mają inne zastosowania: żywioł wody pozwalał na wywoływanie powodzi, sprowadzanie deszczu na pola rolników dotknięte suszą oraz zapanowanie nad falami morskimi. Pierwiastek ognia pozwalał na wywoływanie pożarów, miotanie ognistymi kulami oraz tworzenie niebywałego gorąca. Ziemia pozwalała na szybszy wzrost roślin, trzęsienia ziemi, lawiny głazów, a w skrajnych przypadkach - przesunięcia całego terenu. Powietrze pozwalało z kolei na lewitację czy ogłuszenie, a także na przestawienie ciężkich przedmiotów na dalekie odległości.

Ludzkość nauczyła się magii od elfów. Kilka Źródeł - osób o szczególnych talentach magicznych - zabrał do Loc Muinne mag powietrza Geoffrey Monck. Prawdopodobnie to dzięki niej i jej wykorzystaniu w militariach ludziom udało się zwyciężać elfy i inne rasy. Z czasem jednak wśród ludzi zaczęły się polowania na magów. Aby ograniczyć nadużycia czarodziejów oraz by nie można było przeprowadzać czystek, powstała Kapituła i Najwyższa Rada Czarodziejów. Na mocy traktatów magowie nie mieli wpływu na politykę, zaś władcy i klerycy mieli zrezygnować z wtrącania się w sprawy czarodziejskie. Niektóre dziedziny magii stały się dzięki niej zakazane, jak na przykład nekromancja czy kontrola umysłu, ponieważ były one nieetyczne, a badania nad nimi prowadzono w ograniczonym zakresie i też wyłącznie za zgodą tej organizacji czy rządów.

Magowie i politycy odkryli, najprawdopodobniej dzięki archeologii lub budowie lepszych relacji z innymi rasami, niebieskawy minerał zwany dwimerytem. Okazał się on być niezwykle odporny na właściwości magiczne. Dwimeryt posłużył do tworzenia kajdanek i krat, a nawet mieczy dla radykalistów wśród łowców czarownic. Jego wydobycie przyniosło Kovirowi olbrzymie bogactwo, 3/4 surowca pozyskiwano właśnie tam. Okazało się jednak, że minerał nie był doskonały - Tissaia de Vries zdołała zneutralizować działania metalu, zaś Vilgefortz kompletnie się na niego uodpornił.

Zastosowanie magii

  • Budownictwo - niektóre z budynków (np. wieże czarodziejów) oraz kilka elementów budownictwa tworzono właśnie dzięki magii. 
  • Militaria - niektóre z balist miały bełty podpalane dzięki czarodziejom, a miecze były zaklinane przy pomocy kamieni runicznych. Wiedźmini korzystali z kolei ze Znaków, prostych zaklęć bojowych.
  • Kosmetyki - elficka magia pozwalała na wytworzenie kilku znakomitych kosmetyków damskich, które miały niebagatelne znaczenie. Ich cena osiągała na rynku zawrotne ceny. Ponadto czarodziejki używały magii w poprawianiu wyglądu (przykładowo, z pomocą magii usunięto garb i kilka innych defektów Yennefer).
  • Medycyna - magię wykorzystywano między innymi w genetyce. Przy jej pomocy leczono również część chorób. Magia była też elementem wiedźmińskiej Próby Traw.
  • Komunikacja - przy pomocy projekcji czarodziejki oglądały szturm na zamek Rhys-Rhun. Używano też magii do porozumiewania się przy pomocy megaskopów, a portale służyły do podróży na odległość.

Ciekawostki

  • W świecie Wiedźmina magia i technologia współgrają ze sobą, tworząc społeczeństwo niemal dorównujące nam poziomem technologicznym - prowadzi się badania genetyczne, wykorzystywana jest w kosmetyce oraz w wielu innych dziedzinach życia.
  • Dzięki magii istnieje coś w rodzaju naszej broni masowej zagłady - kataklizmy (trzęsienie ziemi czy deszcz meteorytów) mogą pociągnąć za sobą niezliczone ofiary.
  • Jedynym znanym przypadkiem opanowania wszystkich czterech żywiołów był Jan Bekker. Każdy inny czarodziej opanował tylko jeden z nich.

Galeria

Gra Wiedźmin

Gra Wiedźmin 2

Gra Wiedźmin 3

Gwint

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.