Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Mahakam – pasmo górskie zamieszkane przez krasnoludy, gnomy a także niewielkie grupki bobołaków. Znajdują się tam liczne kopalnie, huty, zakłady metalurgiczne, kuźnie itp. Mahakam jest największym eksporterem żelaza i wytworów żelaznych do państw północnych oraz Nilfgaardu. Żelazo z Mahakamu słynie ze swojej jakości i jest powszechnie uważane za najlepsze na świecie. Sławą cieszą się też tamtejsze alkohole w szczególności piwo, podawane na odbywającym się raz na ćwierć wieku Mahakamskim święcie trunków podczas którego bramy Mahakamu otwarte są dla wszystkich.

Poza żelazem, Mahakam słynie z broni, którą wytwarza w swoich kuźniach przy użyciu najnowocześniejszych technik i wieloletniego doświadczenia. Jakość tę doceniają nawet wiedźmini, których miecze są wytwarzane właśnie w Mahakamie, a dokładniej pod górą Carbon. Bezpośrednią władzę w Mahakamie sprawuje krasnolud - Brouver Hoog. Jest on znany z swojego konserwatyzmu i tradycjonalizmu. Musi się on jednak liczyć także ze zdaniem zwoływanego przed podjęciem ważniejszych decyzji zgromadzenia klanów. Teoretycznym zwierzchnikiem Mahakamu był król Foltest, jednakże jego władza jest tylko iluzoryczna, gdyż na wszelkie próby mieszania się w sprawy Mahakamu krasnoludy grożą wstrzymaniem dostaw żelaza oraz zalaniem kopalń.

Wszystkie Mahakamskie prawa i tradycje zapisane są w Kodeksie Sztygara.

Wojsko

Na wojnę z Nilfgaardem krasnoludy z Mahakamu utworzyły Ochotniczy Huf Mahakamski, jednostkę bojową toczącą walki na najbardziej niebezpiecznych polach.

Kultura

Kultura i tradycja mają w Mahakamie ogromne znaczenie, do tego stopnia że z nieprzestrzeganie jej wiąże się z konsekwencjami prawnymi, w wyniku czego mieszkańcy Mahakamu nie cieszą się zbyt dużą swobodą i muszą uzyskiwać od starosty pozwolenie na wiele pozornie rutynowych czynności jak na przykład przystrzyżenie brody.

W odpowiedzi na narastające dezaprobatą związaną z ograniczoną swobodą. Krasnoludom nadane zostało prawo do spędzenia roku poza ojczyzną.

Społeczeństwo

Klany

  • Klan Breckenriggs
  • Klan Chivay
  • Klan Dahlberg
  • Klan Fuchs
  • Klan Vidmar
  • Klan Hoog
  • Klan Zigrin

Osoby związane z państwem

Ciekawostki

  • Mahakam jako jedyne państwo północy nie musi się obawiać ataku ze strony Nilfgaardu. Jak mówił Zoltan - zalali by wtedy swoje kopalnie i przenieśli w inne miejsce, na przykład do ludzkich miast.
  • Jednym z dowodów potwierdzających powyższą tezę jest fakt, że w filmie końcowym Wiedźmin 2 Edycja Rozszerzona widzimy przebijającą się przez państwa północne armię Nilfgaardu, która omija Mahakam.

Galeria

Linki zewnętrzne

Gwent icon.png Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Mahakamski Traper.
Gwent icon.png Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Obrońcy Mahakamu.
Advertisement