Manufaktura

Manufaktura znajduje się na wschód od Placu Jana Natalisa, na obszarze dzielnicy Handlowej w Wyzimie. Jest to najnowsza fabryka broni w całej Temerii. Opiera się na zasadzie podziału pracy, dzięki czemu jest wydajniejsza od każdej kuźni. Ponadto ich motto brzmi "tanio, szybko i dużo", nie koniecznie solidnie. Pracownicy manufaktury wytwarzają miecze, topory, zbroje i metalowe części do strzał.

alchemik

Kiedy Geralt pierwszy raz wchodzi do fabryki, zauważa grupę mieszczan ciężko pracujących nad wytwarzaniem uzbrojenia i nadzorującego ich majstra. Jeśli odpowiednio poprowadzimy rozmowę, możemy się dowiedzieć że istnieją dwie konkurujące ze sobą frakcje na królewskim dworze i że jedna z ich gromadzi broń w tajemnicy przed drugą.

Jest tam też alchemik, najęty by ulepszyć skład stali wykorzystywanej do produkcji broni. Jest bardzo ciekawą postacią. Uważa on że nazywanie go alchemikiem (pomimo że zajmuje się alchemią) jest zabobonem i osobiście woli uważać się za uczonego. Podczas rozmowy łatwo zauważyć że zachowuje się jak snob. Otwarcie wyśmiewa teorie Kalksteina, uważa że są pseudonaukowe i niezgadzające się z prawdą. Według niego alchemia jest tylko pomiotem, narzędziem które zniknie wraz zniknięciem magii ze świata a nauka przetrwa ponad wszystko.

Wiedźmin może dać się wciągnąć w dyskusję na temat alchemii i słuszności teorii współistnienia opisanej w książce Transmutacje i metamorfozy. Jeśli Geraltowi uda się przekonać alchemika do tej teorii, uzyska on możliwość wejścia w posiadanie zwojów: Samum oraz Sekrety mistrzów Południa. Ponadto uczony do swojego kolejnego eksperymentu związanego z stalą potrzebuje czerwonego meteorytu w zamian za otrzymanie skały odda książkę Zerrikańska alchemia która nie jest mu już potrzebna.

Notatki

 • Odpowiedzi przekonujące alchemika do słuszności teorii zawartych w książce Transmutacje i metamorfozy Kalksteina:
  • 1. Czytałem "Metamorfozy". Nie są tak złe, jak twierdzisz.
  • 2. Kalkstein nie twierdzi, że wszystkie substancje są współzależne. Jego hipoteza dotyczy tylko substancji nadrzędnych.
  • 1. Substancje podrzędne nie występują samoistnie. Podział jest uzasadniony.
  • 2. Po transmutacji substancje bezustannie dołączają do łańcucha i wypadają z niego. Całościowo jest ich zawsze sześć.
  • 3. Według nich można na przykład zbudować golema.   LUB   2. Można na nie podrywać dziewczyny.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.